گزارش بورس یک‌شنبه ۴ تیر

0
292

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-04-01monitoreconomy_ir-stock-04-02بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با افزایش ۱۲ واحدی به ۷۸.۶۶۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۹۵۷ میلیارد ریال( ۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۸۶ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۴۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه اصفهان با ۴۹ واحد، فولاد خوزستان با ۱۴ واحد و معدنی و صنعتی چادر ملو با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۳۷ واحد، شرکت ارتباطات سیار ایران با ۱۶ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۱واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۹۵ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۱۷ میلیون و ۳۳۲ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۰ هزار و ۹۹۹ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۲ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۸ نماد (معادل ۸۰% تعدادی و معادل ۸۵% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۹ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۲۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۳ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز فلزات اساسی با ۱۲۲، خودرو و ساخت قطعات با ۱۰۱ و استخراج کانه های فلزی با ۵۱ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
بازار سهام به استراتژی‌های جذاب و مدیریت‌شده‌ای نیاز دارد تا بتواند اعتماد سهامداران را جلب کند. همواره در بورس‌های بزرگ جهانی نهادهای سیاست‌گذار در پی ارائه ابزارها و مکانیزم‌هایی هستند تا بتوانند عمق و وسعت بازار را افزایش دهند. یکی از مواردی که در مقاطع مختلف زمانی توانست فعالان اقتصادی را به معامله در بازار سهام ترغیب کند، درخصوص عرضه‌های اولیه بوده است. عرضه‌های اولیه در طول تاریخ فعالیت بورس تهران یکی از جذابیت‌های بازار برای فعالان تالار شیشه‌ای بوده است. طی سال‌های اخیر، زمان عرضه‌های اولیه از مواردی بود که بحث‌های بسیاری را میان کارشناسان به‌همراه داشت. شواهد حاکی از آن است این موضوع همچنان به‌عنوان چالش جدی بازار مطرح است و سیاست‌گذاران بورسی همچنان نتوانسته‌اند برنامه مدونی برای آن در نظر بگیرند. موضوع دیگری که می‌تواند سهامداران را از حضور فعال در بازار دلسرد کند مربوط به توقف طولانی مدت نمادهای بورسی است. موضوعی که این روزها در نمادهای بزرگی همچون نمادهای بانکی به یک معضل بزرگ بدل شده و اعتماد سرمایه‌گذاری در بورس را خدشه‌دار کرده است.

monitoreconomy_ir-stock-04-03

monitoreconomy_ir-stock-04-04

نظر بدهید