گزارش روزانه بورس | ۱۳ آبان ۹۷

0
170

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۵۳۰ واحدی به ۱۸۲.۹۱۸ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۰۵۷ میلیارد ریال (۵۸۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۷۵۱ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۷۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۶۵۶ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۳ آبانماه ۹۷ با کاهش ۵۳۰ واحدی به رقم ۱۸۲ هزار و ۹۱۸ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۲۲۵ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۰۰ واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۹۰۱ واحدی به رقم ۱۹۲ هزار و ۳۵۰ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۴۹ واحدی به رقم ۱۳۵ هزار و ۸۰۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۷۷۱ واحدی عدد ۳۵۹ هزار و ۳۱۱ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۲۳ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۸۴ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۶۰۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۱۲۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۹ هزار و ۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملات کم حجم اما متعادلی را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که با وجود تبلیغات رسانه‌ای بر سر آغاز تحریم‌های آمریکا بر ضد ایران اما بازار سهام از روند متعادل خود خارج نشد. با توجه به تداوم کاهش نرخ ارز در بازار آزاد و در عین حال تجربه سال‌های گذشته بر سر اجرای تحریم‌ها، این موضوع قابل پیش بینی بود که بازار سهام به ریسک‌های برون‌زا اعتنای چندانی نداشته باشد.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

۲۰ ایراد شرعی و قانونی شورای نگهبان به CFT

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بررسی لایحه الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT)، یکی از لوایح FATF، گفت: این لایحه در جلسات متعدد و مکرر شورای نگهبان با حضور تمامی اعضا مورد بررسی قرار گرفته است. نظرات شورای نگهبان درباره این لایحه شامل موارد خلاف شرع، خلاف قانون اساسی و ابهاماتی است که در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است. قائم‌مقام دبیر شورای نگهبان، ایرادات این شورا نسبت به لایحه CFT را حدود ۲۰ مورد دانست و افزود: همزمان با بررسی مصوبه مجلس درباره لایحه CFT، مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز این لایحه را بررسی و درباره آن اعلام نظر کرده است. ایرادات مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره لایحه CFT را نیز که شامل عدم انطباق با سیاست‌های کلی است در نامه‌ای به مجلس شورای اسلامی ارسال کرده‌ایم. این ابهاماتی که به لایحه CFT از سوی این شورا وارد شده، به‌منزله رد این مصوبه نیست و فقط اظهارنظر شورای نگهبان است و در صورتی که مجلس بر مصوبه قبلی‌‌اش اصرار کند، در نهایت این لایحه، جهت تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود. (خبرگزاری تسنیم)

تحریم‌های نفتی ایران قیمت نفت را دوباره به ۸۰ دلار خواهد رساند

طی ماه گذشته قیمت نفت ۱۵ درصد کاهش یافت و برخی نگران شکل گرفتن دوباره مازاد عرضه نفت به بازار هستند. اوپک و آمریکا نیز حجم قابل توجهی به تولید خود اضافه کرده‌اند و به همین دلیل احتمال پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا وجود دارد. با این حال عوامل حاضر در بازار می‌توانند شرایط بسیار متفاوتی را ایجاد کند. بانک گلدمن ساکس می‌گوید: از دست رفتن بخشی از عرضه نفت ایران به بازار جهانی در کنار ظرفیت کم افزایش تولید و تقاضای بالای نفت در بازار جهانی قیمت را مجددا صعودی خواهد کرد. این بانک پیش‌ بینی کرد، قیمت نفت برنت تا پایان سال جاری مجددا از مرز ۸۰ دلار عبور خواهد کرد. دلیلی که کارگزاران نفتی را نسبت به اوضاع بازار بدبین کرده است، متزلزل شدن ناگهانی روند تقاضا بود. تقاضا به خصوص در بازارهای نو پدید ضعیف شده است؛ چراکه در بسیاری از آنها ارزش پول ملی در برابر دلار کاهش یافته است و همین امر یک شوک قیمتی برای مصرف کنندگان به وجود آورده است. بررسی آمارهای موجود نشان می‌دهد، تقاضای نفت در بازار آن گونه که تصور می‌شود، تغییر نکرده است. برای این مدعا دلایل گوناگونی وجود دارد. تقاضای نفت در جهان همچنان رو به بالاست و علی رغم آنکه رشد اقتصادی در کشوری مانند چین کند شده است، اما شاهد روند صعودی تقاضای نفت در این کشور هستیم. در صورتی که این عامل مدنظر قرار گیرد، پیش بینی آینده بازار نفت تا حدودی دشوار خواهد شد. (خبرگزاری فارس)

برد غول‌های انرژی آمریکا از تحریم‌های ضدایرانی

خروج ترامپ از برجام، اگرچه باعث ناخوشنودی متحدان آمریکا شد اما این استراتژی به سود سهامداران شرکت‌های نفتی اکسون موبیل و شورون تمام شد. این دو تولیدکننده آمریکایی قیمت بالاتر نفت را که پس از اعلام تحریم‌های واشنگتن علیه ایران روند افزایشی پیدا کرد، عامل درآمد بالاتر خود در سه ماهه سوم امسال اعلام کردند. درآمد این دو شرکت بالاتر از انتظار تحلیلگران وال استریت بود. درآمد ۲.۳۹ دلار به ازای هر سهم شورون، بالاتر از میانگین درآمد ۲.۰۶ دلار بود که تحلیلگران در نظرسنجی “فکت ست” پیش‌بینی کرده بودند. سود اکسون موبیل نیز ۱.۴۶ دلار به ازای هر سهم بود که ۲۰ درصد بالاتر از رقم پیش‌بینی شده توسط تحلیلگران بود. به گفته نیل هانسن، مدیر روابط سرمایه‌گذار اکسون موبیل، در همین مدت افزایش ۱۹ دلاری هر بشکه نفت، درآمد کسب و کار اکتشاف و تولید اکسون موبیل را به میزان ۲.۶ میلیارد دلار افزایش داد. درآمد خالص این شرکت ۵۷ درصد افزایش پیدا کرد و به ۶.۲۴ میلیارد دلار رسید. بر اساس گزارش واشنگتن اگزماینر، مایکل ویرث، مدیرعامل شورون نیز روز جمعه گفت: درآمد خالص این شرکت با بالا رفتن قیمت نفت و تولید، بیش از دو برابر افزایش یافته و به ۴.۱ میلیارد دلار رسیده است. این غول نفتی برای هر بشکه نفت و گاز طبیعی مایع در سه ماهه سوم، ۶۲ دلار کسب کرد که ۴۸ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود. (خبرگزاری ایسنا)

نظر بدهید