گزارش بورس ۳۰ مرداد

0
218

وضعیت شاخص های بورس

وضعیت شاخص های بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام
ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با افزایش ۵۸ واحدی به ۸۲.۰۷۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۲۳۶ میلیارد ریال( ۳۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲.۶۹۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲.۱۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۲۹ یلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت توسعه معادن و فلزات با ۴۰ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۳۹ واحد و ملی صنایع مس ایران با ۲۰ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت بانک ملت با ۴۰ واحد، ارتباطات سیار ایران با ۲۸ واحد و پالایش نفت تبریز با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۲۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۵۵۵ میلیون و ۴۱۳ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۵ هزار و ۴۴ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۸ درصد بالا تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع صعودی بود و در طی ساعات معاملات ۲۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد ۲۷۵ نماد (معادل ۸۱% تعدادی و معادل ۸۲ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۳ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۴۶ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۶ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فرآورده های نفتی با ۱۹۰، فلزات اساسی با ۱۶۵ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۶ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند. (سه گروه برتر معاملات امروز بودند).
امروز بورس تهران در حالی با حرکت زیرپوستی برخی خریداران سهام همراه شد که به نظر می‌رسید اغلب معامله‌گران صبور با اعتقاد به تداوم استراتژی سهامداری به دنبال شکار تک‌سهم‌ها هستند هر چند که حجم معاملات سهام در بورس همچنان فضایی بی‌رغبت و رکودی را به نمایش گذاشته است. در این بین بازار مشتقه سهام در بورس این روزها شاهد تحرک مدیران سرمایه‌گذاری و صندوق‌هاست که در این بین حضور پرشور معامله‌گران اغلب در بازار معاملات اختیار معامله جالب توجه است. امروز در گروه فولادی‌ها تک‌سهم‌های این گروه در حالی با معاملاتی آرام و متعادل و توأم با اقبال خریداران اغلب حقیقی همراه شد که در این بین نمادهای معاملاتی «فولاژ» و «فولای» در کنار حامی سفت و سخت حقوقی «هرمز» در این گروه تکتازی کردند. هر چند که همچنان اقبال برای جمع‌آوری سهام ملی صنایع مس در این گروه جالب توجه است.

نظر بدهید