گزارش روزانه بورس | ۱ آبان ۹۷

0
240

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۲۴۶۰ واحدی به ۱۸۵.۳۱۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۰.۰۴۲ میلیارد ریال (۱۲۹۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۹۵۷ میلیارد ریال (تقریبا ۶۳۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۲.۰۶۸ میلیارد ریال بوده ‌است.

در روز جاری شاخص کل با تنزل ۲۴۶۰ واحدی (معادل ۱.۳۱ درصد) به پله ۱۸۵هزار و ۳۱۸ واحد بازگشت. شاخص هم وزن اما به دلیل افت سنگین شاخص گروه خودرو ریزش بیشتری را تجربه و با عقبگرد ۶۱۲ واحدی (معادل ۲.۱۱ درصد) به رقم ۲۸ هزار و ۳۲۹ واحد رسید. همچنین امروز شاهد خروج بیش از ۹۲ میلیارد تومان نقدینگی توسط اشخاص حقیقی از بازار بودیم که بیشترین حجم آن از گروه استخراج کانه های فلزی، فلزات اساسی و فرآروده های نفتی رقم خورد.

امروز همراه با انتشار لحظه به لحظه گزارش عملکرد شش ماهه شرکت‌ها، شاهد شکل‌گیری هیجان منفی در فضای معاملات و در نتیجه ورود تمام نماگرهای بورس به محدوده منفی بودیم. نکته قابل توجه بازار امروز افت ارزش معاملات خرد به میزان ۳۰ درصد نسبت به روز گذشته بود که نشان از احتیاط ورود به معامله و همچنین سردرگمی فعالان بازار از هجمه انتشار گزارش‌های شش ماهه بر روی کدال داشت.

در اولین روز آبان‌ماه تالار شیشه‌ای بورس تهران معاملات پُرنوسانی را به ثبت رساند. این درحالی بود که اغلب نمادهای گروه فلزی و پتروپالایشی گزارش‌های نسبتا مساعدی را منتشر کردند. اما انتظار فراتر از حد معامله گران و فعالان بازار سبب فروکش کردن جو مثبت خرید روزهای گذشته و افزایش فشار عرضه در اکثر نمادهای بازار شد.

در فرابورس اما به دلیل معاملات پُرحجم و مثبت در نماد «زاگرس» شاهد افزایش ۲.۷ واحدی ایفکس بودیم که به پله و دو هزار و ۱۰۵ واحد رسید.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

بانک مرکزی چین ۱۷میلیارد دلار نقدینگی به بازار تزریق کرد

روز سه‌شنبه، بانک مرکزی چین به تزریق پول به بازار ادامه داد تا نقدینگی را حفظ کند. بانک مرکزی چین ۱۲۰ میلیارد یوآن (۱۷.۳ میلیارد دلار) را به صورت سپرده ذخیره با نرخ ۲.۵۵ درصد، آزاد کرد. این نرخ نسبت به روز دوشنبه بدون تغییر بود. طبق بیانیه بانک مرکزی، این اقدام در راستای کاهش تاثیر منفی عواملی مانند پرداخت مالیات و انتشار اوراق قرضه دولتی و برای حفظ نقدینگی سیستم بانکی در سطحی منطقی و خوب است. سپرده ذخیره فرایندی که با آن بانک مرکزی اوراق قرضه را از بانک‌های تجاری می‌خرد و توافق می‌کند که در آینده دوباره آنها را به همین بانک‌ها بفروشد. طبق بیانیه منتشر شده پس از دیدار روز یکشنبه کمیته پایداری مالی و توسعه وزارت کشور، چین همچنان سیاست پولی محتاطانه و بی‌طرفانه خود را دنبال خواهد کرد و به نحو مناسبی به ارتباط بین تثبیت رشد اقتصادی، کاهش بدهی و تقویت کنترل‌های قانونی، توجه خواهد داشت. (خبرگزاری مهر)

رتبه‌بندی ۱۸ شرکت‌ بیمه از سوی موسسات بین‌المللی

مدیر دفتر CI در ایران با اشاره به گزارش این مجموعه بین‌المللی درباره شرکت های بیمه‌ای فعال در صنعت بیمه گفت: تلاش داریم تا رتبه‌بندی بیمه‌ها را در جهت انضباط در بازار و شفافیت صورت دهیم. هجده شرکت بیمه ای که ۹۷ درصد سهم بیمه ایران را در اختیار دارند، را بررسی کرده ایم، این در حالی است که اگر نتایج شرکتهای دیگر باقیمانده به این بررسی اضافه می‌شد، به طور قطع نتایج را می‌توانست تحریف کند. دلیل تهیه گزارش ارزیابی شرکت های بیمه‌ای و رتبه‌بندی آنها این بود که به نقاط قوت و ضعف شرکت های بیمه‌ای در صنعت بیمه ایران بپردازیم، به نحوی که نگاه جامع به صنعت بیمه داشته باشیم. (خبرگزاری مهر)

بانک کنلون چین تعاملات خود با ایران را از هفته آینده قطع می‌کند

برخی منابع خبردادند که بانک کُنلون چین طی هشداری که به مشتریان خود اعلام کرده است، کلیه تعاملات خود با ایران را از تاریخ ۳۰ اکتبر یعنی از دوشنبه هفته آینده (۴روز قبل از شروع تحریم‌ها) قطع می‌کند؛ لذا از مشتریان این بانک درخواست شده تا تلاش خود را جهت تکمیل و تسویه حوالجات ارزی خود طی این هفت روز آینده تسریع و تشدید نمایند. بانک کُنلون، هفته پیش نیز کارسازی حوالجات با عاملیت بانک‌های تازه تحریم‌شده توسط خزانه‌داری آمریکا (ملت، پارسیان و سینا) را نیز متوقف کرده بود. (خبرگزاری مهر)

صادرات ال‌پی‌جی ایران در ماه اکتبر کاهش یافت

منابع کشتیرانی اعلام کردند محموله‌های بارگیری شده یا در حال بارگیری ال‌پی‌جی ایران در ماه اکتبر برای دومین ماه کاهش یافته و تاکنون به ۲۷۹ هزار ۴۰۰ تن رسیده است. این درحالی است که منابع می‌گویند انتظار می‌رود ۲ یا ۳ محموله بیشتر در این ماه خریداری شود و احتمالا در مجموع ۴۱۱ هزار تن ال پی جی از ایران صادر خواهد شد که همچنان کمتر از ۵۲۴ هزار تن در ماه سپتامبر است. بارگیری در ماه آگوست برابر با ۵۶۸ هزار تن، بالاترین میزان از زمان تحریم‌های قبلی بود. درحالی‌که کاهش در ماه‌های اخیر حاشیه‌ای بوده است، اعمال مجدد تحریم‌های ایران در نوامبر تاثیر چشمگیرتری بر خرید ال پی جی ایران در ماه آینده خواهد داشت خریدهای ماه اکتبر تاکنون برای مقصد چین، تایلند و هند برنامه‌ریزی شده است و برای نخستین بار در ۱۰ ماه گذشته، میزان صادرات ایران را به ۴.۲۳۲ میلیون تن رسانده است با توجه به صادرات فراوان محموله‌های ایران در ماه‌های آگوست و اکتبر به همراه بارگیری‌ها از تولیدکنندگان غرب آسیا نظیر آرامکوی عربستان، قطر و امارات بعلاوه محموله‌های لحظه‌ای، انتظار می‌رود کمبود ناشی از تحریم‌ها سبک‌تر شود. این شرایط در میان جنگ تجاری چین و آمریکا رخ داده که ال‌پی‌جی آمریکا را از بازار چین جمع کرده و به دیگر خریداران در آسیا سوق داده است. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید