گزارش بورس ۵ شهریور

0
326

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
وضعیت شاخص های بورس

@monitoreconmy_ir-stock-0605-2بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با کاهش ۱۲ واحدی به ۸۲.۸۸۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۸۳۰ میلیارد ریال( ۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۸۸۷ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۴۱۷ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۵۷ واحد، پتروشیمی پردیس با ۳۱ واحد و پتروشیمی خارک با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت گروه مپنا با ۴۹ واحد، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با ۳۷ واحد و حفاری شمال با ۲۹ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۱۸۳ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن یک میلیاردو ۴۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۴۷ هزار و ۶۰۸ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۲۰ درصد پایین تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۱۷ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۳۸ نماد بورسی، امروز تعداد۲۸۲ نماد (معادل ۸۳% تعدادی و معادل ۸۸ % از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و در نهایت تعداد ۱۱۱ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۴ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۱۷ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروزصنعت محصولات شیمیایی با ۱۷۸، فلزات اساسی با ۱۵۵ و خودرو و ساخت قطعات با ۱۲۲ میلیارد ریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند.(سه گروه برترمعاملات امروز بودند).
امروز در بورس تهران گروه سرب و روی در حالی با اقبال خریداران همراه شد که نماد معاملاتی آلومینیوم ایران با صف خرید پایدار ۵۰ میلیون سهمی در این گروه پیشرو شد. در فرابورس ایران نیز امروز کیسون تنها نماد پربیننده این بازار با حجم معاملات جذاب بیش از ۳۰ میلیون سهمی و برخورداری از صف خرید پایدار یک میلیون سهمی در پایان معاملات امروز بود. اصلاح قیمت سهام در محدوده صفر تابلو (قیمت پایانی) در گروه فلزات اساسی در حالی امروز پیش رفت که انگیزه خرید از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در نمادهای پیشرو این گروه برای جمع‌آوری سهام قابل تامل بود. بازار امروز سهام بازار متعادل و به نسبت پرحجم بود که با وجود نیاز نماگرها به استراحت مقطعی اما فرصتی برای جمع‌آوری سهام از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی بود. بازاری که چشم انتظار شنیدن خبرهای جدید از بازار ارز به بازارهای جهانی کالایی چشم دوخته است.

نظر بدهید