گزارش بازار سهام شنبه ۱۱دی

0
337

 وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده
monitoreconomy_ir-stock-11dey95-1monitoreconomy_ir-stock-11dey95-2بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص کل بورس با کاهش ۲۰۵ واحدی به ۷۹.۴۸۶ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۳۶۴ میلیارد ریال (۳۹۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۱۴ میلیارد ریال (تقریباٌ ۹۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۳۸۳میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با ۳۴ واحد، پتروشیمی پردیس با ۲۷ واحد و صنایع پتروشیمی خلیج فارس با ۱۳واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت پتروشیمی جم با ۳۲ واحد، معدنی و صنعتی گل گهر با ۳۰ واحد و گسترش نفت و گاز پارسیان با ۲۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۸۷۱ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۳۶۴ میلیون و ۳۸۲ هزار ریال در بیش از ۵۰ هزار و ۸۸۴ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی معاملات کم‌ حجم و متعادلی را در اغلب نمادهای به نظاره نشستند که گروه خودرویی ‌همزمان با فروکش کردن نوسان بازار ارز شاهد غلبه تقاضا بر عرضه سهام در روندی متعادل بود. آگهی عرضه ۷۲.۶۰ درصد سهام کنترلی تولید تجهیزات سنگین هپکو به قیمت پایه بیش از ۲۱۰ میلیارد تومان برای عرضه در روز دوشنبه هفته جاری از طریق بازار پایه فرابورس به بازار اطلاع‌رسانی شد. از سوی دیگر امروز ۲۲.۹۶ درصد سهام شرکت تأمین ماسه ریخته‌گری از سوی بانک اقتصاد نوین به وکالت از یک شخص حقیقی به طور یکجا و نقد به قیمت پایه هر سهم ۲۲۰ تومان روی میز فروش بورس تهران گذاشته شد. گروه خودرویی‌ نیز برای برخی معامله‌گران با سیگنال‌های خرید در الگوهای تکنیکالی روبه‌رو بود. هر چند که تداوم عرضه سهام از سوی حقوقی‌ها مانع از شکل‌گیری هر گونه صف خرید در این گروه‌ها شده بود. در گروه معدنی، پتروشیمی‌ و هلدینگ‌های آنها نیز امروز اصلاح قیمتی در حالی در دستور کار قرار گرفت که برخی معامله‌گران این موقعیت را فرصتی برای جمع‌آوری سهام در گروه‌های مذکور دانسته‌اند.
بورس اوراق بهادار همزمان با انتشار خبرها از تلاش بانک مرکزی برای افزایش عرضه ارز و فروکش کردن قیمت‌ها پس از دوره‌ای نوسان رو به بالا و در عین حال عدم تغییر فرمول قیمت‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس شاهد معاملاتی کم‌حجم و بی‌رونق در اغلب نمادهای معاملاتی بود. با فرض تثبیت شرایط فعلی اقتصاد کشورمان در کوتاه مدت، جو منفی حاکم بر بازار با انتشار گزارش های ۹ ماهه و بودجه های سال آتی خنثی خواهد شد و جلوی افت شاخص کل گرفته می شود اما بورس قدرت رشد نیز نخواهد داشت با این حال هنوز تک سهم های جذابی در بازار وجود دارند که سهامداران می توانند با شناسایی آنها از آن سود ببرند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-11dey95-3

monitoreconomy_ir-stock-11dey95-4

نظر بدهید