گزارش روزانه بورس | ۱ دی ۹۷

0
243

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۵۳۲ واحدی به ۱۵۴,۵۵۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۰۸۸ میلیارد ریال (۱۵۸۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲۶۵۸ میلیارد ریال (تقریبا ۱۱۷۹ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۳۹۸۷ میلیارد ریال بوده ‌است.

بر اساس اطلاعات مندرج در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات شنبه اول دی با افت ۱۵۳۲ واحد به رقم ۱۵۴ هزار و ۵۵۰ واحد رسید. شاخص کل با معیار هم وزن امروز ۲۳ واحد افت کرد و به رقم ۲۶ هزار و ۶۱۲ رسید. ارزش روز بازار در بورس تهران امروز به بیش از ۵۸۶ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس اوراق بهادار تهران بیش از ۱.۲ میلیارد سهام برگه بهادار و حق تقدم در قالب ۹۱ هزار نوبت معامله و به ارزش ۴۰۸ میلیارد تومان دادو ستد کردند.

امروز در پایان معاملات فرابورس ایران شاخص کل ۱۱ واحد عقب‌نشینی کرده و به رقم هزار و ۷۸۰واحد رسید. امروز معامله‌گران فرابورس ایران بیش از ۴۴۷ میلیون برگه بهادار و اوراق در قالب بیش از ۷۸ هزار نوبت و به ارزش ۲۶۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

شاخص کل سهام معاملات، رشد محدود در داد و ستدهای ابتدایی و قرار گرفتن در مسیر نزولی در ادامه معاملات. بیشترین فشار بر نماگر کل بازار از ناحیه نمادهای بزرگ پالایشی وارد آمده است. جایی که ریزش قابل‌توجه قیمت نفت فضای روانی این گروه را متاثر ساخته و در نبود برآوردی قابل‌اتکا از میزان سودآوری این صنایع و سنجش ارزشمندی سهام در قیاس با سود شرکت‌ها فشار فروش همچنان ادامه دارد. طی روزهای آینده گزارش عملکرد شرکت‌ها در آخرین ماه پاییز منتشر خواهد شد و در صورت مطلوب بودن این گزارش‌ها می‌توان انتظار داشت که حفظ سطوح فعلی قیمت برای نمادهای مربوطه تا حدود زیادی تسهیل شود و از فشار فروش بر آن‌ها کاسته شود.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

بانک مرکزی آمریکا نرخ بهره را به ۲.۵ درصد افزایش داد

فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را برای چهارمین بار در سال جاری میلادی افزایش و از ۲.۲۵ درصد به ۲.۵۰ درصد تغییر داد.
افزایش نرخ بهره به عنوان یک ابزار فنی برای فدرال ررزرو است که می‌تواند از طریق آن عملیات‌های بازار آزاد را بهتر کند. این اقدام فدرال رزرو برخلاف میل شماری از سیاستمداران آمریکایی از جلمه دونالد ترامپ رئیس جمهور این کشور است که از فدرال رزرو خواسته بود تا نرخ بهره را بدون تغییر حفظ کند. البته این برای نهمین بار است که فدرال رزرو از سه ماه پایانی سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد، نرخ بهره را در جهت اعمال سیاست‌های پولی خود افزایش داده است.
پیش از این از زمان بحران مالی جهان در سال ۲۰۰۸ میلادی، فدرال رزرو در جهت بهبود شرایط بازار نرخ بهره را نزدیک به صفر حفظ کرده بود. تصمیم فدرال رزرو برای افزایش ۰.۲۵ درصدی نرخ بهره در جهت انتظار تجار و سرمایه‌گذاران بازار بود؛ ضمن اینکه واکنش شاخص صنعتی داوو جونز و اس اند پی۵۰۰ آمریکا به افزایش نرخ بهره منجر شد تا هر کدام به ترتیب با ۰.۰۲۳ درصد و ۱.۱۱ درصد جهش روبرو شوند. البته انتظار می‌رود که شاخص بورس‌ها روند افزایشی به خود گیرد. (ایبنا)

بودجه دو سقفی شد

از قرار معلوم نسخه به‌روزشده بودجه ۹۸ روز یکشنبه توسط رئیس‌جمهور به مجلس ارائه خواهد شد. در این نسخه، لایحه بودجه دو سقف ۴۰۷ و ۴۴۷ هزار میلیارد تومانی خواهد داشت.
به‌روزرسانی بودجه موجب شد تا دولت در سقف اول تصمیم به ۲۶ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی بگیرد که به‌نظر، عمده این صرفه‌جویی در تملک دارایی‌های مالی خواهد بود. سقف اولی بودجه محاسبات قطعی دولت است، اما سقف دوم، حالتی را نشان می‌دهد که در صورت تحقق منابع بیشتر، برخی تعهدات و هزینه‌های دولت اجرایی خواهند شد و در صورت عدم تحقق منابع در نظر گرفته شده، آن هزینه‌ها نیز عملی نخواهند شد. می‌توان به این هزینه‌ها، لقب هزینه‌های شرطی را داد که تنها در صورت تحقق برخی منابع، در واقعیت وجود خواهند داشت. نیمی از این منابع (۲۰ هزار میلیارد تومان) طبق ماده ۱۰۶ برنامه ششم توسعه، صرف امور دفاعی خواهد شد و نیم دیگر، به دستگاه‌های دیگر تعلق خواهد گرفت.
شکاف ۴۰ هزار میلیارد تومانی به وجود آمده بین دو سقف درنظر گرفته شده، وابسته به تحقق منابع نفتی و صندوق توسعه ملی است. همچنین سقف اول بودجه نسبت به سقف اولیه لایحه بودجه ۹۸ (۴۳۳ هزار میلیارد تومان)، نزدیک به ۲۶ هزار میلیارد تومان کاهش نشان می‌دهد که عمده آن از صرفه‌جویی دولت در تملک دارایی‌های مالی در سال آتی تامین خواهد شد. (دنیای اقتصاد)

سقوط اقتصاد انگلیس در لیگ جهانی

شرکت خدمات مالی «پی‌دبلیوسی» رتبه‌بندی بزرگ‌ترین اقتصادهای دنیا تا سال ۲۰۵۰ منتشر کرده است. بر این اساس، سال آینده میلادی با خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، اقتصاد این کشور از فرانسه و هند عقب خواهد افتاد و از رتبه پنجم به هفتم سقوط خواهد کرد.
اقتصاد بریتانیا سال آینده رشد ۱/۶ درصدی را تجربه خواهد کرد. البته این پیش‌بینی با این فرض است که مقامات این کشور می‌توانند از خطر «بدون برگزیت» در ماه مارس پیشگیری کنند.
یک اقتصاددان «پی‌دبلیوسی» معتقد است: «هند به لطف جمعیت زیاد و تولید سرانه پایین، پرسرعت‌ترین اقتصاد بزرگ دنیا است، امری که در دهه‌های آتی منجر به صعود اقتصاد این کشور در لیگ جهانی تولید ناخالص داخلی خواهد شد.»
بر این اساس، سال آینده هندی‌ها از جایگاه هفتم بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا، به جایگاه پنجم صعود خواهند کرد و فرانسه در رده ششم خواهد ایستاد. (اقتصاد نیوز)

نیاز عربستان به نفت ۸۴ دلاری برای بودجه جدید

در بودجه سال ۲۰۱۹ که از سوی عربستان سعودی اعلام شده است، میزان هزینه ۱.۱۰۶ تریلیون ریال (۳۵۰ میلیارد دلار) پیش‌بینی شده است که ۷ درصد بالاتر از سال ۲۰۱۸ خواهد بود. این در حالی است که قیمت نفت در سه ماهه چهارم به شدت افت کرده و عربستان سعودی تحت توافق کاهش تولید اوپک، متعهد شده است تولید خود را کمتر کند.
بودجه این کشور از زمان ریزش قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ تحت فشار قرار داشته اما وزارت دارایی عربستان سعودی اعلام کرد انتظار دارد کسری تا سال ۲۰۲۳ صفر شود. وزارت دارایی عربستان اعلام کرد درآمد نفتی عربستان سعودی با رشد ۳ درصدی صادرات، در سال ۲۰۱۸ به ۶۰۸ میلیارد ریال رسید که ۳۸ درصد رشد سالانه داشت. در این بین، درآمد غیرنفتی به ۲۸۷ میلیارد ریال بالغ شد که ۱۲ درصد رشد سالانه داشت.
رشد درآمد نفتی به عربستان سعودی اجازه داد کسری بودجه سال ۲۰۱۸ به ۱۳۸ میلیارد ریال محدود شود که کمتر از پیش‌بینی اکتبر این وزارتخانه برای کسری ۱۴۸ میلیارد ریال بود.| بر اساس گزارش پلاتس، استقراض دولت عربستان سعودی تا ۳۰ سپتامبر، ۱۴۶.۵ میلیارد دلار بود که یکی از بدترین عملکردها را در میان کشورهای منطقه خلیج فارس در بازار اوراق قرضه داشته است. (ایسنا)

نظر بدهید