گزارش روزانه بورس دوشنبه۲۹آبان

0
453

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزهای عمده

monitoreconomy_ir-stock-29azar95

monitoreconomy_ir-stock-29azar95-2

بررسی تحلیلی بازار سهام

شاخص‌ کل بورس با کاهش ۲۹۵ واحدی به ۸۰.۴۱۳ واحد رسید. ارزش معاملات در بورس معادل ۱.۵۰۸ میلیارد ریال (۵۴۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱.۹۳۲ میلیارد ریال (تقریباٌ ۱۴۰۰میلیارد ریال معامله اوراق صکوک و بلوکی) بوده است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس و فرابورس معادل ۱.۵۰۰میلیارد ریال بوده است.
معاملات سهام در نمادهای معاملاتی سه شرکت پارس خودرو با ۲۲ واحد، گسترش نفت و گاز پارسیان با ۱۸ واحد و پتروشیمی با ۱۳ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر رقم شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل معاملات سهام در نمادهای سه شرکت ملی صنایع مس ایران با ۴۷ واحد، معدنی و صنعتی گل کهر با ۳۶ واحد، فولاد مبارکه اصفهان با ۳۵ واحد کاهش بیشترین تأثیر منفی را بر رقم این نماگر بر جای گذاشتند. در معاملات امروز تعداد ۸۰۴ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش ۱ میلیارد و ۵۰۸ میلیون و ۹۷ هزار ریال در بیش از ۴۴ هزار و ۹۳۶ نوبت دادو ستد شد.
معامله گران بازار سهام امروز با وجود شروع به کار مثبت معاملات، اما به دلیل غلبه عرضه بر تقاضا و رخوت حاکم بر معاملات شاهد درجا زدن قیمت‌ها در اغلب نمادهای معاملاتی بودند. قهر معنادار تقاضا در بازار سهام باعث شد، تا همچنان عرضه بر تقاضا یا فروش بر خرید سهام غلبه کند. در این میان معاملات کد به کد و بازارگردانی سهام از سوی حقوقی‌ها و تلاش برای رنج شدن قیمت‌ها به بالاتر از صفر تابلو (قیمت پایانی) نتوانست برای بازار چندان جذاب باشد. امروز هم معاملات کد به کد و درون گروهی در سطح عمده مانند روزهای گذشته ادامه داشت، با این تفاوت که این معاملات سوری نیز باعث مثبت شدن شاخص نگردید. این موضوع در نماد معاملاتی چندین شرکت از جمله بانک خاورمیانه، صنعتی دریایی، سرمایه‌گذاری کوه نور، گسترش صنایع انرژی آذراب، سرمایه‌گذاری صنایع شیمایی ایران، ذوب‌آهن اصفهان، کارخانجات داروپخش، پتروشیمی شازند، البرز دارو، داروسازی فارابی، تولید نیروی برق دماوند و سبحان دارو مشاهده شد. نمادهای پر بیننده معاملات امروز ایران خودرو، کالیسمین، فولاد مبارکه اصفهان ،پالایش نفت اصفهان،پالایش نفت تهران، سرمایه‌گذاری سایپا و سرمایه‌گذاری ایران خودرو با روند نزولی به کار خود پایان دادند.
امروز همزمان با بازگشایی نماد معاملاتی پارس خودرو و افزایش عرضه از سوی معامله‌گران حقوقی و حقیقی اما تقاضای حقیقی‌ها برای جمع‌آوری این سهم در کمتر از قیمت اسمی همسو با جذابیت معاملات حق تقدم خرید این سهم باعث شد، تا در پایان معاملات امروز با صف خرید ۱۰ میلیون سهمی به کار خود پایان دهد. آنچه که این روزها مورد توجه معامله‌گران حرفه‌ای و نوسان‌گیر بازار قرار گرفته، تنها تک‌سهم‌ها و شرکت‌های کوچکی است که به دلیل سهام شناور پایین با سرمایه‌ای اندک می‌توانند در بالاترین دامنه نوسان قیمتی به سرعت معامله شوند. این نکته نیز قابل ذکر است با توجه به انتظارات برای افزایش قیمت جهانی نفت ناشی از روی کار آمدن دونالد ترامپ با رویکرد جمهوری خواه می توان انتظار داشت تا شرکت های پالایشی و پتروشیمی با اوضاع بهتری مواجه شوند.

monitoreconomy_ir-stock-29azar95-3

monitoreconomy_ir-stock-29azar95-4

نظر بدهید