گزارش بورس یک‌شنبه ۷ خرداد

0
357

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-960307-1monitoreconomy_ir-stock-960307-2بررسی تحلیلی
شاخص‌کل بورس با کاهش ۲۰۷واحدی به ۸۰.۷۱۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۲۲۲ میلیارد ریال (۳۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۰۹۵ میلیارد ریال (تقریبا ۴۸۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۸۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت پالایش نفت اصفهان با ۲۱ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۱۸ واحد و شرکت پالایش نفت بندر عباس با ۱۷ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت مخابرات ایران با ۴۲ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۱ واحد و ایران خودرو با ۱۸واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۲۲ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۴۸۳ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۳ هزار و ۷۰۷ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۲ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۷ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۶۷ نماد (معادل ۷۹% تعدادی و معادل ۸۷% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۶۵ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۹۱ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۱ نماد بدون تغییر به کار خود پایان داد. امروز گروه خودرو و ساخت قطعات با ۱۳۴ ، کاشی و سرامیک ۹۷ و محصولات شیمیایی با ۷۸ میلیارد ریال و بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند(سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
به جرات می‌توان ادعا کرد که از هر منظری، قیمت‌های سهام در بورس تهران از ابتدای سال تا‌کنون بدون دلیلی منطقی رشد کرد. پیروز شدن مجدد حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، برای اقتصاد کشور به معنای آن است که سیاست‌های اقتصادی چهار سال اخیر ادامه خواهند یافت. حقیقت این است که با وجود از بین رفتن برخی ریسک‌های سیستماتیک سیاسی، هنوز ریسک‌های بزرگی بورس تهران را تهدید می‌کند. هزینه تامین مالی برای بنگاه‌های اقتصادی همچنان بالاست، نرخ سود بدون ریسک در اقتصاد کشور همچنان بالاست، قیمت‌های جهانی چشم‌انداز مناسبی ندارند و سودآوری شرکت‌ها در وضعیت مطلوبی قرار ندارد. با این تفاسیر این امکان وجود دارد که قیمت‌ها به سطوح ابتدای سال خود برگشت کنند. چنانچه رشد قیمت‌ها در دو ماه ابتدای سال را معلول هیجان انتخابات بدانیم، باید پس از پایان یافتن انتخابات، منتظر حرکت بازار به سمت اصلاح باشیم. در حال حاضر موضوعی که می‌تواند بازار را در جهت رشد تحریک کند، دستورالعمل تازه بانک مرکزی است که به بانک‌ها ابلاغ شده است. این دستورالعمل که در راستای کاهش بنگاهداری بانک‌ها است، می‌تواند نقدینگی قابل توجهی را در اقتصاد به جریان اندازد. هرچند در حال حاضر تبعات این طرح مشخص نیست، اما در اولین نگاه می‌توان انتظار داشت که در میان‌مدت و بلندمدت به نفع بازار سرمایه تمام شود.

برترین‌های بورس
monitoreconomy_ir-stock-960307-3monitoreconomy_ir-stock-960307-4

نظر بدهید