گزارش بورس ‌سه‌شنبه ۱۸مهر

0
314

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
تحلیل بازار بورس@monitoreconomy_ir-stock-980718-02بررسی بازار بورس
شاخص کل بورس با افزایش ۱۲۲ واحدی به ۸۴.۷۳۴ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۷۲ میلیاردریال (۱.۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۷۶۶ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۳۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۳۸ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۵۲ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۴۵ واحد و پالایش نفت تهران با ۱۹ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ارتباطات سیار ایران با ۲۲، سایپا با ۱۹ واحد و تجارت الکترونیک پارسیان با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۷ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۴۴۸ میلیون و ۲۰۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۲ هزار و ۷۹۶ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۰ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۹ نماد (معادل ۸۵% تعدادی و معادل ۹۱ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۲۸ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۳۲ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۹ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت خودرو و ساخت قطعات ۱۱۶، مخابرات با ۱۰۰ و رایانه و فعالیت‌های وابسته به آن با ۹۴ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه-گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی معاملاتی کم‌حجم را در نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که حمایت برخی حقوقی‌ها در گروه‌های تأثیرگذاری در نماگرهای بورس از جمله گروه پالایشی‌ و فلزات اساسی باعث شد، تا روندی متعادل بر کلیت معاملات امروز بازار سهام حاکم شود، هر چند نوسان قیمت سهام در این گروه‌ها با تحرک حقوقی بازارگردان‌ها برای نوسان قیمت از دامنه قیمتی منفی به سمت دامنه مثبت قیمتی، استراتژی حاکم بر بازار است. آنچه که در این روزها به وضوح در بازار سهام دیده می‌شود، اینکه ضعف نقدینگی در کنار نبود استراتژی و وحدت رویه دست‌کم میان‌مدت از سوی حقوقی‌ها باعث شده تا زیر سایه سنگین بی‌اعتمادی به بازار سهام، تنها اندک سهامداران برخوردار از رانت در تک‌سهم‌های کوچک بازار بتوانند حرفی برای گرفتن داشته باشند، فعالان بازار این روزها با نیم‌نگاهی به بازار آزاد ارز در ذهن خود، دوباره آرزوهای شیرین افزایش قیمت‌ها برای شرکت‌های صادرات‌محور را مرور می‌کنند.

نظر بدهید