گزارش روزانه بورس | یک‌شنبه ۱۱ آذر ۹۷

0
198

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

تحلیل شاخص کل بورس

تحلیل شاخص کل بورس

بررسی تحلیلی شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد : شاخص کل بورس با افزایش ۳۲۸۴ واحدی به ۱۶۳.۱۳۸ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۴۷۵۳ میلیارد ریال (۱۲۶۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۹۶۳ میلیارد ریال (تقریبا ۲۲۲۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۷۲۲۸ میلیارد ریال بوده است.

در دومین روز هفته و پس از سه ریزش متوالی و نسبتا عمیق شاخص در روزهای گذشته، شاهد بازگشت رونق به معاملات تالار حافظ هستیم. این در حالی است که در لحظات پایانی جلسه معاملاتی روز گذشته و با پُررنگ تر شدن حضور حقوقی ها انتظار آن می‌رفت که بازار امروز از ریزش ها فاصله بگیرد. اما در آن سوی دنیا نیز سران دو کشور قدرتمند چین و آمریکا پس از چند ماه جنگ تجاری بی حاصل سرانجام در حاشیه نشست G20 تصمیم گرفتند تا آتش بست اعلام کرده و از مواضع خود کوتاه بیایند. این نخستین دیدار دو رهبر پس از آغاز جنگ تجاری میان دو کشور بود که طی آن آمریکا بر حدود ۲۰۰ میلیارد کالای وارداتی از چین تعرفه بست و پکن هم در تلافی برای حدود ۱۰۰ میلیارد کالای آمریکایی تعرفه وضع کرد. گفتنی است جنگ‌های تعرفه‌ای آمریکا و چین در هفته‌های اخیر باعث افزایش موجودی انبار محصولات چینی، و در نتیجه آن افت قیمت‌های جهانی شده بود.حال به نظر می‌رسد با انتشار این خبر بازارهای جهانی دست‌کم برای مدتی شاهد افت‌های ادامه‌دار نباشند. این اتفاق مثبت می‌تواند بورس تهران را هم از ریزش‌های سنگین اخیر نجات دهد.

شاخص بورس تهران در هفته‌های اخیر از محدوده بیش از ۱۹۰هزار واحد به محدوده کمتر از ۱۶۰هزار واحد رسیده است. دو ریسک سیستماتیک تحریم‌ها و افت قیمت‌های جهانی فعالان بورس تهران را هراسان کرده بود. حالا اما به نظر می‌رسد یکی از این دو ریسک سیستماتیک کمرنگ‌تر شده است. در مجموع تاکنون شاخص کل با رشد ۳۱۰۰ واحدی درصد زیادی از افت روز گذشته خود را جبران کرد. شاخص هم وزن نیز با رشد ۲۳۲ واحدی به رقم ۲۶ هزار و ۸۵۵ واحد رسید. در فرابورس هم ایفکس تاکنون با رشد ۵۶ واحدی به ارتفاع ۱۷۷۵ واحد رسیده است.

نظر بدهید