گزارش روزانه بورس | ۱۳ آذر ۹۷

0
184

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۶۰۲ واحدی به ۱۶۵,۷۰۱ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۲۹۰ میلیارد ریال (۶۶۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۲۱۷ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۴۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۳۰۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۳ آذر ماه ۹۷ با کاهش ۶۰۲ واحدی به رقم ۱۶۵ هزار و ۷۰۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۵۳ واحدی عدد ۲۷هزار و ۱۲۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۵۰۷ واحدی به رقم ۱۷۷ هزار و ۵۷۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۲۹۷ واحدی به رقم ۱۲۲ هزار و ۳۲۱ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۹۰۸ واحدی عدد ۳۲۸ هزار و ۸۹۶ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۵ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۲۹ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۲۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۳۲۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۵ هزار و ۹۷۵ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام روندی متعادل اما رو به شیب نزولی قیمت‌ها را در پیش گرفت تا علیرغم حمایت نیم بند برخی صندوق‌ها و حقوقی‌های بازارگردان، بازار سهام در پوششی اصلاحی فرو رود.

این در حالی است که با از چشم افتادن بازار ارز و سکه برای سرمایه‌گذاران نوسان‌گیر و سفت و سخت‌تر شدن اقدامات نظارتی بانک مرکزی به ویژه در بخش نقل و انتقالات پولی و ارزی صرافی‌ها و همچنین رکود بی‌سابقه پیش رو در بخش مسکن، چاره‌ای به جز گرایش حقوقی‌های برخوردار از نقدینگی به سمت بازار سرمایه را باقی نگذاشته است.

این در حالی است که در پیش نویس لایحه بودجه سال آینده دولت ردیف‌های ویژه‌ای برای تسویه مطالبات بانک‌ها و کاهش بدهی دولت در بخش‌هایی همچون افزایش سرمایه دولت در شرکت ملی نفت ایران به میزان تسویه مطالبات بانک‌ها، تسویه مطالبات دولت با تامین اجتماعی تا سقف ۵۰ هزار میلیارد تومان از طریق روش‌های مختلف شامل تامین خوراک و انرژی با قیمت ترجیحی تا ۵۰ درصد نرخ سالیانه مصارف‌ در کشور برای واحدهای تولیدی سازمان تامین اجتماعی و یا واگذاری سهام و حق بهره‌برداری معادن متعلق به دولت و سایر روش‌ها، انتشار اوراق مالی اسلامی در بازار پول و سرمایه، از طریق کمیته سه نفره سازمان برنامه، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی و همچنین انتشار اسناد تسویه خزانه به اشخاص حقیقی و حقوقی نهادهای عمومی غیردولتی، شرکت‌های دولتی، بانک‌ها، اتحادیه‌ها دیده شده است.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

افزایش سرمایه بانک مسکن در بودجه ۹۸

سازمان برنامه و بودجه افزایش سرمایه بانک مسکن را در بودجه سال ۹۸ در دستورکار قرار داده تا با کمک این بانک نرخ تسهیلات مسکن ارزان شود.

جهش‌های اخیر قیمتی در بازار مسکن و نوسانات ایجاد شده اثرات منفی خود را بر کاهش سطح قدرت خرید متقاضیان مصرفی مسکن و کاهش سهم تسهیلات بانکی از هزینه خرید مسکن برجای گذاشته است. براساس آمارهای بانک مرکزی از قیمت مسکن در مناطق ۲۲‌گانه شهر تهران، سهم وام ۸۰ میلیون تومانی مسکن در مهرماه ۹۶ به طور متوسط ۲۲.۲ درصد بوده است.

به طور حتم در این شرایط نیاز است اقدامات جدید در بازار مسکن به ویژه بانک مسکن صورت پذیرد تا توان متقاضیان مصرفی برای خرید خانه افزایش یابد که یکی از مهم‌ترین این اقدامات افزایش سقف وام مسکن و در کنار آن بالا نبردن رقم اقساط ماهانه به منظور استطاعت متقاضیان برای بازپرداخت اقساط است که مسئولان بانک مسکن همواره شرط تحقق این امر را افزایش سرمایه این بانک عنوان کرده‌اند. (ایبنا)

تکالیف بانک مرکزی برای بخشودگی سود تسهیلات

نمایندگان مردم در خانه ملت بانک مرکزی را موظف به بخشودگی سود تسهیلات کمتر از یک میلیارد ریال و بخشش جریمه‌های متعلقه ۷۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال کردند.

نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه، ۱۳ آذرماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی جزئیات طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷ با بند (۸) این طرح در خصوص بخشودگی سود تسهیلات با ۱۸۶ رأی موافق و ۴ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۰ نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند. (خانه ملت)

بدهی جهان به ۱۸۲ تریلیون دلار افزایش پیدا کرد

صندوق بین المللی پول اعلام کرد: سطح بدهی جهان از در حدود ۱۸۲ تریلیون دلار برآورد شده است.

کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌المللی پول نسبت به افزایش حجم بدهی جهان به ۱۸۲ تریلیون دلار هشدار داد. وی گفت: رشد اقتصاد جهانی پر قدرت باقی مانده است؛ اما روندی ملایم و حتی ناهموار دارد.

لاگارد افزود: فشار بر روی بازارهای نوظهور افزایش یافته و تنش های تجاری هم شروع به تاثیر منفی بر روی اقتصاد گذاشته و افزایش ریسک ها را به همراه داشته است.

رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: سطح فزاینده بدهی جهان توسط این صندوق در حدود ۱۸۲ تریلیون دلار برآورد شده است. لاگارد گفت: بازسازی سیاست‌های پولی بازدارنده و بازبینی سیاست‌های پولی، بویژه برای بازارهای نوظهور با بدهی بالا و کشورهایی که درآمد پایین دارند، بسیار مهم است.

لاگارد به این نکته اشاره کرد که افزایش شفافیت بدهی در بخش حجم و شرایط وام ها توسط وام‌گیرندگان و بانک‌ها به اندازه پشتیبانی ثبات بدهی مهم است. بنابراین انتخاب سیاست درست برای اقتصادها، اقتصاد جهانی و هر شخصی در هر جایی در ارتباط با تجارت مهم است.

رئیس صندوق بین‌المللی پول گفت: اگر افزایش تعرفه‌ها انجام گیرد، تا سال ۲۰۲۰ میلادی در حدود ۰.۲۵ درصد از تولید ناخالص داخلی جهان کاهش پیدا می‌کند؛ اما اگر تنش‌های تجاری فروکش کند، در حدود ۰.۵ درصد به تولید ناخالص داخلی جهان می‌افزاید.
لاگارد تصریح کرد که انتخاب مشخص است؛ یعنی نیاز ضروری برای کاهش تنش‌های تجاری، کاهش تعرفه‌ها و به روز کردن قوانین بر پایه نظام تجارت چندجانبه وجود دارد. (ایبنا)

نظر بدهید