گزارش بورس یک‌شنبه ۳ بهمن

0
382

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-3bahman95

monitoreconomy_ir-stock-3bahman95-1

بررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص‌کل بورس با افزایش ۱۱ واحدی به ۷۹.۲۱۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۳۶ میلیارد ریال (۱.۰۰۰میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۵۳۹میلیارد ریال (تقریباٌ ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۷۵میلیارد ریال بوده است.

معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت مجتمع فولاد خراسان با ۲۲واحد، فولاد خوزستان با ۲۰ واحد و گروه مدیریت سرمایه گذاری امید با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ایران ترانسفو با ۲۱ واحد، ایران خودرو با ۲۱ واحد و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۸۰۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۶۱۱ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بازار سهام امروز نظاره‌گر معاملاتی آرام توأم با افزایش تقاضا در گروه‌های معدنی و فولادی از سوی معامله‌گران اغلب حقوقی بود. امروز آگهی عرضه ۲۰ درصد از سهام توسعه شرکت نیشکر و صنایع جانبی به قیمت پایه کل یک هزار و ۱۸۸ میلیارد و ۶۱ میلیون و ۷۶۲ هزار و ۱۴۰ تومان برای عرضه در روز دوشنبه از طریق فرابورس اطلاع رسانی گردید. در بازار دوم سهام معاملات درون گروهی و کد به کد برخی حقوقی‌ها در نماد معاملاتی سرمایه‌گذاری سایپا با انتقال کمتر از ۳۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۳ میلیارد تومان دنبال شد. بیش از ۲ میلیون سهم سرامیک‌های صنعتی اردکان به ارزش کمتر از یک میلیارد تومان و همچنین ۲ میلیون سهم نفت بهران به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان از سوی سهامدار عمده حقوقی کد به کد شد. در بازار معاملات بلوکی نیز ۳۶ میلیون سهم پتروشیمی کازرون به ارزش بیش از ۳.۵ میلیارد تومان به قیمت پایه هر سهم ۱۰۰ تومان به یک شخص حقیقی واگذار شد.
بازار سهام در کنار تداوم نوسان رو به مثبت تک سهم‌های عرضه اولیه فرابورسی امروز شاهد معاملاتی کم‌حجم در اغلب نمادهای معاملاتی بود. در این بین انگیزه بازارگردانی سهام از سوی معامله‌گران حقوقی باعث شد تا در میانه بازار و با جمع‌آوری سهام شرکت‌های پیش‌رو در گروه‌های معدنی، فلزات اساسی، پالایشی‌و شرکت‌های پتروشیمی، شاخص کل بورس جامه‌ای سبز بر تن کند. در عین حال انتشار گزارش‌های عملکردی توأم با تعدیل مثبت سود ۳ ماهه سوم شرکت‌ها هنوز نتوانسته معامله‌گران تالار شیشه‌ای را برای تغییر استراتژی سرمایه‌گذاری از نوسان‌گیری و نگاه کوتاه مدت به دید میان مدت و بلند مدت تغییر دهد. از این رو اغلب معامله‌گران حرفه‌ای بازار با راهبردهای کوتاه مدت ، تحرک در گروه‌های کوچک بازار را قابل اطمینان‌تر از سایر گروه‌ها می‌دانند هرچند که ریسک توقف نماد معاملاتی برای مدت نامعلوم باعث شده، تا موج نوسان‌گیری بر کلیات معاملات بازار سهام حاکم شود.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-3bahman95-2

monitoreconomy_ir-stock-3bahman95-3

نظر بدهید