گزارش بورس یک‌شنبه ۲۵ تیر

0
333

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بورسوضعیت شاخص های بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با کاهش ۳۸ واحدی به ۷۹.۶۲۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۰۵۱ میلیارد ریال(۱.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۶۵ میلیارد ریال (تقریبا ۵۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۷۱۶میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۲۴ واحد، پتروشیمی جم با ۱۹ واحد و مخابرات ایران با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت خدمات انفورماتیک با ۳۴ واحد، ملی صنایع مس ایران با ۲۹ واحد و ایران خودرو با ۸ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۰۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۰۸ میلیون و ۴۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۹۸۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۳۷ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۴۹ نماد (معادل۷۴% تعدادی و معادل ۷۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۷۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۰ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۱۵۱، محصولات شیمیایی با ۱۱۳ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۸ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
همزمان با تجربه‌ اصلاح قیمت‌ها پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری و تنزل شاخص کل به محدوده ۷۸ هزار واحدی، قیمت‌ سهام اکثر شرکت‌های فعال در بورس نیز با کاهش شدیدی مواجه شد. افت نسبتا محسوس قیمت نمادها در بورس تهران موجب شد معامله‌گران منتظر جرقه‌ای برای ورود به معاملات سهام باشند. این جرقه با انتشار خبر تعدیل مثبت پالایشی‌ها آغاز شد و در ادامه تحت تاثیر بهبود نسبی قیمت‌ها در بازار فلزات پایه جهانی به ایجاد یک موج مثبت در بازار انجامید. در شرایط کنونی آن دسته از سهامدارانی که با دید بلند‌مدت اقدام به خرید و سرمایه‌گذاری در دوره اصلاح قیمت‌ها کرده‌اند و در این مدت نیز با صبوری و امید به برگشت بازار، دست به فروش نزده‌اند، حال تحت تاثیر افزایش قیمت‌ها با سود مواجهند. آن دسته از معامله‌گرانی که پیش‌تر به دلیل عدم اطمینان و نبود فضای شفاف از آینده بازار، ریسک سرمایه‌گذاری در بورس را بالا دیدند و وارد معاملات نشدند، باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند که چنانچه قصد سرمایه‌گذاری در بازار سهام را با مشاهده موج مثبت کنونی در فضای بازار دارند، باید ریسک عدم پایداری این روند را پذیرا باشند.

نظر بدهید