گزارش بورس یک‌شنبه ۲۷ فروردین

0
298

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-960128-1

monitoreconomy_ir-stock-960128-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۸۸ واحدی به ۷۸.۴۷۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۱۲۲ میلیارد ریال (۵۵۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳.۰۸۸ میلیارد ریال (تقریباٌ۱.۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۴.۲۵۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالاش نفت اصفهان با ۶۰ واحد، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۵ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۴۱ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت‌ مخابرات ایران با ۳۱ واحد، بانک ملت با ۱۳ واحد و بانک تجارت با ۱۳ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۱۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۳۸۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۰۵ هزار و ۶۸۲ نوبت داد و ستد بود.
شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۷ فروردین ماه ۹۵ به کمک کروه فرآوده های نفتی با افزایش۸۸ واحدی روبرو شد. امروز نمادهای پربیننده بورس شامل وبملت، خساپا، شپلی، فاراک، خپارس، خودرو، وساپا بوده‌اند. همچنین نمادهای پربیننده فرابورسی شامل سمگا، حریل، مفاخر، شتوکا، غشهداب، غگلپا، شاوان بودند.
بررسی ها نشان می دهدکه همچنان این گروه‌ها و صنایع کوچک‌تر هستند که با ورود نقدینگی جدید به بازار، یکه‌تازی می‌کنند. از طرف دیگر قیمت‌های جهانی که تاثیر بسزایی بر صنایع بزرگی مانند محصولات شیمیایی، فلزات اساسی و معدنی‌ها دارند، همچنان در ثباتی مایل به نزول به سر می‌برند. صنعت بانکداری‌ هم مدت‌ها است با بی‌میلی خریداران سهام دست و پنجه نرم می‌کند. بنابراین هنوز نشانی از جهش قیمت صنایع و نمادهای بزرگ به چشم نمی‌خورد. به جرات می‌توان ادعا کرد که رشد قیمت اخیر گروه‌های کوچک‌تر بازار مبنای بنیادی قابل توجهی ندارد. چنانچه این رشد محدودتر بود، می‌شد توجیهاتی بنیادی برای صعود برشمرد؛ اما حالا به نظر می‌رسد که گروه‌های نسبتا کوچک بازار، صرفا با ورود نقدینگی تازه و شاید هوشمند در حال رشد هستند. در چنین فضایی نمی‌توان ملاک‌های کمی بنیادین شرکت‌ها را عامل رشد قیمت‌ها دانست. صرفا این باور که بازار سهام در آستانه انتخابات می‌تواند مثبت باشد، باعث شده است که نقدینگی تازه به بورس سرازیر شود. زمانی که ورودی نقدینگی به اجبار قیمت‌ها را رشد می‌دهد، بازار پر می‌شود از تحلیل‌های حسی، سلیقه‌‌ای و البته تکنیکال. سطوح مقاومتی قیمتی یکی پس از دیگری فرومی‌ریزند و همین امر باعث شکل‌گیری تقاضای بیشتر برای نمادهایی می‌شود که بعضا بدون منطق رشد کرده‌اند.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960128-3

monitoreconomy_ir-stock-960128-4

نظر بدهید