گزارش بورس شنبه ۴ دی

0
356

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-4dey95-1

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌کل بورس با کاهش ۸۸ واحدی به ۸۰.۱۶۱ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۷۲۰ میلیارد ریال (۸۷۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۳۰۶ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱.۰۰۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۱۵۶میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت پارس خودرو با ۱۱واحد، گروه دارویی سبحان با ۷ واحد و ایران خودرو با ۶ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۸ واحد، سرمایه گذاری نفت و گاز پتروشیمی تاًمین با ۱۲ واحد و هلدینگ سرمایه گذاری غدیر با ۱۰ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۷۹۳ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۷۲۰ میلیون و ۲۷۴ هزار ریال در بیش از ۴۴ هزار و ۵۶۶ نوبت دادو ستد شد.
معامله‌گران بازار سهام امروز در حالی معاملاتی بی‌رمق و توام با افزایش عرضه در مقابل تقاضای سهام آن را به نظاره نشستند که در گروه خودرویی‌ و برخی سیمانی ‌با سیگنال‌های خرید در الگوهای تکنیکالی روبرو بود. امروز جدای از معاملات پرحجم حق تقدم خرید سهام پارس خودرو، حق تقدم خرید سیمان شرق، حق تقدم خرید سهام توسعه معادن و فلزات و حق تقدم خرید سهام بیمه البرز؛ در نماد معاملاتی صنعتی دریایی ایران کمتر از ۳۰ میلیون سهم به ارزش بیش از ۸ میلیارد تومان کد به کد شد. کمتر از ۱۸ میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش بیش از ۴.۵ میلیارد تومان کد به کد شد. ۱۶ میلیون سهم گسترش صنایع انرژی آذرآب نیز به ارزش بیش از ۴ میلیارد تومان کد به کد شد. ۱۰ میلیون سهم پالایش نفت تبریز نیز به ارزش ۵ میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده همراه بود. ۱۲۰ میلیون سهم فولاد مبارکه اصفهان به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به کدهای درون گروهی منتقل شد.
در وضعیت فعلی بازار سرمایه به نظر می رسد سازمان بورس به عنوان اصلی ترین نهاد نظارتی بر بازار سرمایه و حافظ منافع سهامداران ریسک سیستماتیکی برای بازار ایجاد کرده که این ریسک از صدها تحریم و اجرای قطع نامه بین المللی علیه ایران زیان بار تر می باشد. نهاد نظارتی بهتر است در شرایط فعلی به جای شاخص سازی به فکر اصلاح زیر ساخت های بازار سرمایه و رفع چالش های مطرح شده باشند و وقت و انرژی خود را صرف تسریع در پیگیری مشکلات و پرونده های مهمی کند که در خصوص برخی از شرکت ها سرمایه سهامداران را به خطر انداخته است. و همچنین کمک در جهت شفاف سازی موارد مهمی که بر صنایع بزرگ کشور ما اثر قابل توجهی دارد مانند نرخ خوراک پتروشیمی ها، وضعیت وخیم بانک ها، بحث افزایش سرمایه از تجدید ارزیابی دارایی ها، نرخ گذاری محصولات پالایشگاهی و …. کنند.

برترین‌های بورس

monitoreconomy_ir-stock-4dey95-2

monitoreconomy_ir-stock-4dey95-3

نظر بدهید