گزارش بورس یک‌شنبه ۲۶ شهریور

0
280

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورستحلیل بازار بورسبررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۲۳۳ واحدی به ۸۳.۹۱۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۷۴۹ میلیاردریال(۳.۰۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۶۵۲ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۰۱ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۷۵ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۴۰ واحد و فولاد مبارکه اصفهان با ۲۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۲، آسان پرداخت پرشین با ۱۷ واحد و سایپا با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۷۴ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۶۳۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۱ هزار و ۳۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۷ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۵ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۷ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۹۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۴۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۵ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت استخراج کانه های فلزی ۱۲۵، خودرو و ساخت قطعات با ۱۵و فلزات اساسی با ۹۳ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بازار سهام بازاری به نسبت پرتحرک بود که پا به پای حقوقی‌ها برای معاملات درون گروهی تلاش می کرد تا فرصتی برای تبیین استراتژی جدید سرمایه‌گذاری در بازه‌های کوتاه مدت بیابد. بازاری که همچنان ترجیح می‌دهد تا بر روی سهم‌های کوچک و برخوردار از سهام شناوری پایین تمرکز کند. معاملات درون گروهی و کد به کد سهامداران عمده بویژه در گروه معدنی‌ در حالی مورد توجه گروه فلزات اساسی و سنگ آهنی‌ قرار گرفت که با افزایش اقبال خریداران اغلب حقوقی سهام در گروه حمل و نقل باعث شد، تا این گروه پیشرو سایر گروه‌های بازار سهام باشد. امروز کمتر از ۱۵ میلیون سهم بیمه سینا به ارزش ۱.۵ میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم همراه شد و در گروه صنعتی سپاهان نیز ۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۱.۵ میلیارد تومان کد به کد شد و درنهایت ۳.۵ میلیون سهم کارتن ایران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان کد به کد شد.

نظر بدهید