گزارش روزانه بورس | دوشنبه ۱۹ آذر ۹۷

0
147

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

شاخص کل بورس

شاخص کل بورس بررسی تحلیلی شاخص کل بورس

ناظر اقتصاد : شاخص کل بورس با افزایش ۲۴ واحدی به ۱۶۶.۹۱۵ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس ۳۹۷۱ میلیارد ریال (۱۳۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۴۹۹ میلیارد ریال (تقریبا ۷۹۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۶۵۴۰ میلیارد ریال بوده است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۸ آذر ماه ۹۷ با افزایش ۲۴ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۹۱۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۴۰ واحدی عدد ۲۷هزار و ۷۱۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۰۱ واحدی به رقم ۱۷۹ هزار و ۶۳ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۲۱ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۳۰۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۳۰ واحدی عدد ۳۳۰ هزار و ۸۷۵ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۹ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۵۷ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۹۷ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۶۱۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۰ هزار و ۷۳۹ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی کج دار و مریز در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد روندی متعادل میان عرضه و تقاضا بود که تمایل برای نقد کردن سهام از سوی عرضه‌کنندگان باعث شد تا روند بازار سهام در دامنه نزولی قیمت‌ها قرار گیرد. با این همه گروه دارویی‌ها و تک سهم‌های برخوردار از سهام شناوری پایین همچنان بهانه‌ای برای حضور نوسان گیران بر اساس استراتژی‌های کوتاه مدت در بازار است. چشم انداز خاکستری بازارهای جهانی و آمارهای اقتصادی چین در سال میلادی جدید باعث شده تا صنایع خام فروش بازار سهام ازجمله گروه معدنی‌ها و پتروشیمی‌ها برای تداوم سودآوری های خود در سال‌های آینده با اما و اگرهای مختلف مواجه باشند. اغلب صنایع و بنگاه‌های اقتصادی چین هم اکنون به سطح بلوغ رسیده و این موضوع می‌تواند بر تقاضای کامادیتی‌ها در بازار جهانی تأثیر به سزایی بگذارد از این رو آگاهان بر این باورند که رشد اقتصادی ۶ درصدی بزرگ ترین غول مصرف کننده و تولیدکننده جهان در سال ‌های آینده دوباره تکرارشدنی نیست.

نظر بدهید