گزارش روزانه بورس | دوشنبه ۵ آذر ۹۷

0
312

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورسناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۴۷۸۹ واحدی به ۱۶۶.۴۶۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۸۳۰ میلیارد ریال (۱۰۲۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۷۳۴ میلیارد ریال (تقریبا ۵۹۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۹۴۲ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۵ آذر ماه ۹۷ با کاهش ۴۷۸۹ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۴۶۳ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۵۰۸ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۴۵۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۴۹۵۶ واحدی به رقم ۱۷۸ هزار و ۱۴۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۳۷۶۰ واحدی به رقم ۱۲۲ هزار و ۸۲۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۸۴۱۷ واحدی عدد ۳۳۰ هزار و ۷۰۹ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۶۳ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۰۰ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۸۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۴۱۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۲ هزار و ۸۴۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی با غلبه عرضه بر تقاضای سهام و جای‌گیری شاخص کل بورس در کانال ۱۶۶ هزار واحدی مواجه شد که حجم معاملات سهام چندان بالا نبود با این همه در سهم‌های پیشرو بازار از جمله معدنی‌ها و پتروشیمی‌ها در حالی صف فروش‌های ناپایدار در میانه بازار امروز شکل گرفت که در دقایق پایانی معاملات امروز روندی متعادل بر آنها حاکم شد. این در حالی است که در سایر گروه‌های بورسی نیز امروز افزایش عرضه از سوی حقیقی‌ها چشم‌گیرتر بود هرچند که حجم معاملات چندان بالا نیست. دلهره از سقوط قیمت جهانی نفت خام تا محدوده ۵۰ دلار در کنار مازاد فروش این کالا و همچنین چشم‌انداز خاکستری عملکرد مالی شرکت‌های بورسی در پایان سه ماهه سوم امسال باعث شده تا فعالان بازار سهام همچنان دست به سیاه و سفید نزنند و یا ترجیح دهند در بازار دست به عصا حرکت کنند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

روسیه و کره جنوبی مذاکرات تجارت آزاد را کلید می زنند

«وُ یون کئون» سفیر کره جنوبی درمسکو گفت: مذاکرات بر سر انجام توافق منطقه تجارت آزاد بین مسکو و سئول احتمالا در سال ۲۰۱۹ میلادی شروع خواهد شد. پیش از این مدارک این مذاکرات به پارلمان کره تسلیم شده است و امیدواریم سال آینده میلادی مذاکرات فشرده ای در این باره شروع شود. توافقنامه بر سر منطقه تجارت آزاد بین ۲ کشور در ژوئن سال جاری میلادی به دنبال دیدار رییس جمهور کره جنوبی از مسکو منعقد شد. سئول به دنبال افزایش قابل توجه سطح تجارت خود با مسکو است و به دنبال تسریع بخشیدن ساخت « ۹ پل» یعنی؛ همکاری در بخش گاز، راه آهن، جاده دریای شمالی، کشتی سازی، اشتغالزایی، ماهیگری و دیگر حوزه های همکاری است. سال گذشته میلادی، تجارت میان سئول و مسکو با ۴۰ درصد رشد به ۱۹ میلیارد دلار رسید. هر ۲ کشور دارای پروژه های مشترکی در خاور شرق روسیه و مناسبات اقتصادی هستند که می تواند در صورت پیشرفت در بخش تحویل گاز افزایش پیدا کند. بر پایه این گزارش در راستای همکاری اقتصادی ۲ جانبه، روسیه و کره جنوبی قرار است یک خط کشتیرانی باربری و مسافربری بمنظور اتصال بنادر اصلی یکدیگر راه اندازی کنند. (خبرگزاری ایبنا)

فاینانس ۶۰۰ میلیون دلاری بین بانک تجارت عراق و استاندار چارترد

به نقل از ترید عربیا، بانک تجارت عراق، بانک استاندارد چارترد و جنرال الکتریک بصورت مشترک قرار داد فاینانس ۶۰۰ میلیون دلاری منعقد کردند که تامین منابع مالی را برای یک پروژه برق رسانی در سرتاسر عراق به نام «پاور آپ پلن» انجام می دهد. در همین حال بانک تجارت عراق در اطلاعیه ای اعلام کرد پروژه دولتی «پاور آپ پلن» به عنوان بخش اصلی بازسازی و بروز رسانی برنامه ها در عراق است. با اجرای ۲ فاز از این پروژه، تحویل و تامین بیش از ۲ گیگاوات برق جدید به عراق انجام خواهد گرفت و تداوم آن به تامین ۶.۷ مگاوات برق به شبکه برق رسانی عراق برای تامین برق مورد نیاز خانوارها و واحدهای صنفی در سرتاسر این کشور می افزاید. بانک تجارت عراق اعلام کرد که این توافقنامه فاینانس، بزرگترین LC در عراق است. بانک تجارت عراق در سال ۲۰۰۳ میلادی با هدف کمک به بازسازی این کشور با تسهیل بخشیدن تجارت بین الملل و تداوم توسعه زیرساخت ها در مقایس بزرگ در عراق تاسیس شد. بر همین اساس، «رولا ابو مناح» مدیر عامل بانک استاندار چارترد در امارات متحده عربی گفت: خوشحال هستیم که یکبار دیگر با همکاران خود در بانک تجارت عراق و جنرال الکتریک به همکاری در عراق می پردازیم. ضمن اینکه «یوشیتو موراکامی» از مدیران ارشد جنرال الکتریک گفت: این شرکت سابقه موفقیت آمیزی درجهت حمایت از توسعه های کلیدی در خاورمیانه دارد و مفتخر به همکاری با بانک استاندارد چارترد و بانک تجارت عراق برای پروژه ای زیرساخت حیاتی عراق بمنظور تامین برق خانوارها و واحدهای تجاری در سرتاسر این کشور هستیم. (خبرگزاری ایبنا)

۱۱ هزار میلیارد ریال سهم در سبد واگذاری‌های آذر ماه دولت

بالغ بر ۱۱ هزار و ۳۶ میلیارد و ۶۹۸ میلیون ریال سهم و دارایی دولتی در آذرماه امسال توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق بورس و مزایده واگذار می‌شود که بر این اساس بلوک ۷.۲۶ درصدی سهام شرکت فولاد خوزستان شامل یک میلیارد و ۵۰ میلیون و ۶۶۷ هزار و ۲۰۰ سهم به قیمت پایه هر سهم ۱۰ هزار و ۴۵۴ ریال عرضه خواهد شد. بر اساس این گزارش، این بلوک فولادی که به ارزش کل پایه ۱۰ هزار و ۹۸۳ میلیارد و ۶۷۴ میلیون و ۹۰۸ هزار و ۸۰۰ ریال روی میز بورس خواهد رفت، به‌صورت ۳۵ درصد نقد و بقیه اقساط یکساله عرضه می‌شود که زمان قطعی عرضه آن، توسط شرکت بورس اعلام خواهد شد. ‌بلوک‌ ۳۷.۱۷ درصدی سهام شرکت گروه صنعتی ایدور لندرا نیز شامل ۷میلیون و ۸۰۵ هزار و ۶۵۱ سهم توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق مزایده واگذار می‌شود. افزون بر این، این میزان سهام به قیمت پایه هر سهم ۱۳۵ ریال و ارزش کل پایه یک میلیارد و ۶۱میلیون و ۵۶۸هزار و ۵۳۶ریال در روز ۱۲ آبان ماه امسال روی میز مزایده می‌رود. همچنین جایگاه سوخت درگز متعلق به استان خراسان رضوی به قیمت پایه ۵۱میلیارد و ۹۶۱میلیون و ۷۷۵هزار و ۲۶۵ ریال در روز دوازدهم آذرماه امسال توسط سازمان خصوصی‌سازی از طریق مزایده واگذار خواهد شد. این در شرایطی است که خریدار باید ۳۰ درصد مبلغ پیشنهادی خود برای خرید جایگاه سوخت درگز را به‌صورت نقد در مدت ۲۰ روز کاری بپردازد و بقیه را با اقساط شش ماه در مدت ۲ سال پرداخت کند. (خبرگزاری ایبنا)

گام عملی بانک مرکزی برای مبارزه با پولشویی

اعمال محدودیت برای تراکنش‌ کارتخوان‌ها یکی از اقدامات عملی بانک مرکزی برای مبارزه با پولشویی بود. سقف نقل و انتقالات کارتخوان‌ها برای هر کارت در روز به ۵۰ میلیون تومان کاهش یافت و دارنده کارت ملزم به درج و استفاده از رمز پویا شد. در گام بعدی محدودیت از هر کارت به هر فرد تبدیل می‌شود به‌طوری که دیگر تعدد حساب‌ها ملاک نیست و دارنده ۱۰ حساب و کارت بانکی در طول یک روز در مجموع می‌تواند ۵۰ میلیون تومان تراکنش کارتی داشته باشد. نتیجه این اقدام علاوه بر مبارزه با پولشویی، کنترل قاچاق ارز از کشور است. تا پیش از این براساس بررسی‌های بانک مرکزی حدود ۱۱ میلیارد دلار از ارز حاصل از صادرات به وسیله کارتخوان‌ها خارج از کشور فروخته و معادل ریالی آن دریافت می‌شد. درواقع این میزان ارز نه در قالب حواله‌ ارزی و نه به صورت نقد در چرخه اقتصاد ایران قرار نمی‌گرفت. با اعمال این محدودیت، نرخ ارز از ۱۴۵۰۰ تومان به حدود ۱۲۵۰۰ تومان کاهش یافته و به نظر می‌رسد در صورت اعمال محدودیت دوم (اعمال محدودیت از هر کارت به هر فرد در شبانه‌روز)، نرخ ارز کاهش بیشتری هم داشته و جریان قاچاق ارز به حداقل برسد. اما نقل و انتقالات مالی به وسیله سایر روش‌ها مانند چک بانکی، پایا، چک رمز‌دار و سانتا به همان سبک و سیاق قبل ادامه داشته و از این لحاظ مشکلی متوجه فعالان اقتصادی نمی‌شود. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید