گزارش بورس شنبه ۷ بهمن | کاهش شاخص کل بورس

0
265

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
شاخص کل بورسشاخص کل بورس

بررسی تحلیلی بورس | عقبگرد شاخص کل بورس

ناظراقتصاد: شاخص کل بورس با کاهش ۱۶۷ واحدی به ۹۹.۳۵۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۲.۳۲۸ میلیاردریال (۹۰۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۱۹۵ میلیارد ریال (تقریبا ۴۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۲.۲۲۳ میلیارد ریال بوده است.
امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی سه شرکت سرمایه گذاری امید با ۶۹ واحد، توسعه معادن و فلزات با ۲۸ واحد و نفت و گاز پتروشیمی تأمین با ۲۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نماد معاملاتی سه فولاد مبارکه اصفهان با ۱۷۲، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۳۹ واحد و معدنی و صنعتی چادرملو با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران به بیش از ۲۳۲ میلیارد تومان رسید که ناشی از دست به دست شدن ۹۵۰ میلیون و ۸۰۹ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۶۴ هزار و ۳۹۲ نوبت داد و ستد بود.
امروز ارزش معاملات، ۴۵ درصد پایین‌تر از روز معاملاتی قبل بود و روند شاخص در مجموع نزولی بود و در طی ساعات معاملات ۸۳ مرتبه تغییر جهت داد. از مجموع ۳۴۲ نماد بورسی، امروز ۳۰۳ نماد (معادل ۸۹ % تعدادی و معادل ۹۱% از ارزش کل بورس تهران) مورد معامله قرار گرفت و درنهایت تعداد ۱۲۴ نماد با افزایش قیمت، تعداد ۱۵۹ نماد با کاهش قیمت و تعداد ۲۰ نماد بدون تغییر به کارخود پایان داد. امروز صنعت فلزات اساسی با ۳۲۲، محصولات شیمیایی با ۲۱۴ وخودرو و ساخت قطعات با ۱۶۰ میلیاردریال بترتیب بیشترین ارزش معاملات را رقم زدند (سه گروه برترمعاملات امروز بودند).

امروز بورس تهران در حالی با معاملاتی متعادل و به نسبت کم‌حجم‌تر از روزهای قبل در اغلب نمادهای معاملاتی روبرو شد که تجمع عده‌ای از سهامداران شرکت کنتورسازی مقابل تالار شیشه‌ای اعتراض به آنچه که بلاتکلیفی خود پس از گذشت بیش از یک سال از رسوایی پرونده کنتورسازی در بازار سهام عنوان می‌کردند، در کانون توجه معامله‌گران قرار گرفت. در این بین تحرک ضعیف صندوق‌های تثبیت بازار و توسعه برای تحرک در سهم‌ها و هلدینگ‌های شاخص‌ساز باعث شد، تا امروز شاخص کل بورس نمای استراحت را به خود بگیرد، هرچند که تحرک حقیقی‌ها در گروه‌های پیشرو برای جمع‌آوری سهام به‌ویژه در گروه‌های سرب و روی، خودرویی‌ها، صنایع پتروشیمی و گروه فلزات اساسی باعث شد تا شاخص کل هم‌وزن از سبزپوش نماگرهای بازار در روز آینده حکایت داشته باشد. این در حالی است که با افت معنی‌دار قیمت‌ها در بازار ارز داخلی انگیزه برای جمع‌آوری سهام خودرویی‌ها افزایش یافته، با این حال تداوم رشد قیمت روی و همچنین افزایش قیمت نفت خام باعث شده تا گروهایی که تحت تأثیر این دو متغیر قرار می گیرند مانند گروه‌های معدنی‌ و پالایشگاهی همچنان مورد توجه سهامداران قرار گیرند.

 

نظر بدهید