گزارش بورس یک‌شنبه ۲۸ خرداد

0
338

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-28-1monitoreconomy_ir-stock-28-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۲۹۴ واحدی به ۷۸.۹۹۰ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۴۵۷ میلیارد ریال(۱.۲۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۳۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۲۵۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۴ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۹ واحد و مخابرات ایران با ۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پتروشیمی جم با ۲۹ واحد، فولاد خوزستان با ۲۱ واحد و بانک تجارت با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۴۶ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۰۳ میلیون و ۵۸۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۰ هزار و ۷۶۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۵ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۶ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۶ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۸% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۴۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۲۲۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۸ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز محصولات شیمیایی با ۹۹، خودرو و ساخت قطعات با ۹۷ و فلزات اساسی با ۸۷ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم‌حجم و رخوت‌آور را نظاره‌گر بود که افت شدید حجم معاملات سهام در کنار فشار فروش در برابر خرید باعث شد، تا نماگرهای بورسی روز دشواری را در برابر خود ترسیم کنند. روزی که همراه با سقوط اغلب شاخص‌ها بود. برآوردهای اقتصاد سیاسی ایران در داخل و خارج از کشور در کنار نبود خبرهای برخوردار از ارزش بالا در آینده باعث شده تا اندک امید جاری در بازار سهام نیز اندک اندک به ناامیدی تبدیل شود. این در حالی است که ادامه این روند و تمرکز صرف دولت بر اوراق بدهی از جمله اسناد خزانه اسلامی و یا مکیدن نقدینگی موجود در بازار از طریق انتشار انواع اوراق بدهی باعث خواهد شد، تا بورس برای مدت مدیدی با بیماری‌های واگیردار مختلفی مواجه شود که تبعات آن بی‌تردید دامن سرمایه‌گذار را خواهد گرفت. اتفاقی که تبعات اجتماعی آن برای فضای سرمایه‌گذاری در ایران هیچ کس را خشنود نخواهد کرد. به‌طور سنتی در فصل بهار و اوایل تابستان به سبب برگزاری مجامع شرکت‌ها، شاهد وضعیت پویاتری نسبت به نیمه دوم سال بوده‌ایم. به نظر می‌رسد رکود فعلی بازار سهام را باید در رشد سریع‌ و بدون پشتوانه قیمت‌ها در دو ماه ابتدایی سال و در نتیجه افزایش نسبت قیمت بر درآمد جویا شد.

برترین های بورس
monitoreconomy_ir-stock-28-3monitoreconomy_ir-stock-28-4

نظر بدهید