گزارش بورس ۴ شهریور

0
364

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

وضعیت شاخص های بورسوضعیت شاخص های بورس

 

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با افزایش ۳۵۵ واحدی به ۸۲.۸۹۷ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۳.۲۰۶ میلیارد ریال ( ۱.۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۷۰ میلیارد ریال (تقریبا ۸۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۸۷۶ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۱۱۹ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۹۳ واحد و معدنی و صنعتی گل گرهر با ۸۴ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۴۲ واحد، سرمایه گذاری امید با ۲۵ واحد و بانک ملت با ۲۴ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۳۲۰ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۷۳۱ میلیون و ۲۵۴ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۱ هزار و ۱۵۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۱۹ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۱۱ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۸۴ نماد (معادل ۸۴% تعدادی و معادل ۸۶ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۴ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۳۷۸، استخراج کانه های فلزی با ۲۴۲ و محصولات شیمیایی با ۱۳۸ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران با معاملاتی پرحجم و شاداب در میان شرکت‌های بزرگ و عمدتاً حاضر در بازار اول این بورس روبه‌رو بود، این در حالی است که معامله‌گران بورس تهران با واگذاری سهام در شرکت های کوچک و یا برخوردار از سهام‌شناوری پایین در بازار دوم ترجیح دادند، تا امروز سهم‌هایی برخوردار از ساختار بنیادی قوی و تحت تأثیر قیمت‌های جهانی را در سبد سرمایه‌گذاری‌ها جایگزین کند. چشم‌انداز روشن بازارهای جهانی برای کامادیتی ها و در عین حال انتظار برای تغییر نرخ ارز باعث شده تا بورس تهران بر روی شرکت‌های صادرات‌‌محور حساب ویژه‌ای باز کند، هر چند که هنوز بازار سهام نسبت به دورنمای اقتصاد و رکود حاکم بر کسب و کار با اما و اگرهای بسیاری مواجه است.

نظر بدهید