گزارش بورس یک‌شنبه ۸ اسفند

0
370

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-8esfand95-1

monitoreconomy_ir-stock-8esfand95-2

بررسی تحلیلی

شاخص کل بورس با کاهش ۲۸۸ واحدی به ۷۷.۵۷۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۱۸۹ میلیارد ریال (۸۵۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۲۲۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۶۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۹۶۵ میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۱۵ واحد، فولاد خوزستان با ۱۴ واحد و سرمایه گذاری آتیه دماوند با ۱۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۵۱ واحد، خودروسازی سایپا با ۴۵ واحد و پست بانک ایران با ۳۷ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۱۹ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن ۹۳۰ میلیون و ۴۵ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۸ هزار و ۳۸۳ نوبت داد و ستد بود.
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی افت دسته‌جمعی نماگرهای منتخب بورس تهران را نظاره‌گر بودند که حتی بازارگردان‌ها نیز انگیزه‌ای برای ماندن در بازار ندارند. بلوک ۲۰ درصدی سهام ریل‌پرداز سیر به قیمت هر سهم ۴۵۰ تومان روی میز فروش معاملات عمده فرابورس قرار گرفت که در نهایت از سوی خریدار حقوقی معامله شد. امروز بورس تهران شاهد غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی به ویژه در گروه خودرویی و برخی از هدلینگ‌های سرمایه‌گذاری پتروشیمی بود. نزدیک شدن به موعد مجامع سالیانه برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری و در عین حال تمایل برای نقد کردن سهام‌ در شب‌های عید باعث شده تا بورس این روزها در اوج کمبود نقدینگی باشد. بازاری که در آن حتی بازگردان‌های سهام نیز در فضای رخوت‌آمیز کنونی صبرشان لبریز شده است. در این بین، تک‌سهم‌های گروه معدنی‌ و فلزات اساسی در کنار سیمانی‌های جذاب برای نوسان‌گیری، باعث شده تا صاحبان نقدینگی کوچک و ضعیف در بازار بهانه‌ای برای نوسان‌گیری داشته باشند.
نماد معاملاتی پست‌بانک ایران پس از توقف بیش از پنج ماه، با افت ۲۲ درصدی قیمت سهام در تابلوی معاملات بازگشایی شد. پست‌بانک در عملکرد حسابرسی شده شش ماهه سال مالی ۹۵ خود با تحقق عایدی یک ریالی به ازای هر سهم توانسته ۵ درصد از سود ۲۰ ریالی (EPS) به ازای هر سهم خود را در بودجه امسال محقق کند. امروز همچنین در نماد معاملاتی آتیه داده‌پرداز پس از عرضه‌های پرحجم سهامدار عمده حقیقی و حقوقی، صف خرید پایدار این سهم ۳ میلیونی شد. این نماد معاملاتی طی ۸ روز معاملاتی اخیر بیش از ۳۰ درصد بازدهی مثبت برجای گذاشته است.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-8esfand95-3

monitoreconomy_ir-stock-8esfand95-4

نظر بدهید