گزارش بورس دوشنبه ۱ آبان

0
358

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده


تحلیل بازار بورس@monitoreconomy_ir-stock-960801-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظراقتصاد: شاخص‌ کل بورس با کاهش ۱۳۳ واحدی به ۸۶.۳۴۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۴۷۳ میلیاردریال(۲.۱۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۱۴۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۷۳ میلیارد ریال بوده است.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۴۰ واحد، پتروشیمی جم با ۲۶ واحد و پتروشیمی خارک با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت معدنی و صنعتی گل گهر با ۴۶، پالایش نفت اصفهان با ۳۷ واحد و پالایش نفت بندر عباس با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۴۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۱میلیاردو ۳۳۷میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۵ هزار و ۱۶۵ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۷ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۱ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۲ نماد (معادل ۷۷% تعدادی و معادل ۸۰ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۶۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۳ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۱ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی ۶۳۴، فرآورده‌های نفتی با ۱۲۲ و محصولات شیمیایی با ۱۱۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم‌حجم و کسل کننده مواجه بود که هم‌زمان با انتشار گزارش‌های عملکردی ۶ ماهه شرکت‌ها و رفت و برگشت برخی نمادها به بازار سهام، بورس تهران شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی با هدف اصلاح پرتفوی و یا ذخیره بازدهی‌های کسب‌شده بود. در این بین عملکرد منفی سایپا و ایران‌خودرو باعث شد تا گروه خودرویی‌ها چندان در کانون توجه خریداران سهام قرار نداشته باشند،‌هرچند که بر رویه خودرویی‌ها برای نشان دادن سود باعث شده تا همواره بهانه‌ای برای گرفتن افزایش نرخ در نیمه دوم سال داشته باشند. در گروه پتروشیمی‌ها اما امروز بازارگردان گسترش نفت و گاز پارسیان در حالی به حمایت از این سهم در حجمی محدود روی دامنه نوسان مثبتی قیمتی پرداخت که پتروشیمی‌های وابسته به این هلدینگ نیز هم‌زمان با نوسان قیمت‌ها در دامنه نوسان مثبت قیمیت روبرو بودند.

 

نظر بدهید