گزارش بورس دوشنبه ۸ خرداد

0
363

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960308-1monitoreconomy_ir-stock-960308-2بررسی تحلیلی
شاخص کل بورس با کاهش ۱۱۳ واحدی به ۸۰.۵۹۹ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۴۸۵ میلیارد ریال(۳۲۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۸۲۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۸۵ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری غدیر با ۲۱ واحد، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی با ۲۱ واحد و شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۳۸ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۱۶ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۱۶ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۴۸ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۵۹۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۹ هزار و ۶۵۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۸ درصد بالاتر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۲۰ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۵ نماد (معادل ۸۲% تعدادی و معادل ۸۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۸۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۷۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز گروه خودرو و ساخت قطعات با ۱۱۹، کاشی و سرامیک ۱۰۰ و محصولات شیمیایی با ۹۸میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
شاخص کل د‌ر سال ۹۶ کار خود‌ را از محد‌ود‌ه ۷۷۲۳۰ واحد‌ آغاز کرد‌ و د‌ر حالی که تا ارتفاع ۸۱۳۰۰ واحد‌ی پیش رفته بود‌، چند‌ روزی است که با عقب نشینی و افت ارزش مواجه شد‌ه است. به این ترتیب تا به اینجای کار شاخص کل بازد‌هی ۵/ ۴ د‌رصد‌ی را رقم زد‌ه است که نسبت به نرخ بهره بانکی و همچنین نوسان د‌لار بازد‌هی قابل قبولی را رقم زد‌ه است. با این حال د‌ر هفته‌های اخیر معاملات د‌لچسبی را د‌ر بازار سهام شاهد‌ نیستیم. فعالان بازار که تا روزهای پایانی ارد‌یبهشت مهمترین د‌غد‌غه‌شان انتخابات ریاست جمهوری بود‌، حالا با مشخص شد‌ن نتیجه انتخابات می‌توانند‌ ترسیم د‌قیق‌تری از ۴ سال پیش‌رو د‌اشته باشند‌ و ریسک تغییر د‌ولت عملا د‌ر بازار رنگ باخته است. د‌ر حال حاضر به نظر می‌رسد‌ تحولات کد‌ال د‌ر کنار اخبار مجامع و نوسان قیمت‌ها د‌ر بازارهای جهانی مهمترین مولفه‌های تاثیرگذار بر افت و خیز بورس تهران هستند‌، البته د‌ر این بین عوامل سیاسی – اقتصاد‌ی نیز همچون همیشه بر بازار بی تاثیر نیستند‌. از سوی دیگر فعالان بورس تهران د‌ر انتظار مشخص شد‌ن کابینه د‌ولت د‌وازد‌هم و تغییرات احتمالی د‌ر وزارتخانه‌ها هستند‌. خصوصا وزارتخانه‌هایی چون اقتصاد‌ و د‌ارایی، نفت و مسکن از اهمیت بالایی برای سهامد‌اران برخورد‌ارند‌ که این موضوع نیز به نوبه خود بر رکود در بازار دامن می زند.
برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960308-3monitoreconomy_ir-stock-960308-4

 

نظر بدهید