گزارش روزانه بورس | ۱۱ دی ۹۷

0
172

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۴۳۵ واحدی به ۱۶۱.۸۴۰واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۷۲۶ میلیارد ریال (۱۰۱۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۲۵۰ میلیارد ریال (تقریبا ۸۷۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۹۰۸۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۱ دی ماه ۹۷ با افزایش ۴۳۵ واحدی به رقم ۱۶۱ هزار و ۸۴۰ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۱۸ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۸۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۴۵۲ واحدی به رقم ۱۷۶ هزار و ۶۷۵ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۴۰۴ واحدی به رقم ۱۱۹ هزار و ۳۱۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۴۶۶ واحدی عدد ۳۲۱ هزار و ۹۸۳ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۹ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۸۲ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۷۲ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳ میلیارد و ۷۳۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۸۹ هزار و ۷۹۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام با تقویت حجم معاملات در گروه بانکها در حالی شاهد بازگشت آخرین نماد معاملاتی متوقف این گروه پس از گذشت دو سال به تابلوی معاملات بورس تهران بود که انتظار برای چشم‌انداز بهتر بانک‌ها به اقبال خریداران سهام در این گروه انجامیده است. این در حالی است که بازارگردان‌های گروه بانکها همچنان از محل منابع موجود بر بازارگردانی سهام اجماع دارند. آنچه که این روزها در بازار سهام به خوبی مشهود است، تمرکز بورس‌بازها بر روی تک‌سهم‌های برخوردار از سهام شناوری پایین و یا شرکت‌های غذایی، قندی‌ها، دارویی‌ها و سهم‌های گروه بیمه‌ها دیده می‌شود که هم‌زمان با حرکت نقدینگی تلاش می‌کنند بازده خود را مطابق با استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری در بازار شناسایی کنند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان هفته جاری

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت از تکمیل و راه اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس خبر داد و گفت: ظرفیت تولید بنزین کشور در اواخر همین هفته به ۱۰۵ میلیون لیتر در روز می رسد که این میزان نسبت به آبان ماه سال گذشته بیانگر رشد ۶۷ درصدی بوده است. ظرفیت تولید بنزین کشور در آبان‌ماه پارسال، ۶۳ میلیون لیتر در روز بود، این مقدار در دی‌ماه پارسال با تثبیت تولید در فاز یک پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۲۴ درصد افزایش یافت و به ۷۸ میلیون لیتر در روز رسید. ظرفیت تولید بنزین در نیمه نخست امسال را ۹۵ تا ۹۷ میلیون لیتر در روز عنوان و تاکید کرد: هم اکنون در حال آماده‌سازی برای افزایش ظرفیت تولید بنزین و یک جهش بزرگ برای آخر هفته جاری هستیم. با تولید روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین در کشور افزون بر تامین نیاز داخل، حدود ۲۰ میلیون لیتر نیز تفاوت تولید و مصرف در ۶ ماه دوم سال خواهیم داشت. همه مراحل پیش راه‌اندازی و راه‌اندازی فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج از سوی نیروهای داخلی شرکت و بدون حضور نمایندگان شرکت‌های خارجی انجام شده است. صادق‌آبادی با اشاره به این که وام ۲۶۰ میلیون یورویی صندوق توسعه ملی زمانی به این پروژه اختصاص یافت که مراحل ساخت و نصب فاز سوم پروژه نیز انجام شده بود، تصریح کرد: این مبلغ قرار است صرف بدهی‌های موجود یا اجرای فاز چهارم پالایشگاه ستاره خلیج فارس شود. (فارس)

عملکرد ۶ ماهه ریالی صندوق توسعه

بررسی آمار عملکرد شش ماهه نخست امسال صندوق توسعه ملی نشان می دهد که این صندوق در اجرای حکم ماده ۵۲ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت (۲)، صندوق نسبت به سپرده گذاری در بانک های دولتی و خصوصی جهت اعطای تسهیلات ریالی به طرح های اقتصادی اقدام کرده است. براین اساس میزان سپرده گذاری های انجام شده توسط صندوق در راستای اجرای قانون مذکور، در بانک های دولتی و خصوصی در شش ماهه نخست امسال، در مجموع برابر ۳۰.۳ هزار میلیارد ریال بوده است. به این ترتیب سرجمع سپرده گذاری های انجام شده از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان شهریورماه ۹۷ در راستای اجرای ماده ۵۲ قانون الحاق برخی مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت ۲، به ۲۵۲.۷ هزار میلیارد ریال بالغ شده است. از این میزان، تا تاریخ ۳۱ شهریورماه امسال، از مجموع مبلغ ۲۵۲.۷ هزار میلیارد ریال سپرده گذاری شده نزد بانک ها، مبلغ ۱۶۷.۶ هزار میلیارد ریال از اصل منابع نزد بانک ها بوده(در قالب تسهیلات اختصاص یافته به متقاضیان که تا تاریخ فوق به مرحله بازپرداخت نرسیده و مانده قابل تخصیص از محل قراردادهای جاری) و باقی منابع به صندوق بازگردانی شده است (در قالب بازپرداخت اصل سپرده ها و مانده مصرف نشده قراردادهای اختتام یافته) که تمام این منابع بازگشتی و سودهای مربوطه، بار دیگر طی قراردادهای سپرده گذاری جدید جهت اختصاص به متقاضیان واجد شرایط در اختیار بانک ها قرار گرفته است.
همچنین در راستای اجرای «قانون حمایت از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری با استفاده از منابع صندوق توسعه ملی (مصوب سال ۱۳۹۶)»، که براساس آن و به منظور تحقق اهداف سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به صندوق توسعه ملی اجازه داده شده تا با هدف ارتقای تولید و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری، معادل ریالی یک میلیارد و پانصد میلیون دلار از منابع صندوق را به طور قرض الحسنه نزد بانک های کشاورزی، پست بانک و توسعه تعاون و صندوق کارآفرینی امید و صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی سپرده گذاری کند تا این منابع صرف اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی برای ایجاد اشتغال در روستاها و شهرهای زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت با اولویت روستاها و شهرهای واقع در مناطق مرزی و عشایری شود.
براین اساس میزان کل سپرده گذاری های ریالی انجام شده توسط صندوق توسعه ملی در بانک های دولتی و خصوصی از ابتدای سال ۱۳۹۴ تا پایان شهریورماه امسال، در اجرای قوانین مربوطه معادل مبلغ ۲۸۲.۷ هزار میلیارد ریال است که در تاریخ ۳۱ شهریورماه، مانده اصل این سپرده ها نزد بانک ها (شامل قراردادهای جاری و تسهیلات اختصاص داده شده به متقاضیان که تا تاریخ مذکور تسویه نشده اند)، مبلغی معادل ۱۹۷.۶ هزار میلیارد ریال است. (ایبنا)

تزریق ۲۴ میلیارد دلاری بانک‌های اماراتی در مصر و عربستان

به نقل از ترید عربیا، بانک مرکزی امارات متحده عربی اعلام کرد سرمایه گذاری بانک های اماراتی در عربستان سعودی و مصر در پایان سه ماه سوم سال ۲۰۱۸ میلادی به ۸۷.۲ میلیارد درهم معادل ۲۳.۷ میلیارد دلار رسید که حاکی از سرمایه گذاری ۱۲.۵ درصدی مجموع دارایی های آنها در خارج از امارات دارد. آمارهای بانک مرکزی امارات حاکی از ارزش سرمایه گذاری ها توسط بانک های اماراتی، شرکت های فرعی و وابسته به آنها در بالاترین سطح در امارات با ارزش ۵۳ میلیارد دلار قرار دارد. نظام بانکداری امارات متحده عربی به لحاظ دارایی در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا موسوم به مِنا بزرگترین نظام بانکداری است. همچنین تا پایان دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی مجموع دارایی نظام بانکداری امارات به ۲.۸۴ تریلیون درهم رسید. مجموع ارزش سرمایه گذاری بانک های اماراتی در مصر به ۴۷.۲ میلیارد درهم در پایان ماه سپتامبر سال ۲۰۱۸ میلادی رسید و این رقم در عربستان ۴۰ میلیارد درهم، جزایر کیمن ۳۶ میلیارد درهم، آمریکا ۳۴ میلیارد درهم، هند ۲۵ میلیارد درهم و در عمان و بحرین هر کدام ۲۰ میلیارد درهم ثبت شده است. همچنین بانک مرکزی امارات اعلام کرد در میان ۱۰ کشور بزرگی که در بانک های اماراتی سرمایه گذاری می کنند، مصر با ۱۲.۶ میلیارد درهم، جزایر کیمن با ۵.۴ میلیارد درهم و عربستان سعودی با ۴.۹ میلیارد درهم به ترتیب در جایگاه نخست تا سوم قرار دارند. (ایبنا)

برآورد ۷۵ تریلیون دلاری منابع طبیعی روسیه

به نقل از راشاتودی، روسیه بزرگترین ذخایر معدنی جهان را در اختیار دارد و دومین صادرکننده بزرگ مواد معدنی نایاب در جهان است. منابع طبیعی روسیه ده ها تریلیون دلار برآورد می شود. روسیه دارای ذخایر عظیم نفت، گاز، الوار، مواد معدنی ارزشمند از قبیل مس، الماس، سرب، روی، نیکل، قلع، جیوه، طلا و نقره است. روسیه اکنون در میان سه کشور نخست جهان در تولید کالاهای معدنی از قبیل پلاتین، طلا و سنگ آهن است؛ ضمن اینکه بزرگترین تولید کننده الماس و پلادیم هم بشمار می آید. روسیه پنجمین تولید کننده بزرگ زغال سنگ در جهان و ذخایر آن تقریبا ۱۷۵ میلیارد تن برآورد شده است. ارزش صنعت الوار روسیه در حدود ۲۰ میلیارد دلار در سال است و یک بخش مهم کمک کننده اقتصادی برای تولید ناخالص داخلی روسیه محسوب می شود. صنعت شیلات روسیه در جهان چهارم است. بر همین اساس، ارزش منابع طبیعی روسیه در حدود ۷۵ تریلیون دلار برآورد می شود که دلیلی برای ناکار آمد بودن تحریم های غرب علیه این کشور شناخته می شود؛ در حالی که برآورد ارزش منابع طبیعی آمریکا تقریبا ۴۵ تریلیون دلار و این رقم برای چین ۲۳ تریلیون دلار است. (ایبنا)

نظر بدهید