گزارش بورس ‌دوشنبه ۱۷مهر

0
336

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
بررسی بازار بورس@monitoreconomy_ir-stock-960717-2

بررسی تحلیلی بازار سهام
شاخص کل بورس با افزایش ۴۶ واحدی به ۸۴.۶۱۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۵۷۷ میلیاردریال(۱.۶۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۶۳۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۶۰۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۶ واحد، پالایش نفت بندر عباس با ۲۴ واحد و پالایش نفت تهران با ۱۸ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت آسان پرداخت پرشیا با ۲۹، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۲۸ واحد و به پرداخت ملت با ۲۲ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۵۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۶۲۲ میلیون و ۴۵۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۹۹۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۹ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۹۰ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۲ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۲ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن ۲۵۱، مخابرات با ۱۳۴ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۰۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی معاملات کم‌حجم بازار سهام را با نگاهی خیره به چهارراه استانبول به نظاره نشست که تغییر قیمت سهام از سوی بازارگردان‌های حامی شاخص در نمادهای تأثیرگذاری همچون ملی صنایع مس ایران، مخابرات ایران و تک‌سهم‌های پالایش نفت بندرعباس و پالایش نفت تهران در گروه پالایشی‌ترمز شاخص کل بورس در کانال ۸۴ هزار واحدی را کشید. در گروه خودرویی‌ها نیز امروز سایپا و ایران‌خودرو به مدد بازارگردانی و معاملات دوطرفه و در محدوده صفر تابلو روی دامنه نوسان مثبت قیمتی قرار گرفتند. امروز ۱۰ درصد از کل سهام شرکت آسیاصد ارس نیز به قیمت هر سهم ۱۲۰ تومان عرضه اولیه شد که برای توکاریل به عنوان سهامدار عمده این شرکت کوچک تأمین مالی بیش از ۹.۵ میلیارد تومانی را در پی داشت.

نظر بدهید