گزارش روزانه بورس | ۱۲ آبان ۹۷

0
275

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۸۱ واحدی به ۱۸۳,۴۴۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۸۶۴ میلیارد ریال (۲۵۶۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۲۷۷ میلیارد ریال (تقریبا ۷۴۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۸۳۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۸۱ واحد افزایش یافته و به ۱۸۳ هزار و ۴۴۸ واحد رسید. همچنین شاخص کل با معیار هم وزن ۱۸۰ واحد افت کرده و به رقم ۲۸ هزار و ۱۲۶ واحد رسید. ارزش روز بازار در بورس اوراق بهادار امروز ۶۹۷ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بورس تهران بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون برگه بهادار در قالب ۱۴۳ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷۸۱ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی ۲۳ واحد افزایش یافته و به رقم ۵۳ هزار و ۴۳۲ واحد رسید. شاخص قیمت با معیار هم وزن ۱۲۷ واحد عقب‌نشینی کرد و به ۱۹ هزار و ۸۵۳ واحد رسید. شاخص آزاد شناور ۲۶۴ واحد افت کرده و به رقم ۱۹۳ هزار و ۲۵۲ واحد رسید. شاخص بازار اول بورس ۱۱۱ واحد کاهش یافته و به رقم ۱۳۶ هزار و ۲۵۴ واحد رسید و شاخص بازار دوم بورس ۹۹۲ واحد تقویت شده و به رقم ۳۶۰ هزار و ۸۲ واحد رسید.

امروز نماد فولاد در کاهش شاخص فرابورس اثرگذار بوده و نمادهای فارس، کگل، فملی، اخابر، جم، دعبید، در تقویت شاخص بورس اثرگذار بوده‌اند.

امروز در فرابورس ایران شاخص کل ۱۰ واحد کاهش یافته و به ۲۰۰۸ واحد رسید. ارزش روز بازار اول و دوم فرابورس امروز به ۱۰۹ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله‌گران فرابورسی بیش از ۸۷۷ میلیون برگه بهادار و اوراق در قالب ۸۷ هزار نوبت معامله و به ارزش ۳۲۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

معاملات امروز متعادل‌تر از روزهای قبل آغاز شد و صف خرید یا فروشی به اندازه روزهای قبل به چشم نیامد. جدال نزدیک عرضه و تقاضا در کل بازار دو پیام داشت که یکی حاوی مقاومت سهام ارزنده در برابر عرضه‌ها بود و دیگری، احتیاط و ریسک‌گریزی بورس‌بازان در آستانه اجرای تحریم‌های نفتی.

سطح ذخایر گاز ژاپن و کره جنوبی به حداکثر میزان رسیده است

افزایش سطح ذخایر گازی در منطقه شمال آسیا باعث پایین آمدن تقاضا شده و در کنار زمستانی نه‌چندان سرد، دولت ژاپن برخی از محموله‌های زمستانی خود را به فروش گذاشته است.

بر اساس گزارش رفینتیو ایکن (Refinitiv Eikon)، سطح ذخایر گازی ژاپن و کره جنوبی از سال ۲۰۱۵ به بالاترین مقدار خود رسیده و تانکرهای ذخایر گازی چین نیز کمتر از این دو کشور نمی‌باشند. به گفته شرکت ملی نفت چین، اوایل هفته جاری تزریق گاز طبیعی به ذخایر زیرزمینی با حجم بسیار بالا نسبت به نزدیک شدن به فصل زمستان به پایان رسیده است.

به‌طورمعمول موجودی گاز طبیعی منطقه شمال آسیا قبل از آغاز افت شدید در ماه اکتبر به بیشترین سطح خود خواهد رسید، اما برخلاف سالهای گذشته هیچ نشانه‌ای از کاهش ذخایر گازی وجود ندارد.

به گفته کارشناسان اقتصادی، با توجه به گرم بودن فصل زمستان سال جاری نسبت به گذشته، تقاضای خریداران ژاپنی با کاهش همراه بوده و موجودی تانک‌های گازی بسیار بالا است. علاوه بر این، در پی افزایش ذخایر گازی انتظار کاهش خریداران چینی نسبت به خرید وجود دارد.  (ایرنا)

۲۶۰ میلیون دلار، صادرات محصولات و خدمات پارک‌های علم و فناوری

طبق گزارش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، اطلاعات ۳۶ پارک علم و فناوری ارائه شده است که در آنها ۱۰۰ مرکز رشد و ۵۰۸۴ واحد فناور و بیش از ۳۷ هزار نفر مشغول فعالیت هستند. عملکرد این پارک‌ها نشان می‌دهد تاکنون بیش از ۲۱۹۰ دانش فنی در آنها تجاری‌سازی شده و این مراکز بیش از ۲۶۰ میلیون دلار صادرات محصولات و خدمات داشته‌اند. بیشترین تعداد تجاری‌سازی مربوط به پارک علم و فناوری فارس با تعداد ۴۲۶ دانش فنی است و بیشترین ارزش صادرات از پارک علم و فناوری کرمان با حدود ۱۱۶ میلیون دلار انجام شده است که حدود ۴۴ درصد از صادرات کل پارک‌هاست. (اتاق بازرگانی تهران)

رتبه ۱۲۸ ایران در شاخص سهولت کسب وکار (۲۰۱۹)

 بر اساس آخرین گزارش سهولت انجام کسب و کار بانک جهانی (۲۰۱۹) که توسط بخش کسب و کار بانک جهانی منتشر شد، ایران با کسب نمره ۵۶,۹۸ در رده ۱۲۸ قرار گرفته است. این گزارش نشان می‌دهد علیرغم افزایش امتیاز، جایگاه بین‌المللی کشور نسبت به سال گذشته ۴ رتبه تنزل یافته است و از رتبه ۱۲۴ در بین ۱۹۰ کشور به رتبه ۱۲۸ نزول پیدا کرده است. در رتبه‌بندی ۲۰۱۹، بهترین جایگاه ایران چه از لحاظ نمره و چه رتبه مربوط به شاخص «دریافت مجوزهای ساخت» است. بدترین عملکرد ایران نیز مربوط به شاخص «حمایت از سرمایه‌گذاران خرد» است. بر این اساس، در شاخص «شروع کسب‌وکار» ایران با نمره ۷۹,۶۷ در جایگاه ۱۷۳ قرار گرفت. در شاخص «دریافت مجوز‌های ساخت» نمره ۱۱,۶۹ و رتبه ۸۶ برای ایران اعلام شده است. در شاخص «دریافت برق» ایران توانست با نمره ۸۶,۶۸ در جایگاه ۱۰۸ بایستد. در شاخص «ثبت مالکیت» نمره ۹۸,۶۳ و رتبه ۹۰ برای ایران گزارش شده است. در شاخص «دریافت اعتبار» نیز نمره ۰,۵۰ و رتبه ۹۹ برای ایران حاصل شده است. همچنین در شاخص «حمایت از سرمایه‌گذاران خرد» نمره ۳۳,۳۳ و رتبه ۱۷۳، در شاخص «پرداخت مالیات» نمره ۷۸,۵۶ و رتبه ۱۴۹، در شاخص «تجارت فرامرزی» نمره ۲۰,۶۶ و رتبه ۱۲۱، در شاخص «اجرای قرارد‌ادها» نمره ۲۱,۵۸ و رتبه ۸۹ و در نهایت در شاخص حل‌وفصل ورشکستگی نمره ۵۷,۳۵ و نمره ۱۳۱ برای ایران گزارش شده است.

در رتبه‌بندی «سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۹»، نیوزیلند توانست به‌عنوان آسان‌ترین کشور برای انجام کسب‌وکار در رده نخست بایستد. پس از نیوزیلند، کشورهای سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ، کره‌جنوبی، گرجستان، نروژ، آمریکا، انگلیس، مقدونیه و امارات به ترتیب در رده‌های دوم تا یازدهم این رتبه‌بندی قرار دارند.

احتمال توافق ترامپ و چین برای پایان جنگ تجاری

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا اعلام کرد به کابینه خود مأموریت داده تا امکان تهیه پیش‌نویس متن یک قرارداد تجاری با چین را بررسی کنند. در حالی که چین و آمریکا از ماه‌ها پیش در وضعیت جنگ تجاری با یکدیگر به سر می‌برند، دونالد ترامپ و شی جین‌پینگ روز پنج‌شنبه تلفنی با یکدیگر گفتگو کردند. جنگ تجاری آمریکا و چین تا کنون به وضع تعرفه‌های جدید برای برخی کالاهای وارداتی دو کشور منجر شده است. رسانه‌های دولتی چین هم گزارش دادند رئیس جمهوری این کشور پس از گفتگو با همتای آمریکایی خود ابراز امیدواری کرده است که دو کشور بتوانند برای برقراری روابطی «سالم و پایدار» تلاش کنند. به گفته کارشناسان اگر رهبران دو قدرت اقتصادی اول جهان در نشست ماه جاری گروه ۲۰ در آرژانتین با یکدیگر دیدار کنند، ارزش یوان، پول رسمی چین در برابر دلار آمریکا تقویت شده و احتمالا به بیش از ۶.۹ یوان در برابر دلار خواهد رسید، رقمی که از ۱۱ اکتبر گذشته‌ تا آن زمان بی‌سابقه خواهد بود. نشست ۲۰ اقتصاد برتر جهان، جی‌۲۰ روز یکشنبه ۴ نوامبر در شهر ماردل‌پارته آرژانتین افتتاح خواهد شد. (بلومبرگ)

نظر بدهید