گزارش روزانه بورس | ۱۴ آبان ۹۷

0
447

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۲۴۱ واحدی به ۱۸۴.۱۵۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۹۴۶ میلیارد ریال (۲۸۶۴ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۵۷۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱۳۱۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۳۴۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۴ آبانماه ۹۷ با افزایش ۱۲۴۱ واحدی به رقم ۱۸۴ هزار و ۱۵۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۳۴۹ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۲۵۰ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۵۵۴ واحدی به رقم ۱۹۳ هزار و ۹۰۴ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۸۷۲ واحدی به رقم ۱۳۶ هزار و ۶۷۷ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۶۷۴ واحدی عدد ۳۶۱ هزار و ۹۸۶ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۶ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۱۱ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۹۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۳۵۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۳۲ هزار و ۷۱۲ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام با تقویت نسبی حجم معاملات از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در حالی شاهد شکل‌گیری صف خریدهای پایدار در گروه بانک و مؤسسات اعتباری و در عین حال اقبال برای جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از سرمایه یا سهام شناوری پایین‌تر به ویژه در گروه بازار دومی‌ها از جمله گروه قطعه‌سازان بود که اقبال برای جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از بازدهی باعث شد تا در نخستین روز از آغاز اجرای تحریم‌های آمریکا، بازار سهام با بی‌اعتنایی راه پیش‌روی خود را طی نماید. این در حالی است که در بازار ارز نیز با توجه به تداوم تزریق اسکناس از سوی بانک مرکزی همچنان با روند کاهشی قیمت‌ها مواجه هستیم. چشم‌انداز سودآوری شرکت‌های برخوردار از صادرات و در عین حال گزینه‌های پیش‌رو برای حل مشکل فروش در صنایع گوناگون، پیش‌بینی‌ها از وضعیت بازار سهام را دست کم تا پایان سال جاری روشن‌تر از سایر بازارها عنوان می‌کند، در حالی که رکود تورمی در صورت باقی ماندن نرخ ارز در محدوده‌های فعلی و یا بالاتر می‌تواند چشم‌اندازهای جدید دیگری را برای بازار سهام رقم زند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

تولید روزانه ۱۰۰میلیون لیتر بنزین در آستانه تحقق

اواسط تابستان سال جاری معاون وزیر نفت از تولید روزانه ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور خبر داد. وعده‌ای که با تولید روزانه بیش از ۴۰ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ در پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا یک ماه آینده در یک قدمی تحقق ایستاده است. خودکفایی در تولید بنزین یکی از اهداف وزارت نفت طی چند سال اخیر بوده است و بر این اساس میزان تولید بنزین در کشور به مرور زمان افزایش یافت؛ به طوری‌که از ۶۶.۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۵ به ۷۷.۴ میلیون لیتر در روز در سال ۱۳۹۶ رسید. همچنین میزان تولید بنزین از ابتدای سال ۱۳۹۶ تا آذرماه ۶۶.۶ میلیون لیتر در روز بوده و از آذرماه تا اواخر اسفند به ۷۷.۴ میلیون لیتر در روز رسید. بر این اساس وعده تولید ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در کشور از حدود چهار ماه پیش از سوی علیرضا صادق آبادی – مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، اعلام و اظهار شد که ۸۰ میلیون لیتر از ۱۰۰ میلیون لیتر مذکور طبق استاندارد یورو ۴ و یورو ۵ خواهد بود. در این میان فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس که از میان پالایشگاه‌های کشور نقش اساسی را در تولید بنزین بر عهده دارد، اواخر مهرماه وارد مدار و فرآیند تولید بنزین یورو ۵ شده است. آخرین آمارها حاکی از آن است که به‌طور میانگین روزانه ۳۰ میلیون لیتر بنزین در این پالایشگاه تولید می‌شود که این مقدار تا یک ماه دیگر به مرز ۴۰ میلیون لیتر در روز خواهد رسید .بنزین تولیدی این پالایشگاه با تکمیل فاز سوم تا پایان امسال به ۴۴ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. بر این اساس با توجه به این‌که آخرین آمار تولید بنزین از سوی وزیر نفت ۹۰ میلیون لیتر در روز اعلام شده بود و قرار است تا یک ماه آینده ۱۰ میلیون لیتر به تولید بنزین پالایشگاه ستاره خلیج فارس اضافه شود، وعده تولید ۱۰۰ میلیون لیتر بنزین در روز محقق خواهد شد. (خبرگزاری ایسنا)

رشد ۲۵ درصدی صادرات هند به ایران با توافق نفتی جدید

دیپاک ماهورکار از شرکت PwC India در این باره اظهار کرد: شرایط خرید نفت که میان ایران و هند مذاکره شده شامل تجارت با استفاده از روپیه است. بیشتر سودی که هند از شرایط جدید تجارت می‌برد غیرپولی است. شرایط بازبینی شده تجارت میان ایران و هند، پرداخت پول نفت ایران به روپیه نزد بانک UCO را پیش‌بینی کرده که به دلیل عدم فعالیت بین‌المللی، در معرض تحریم‌های آمریکا قرار نمی‌گیرد. یک تغییر که در توافقات تجاری پیشین صورت گرفته، این است که کل پول واردات نفت ایران به روپیه پرداخت خواهد شد و ایران از این پول برای واردات از هند استفاده می‌کند. به این ترتیب هند حتی اگر بانک‌های ایرانی به سیستم پرداخت بین بانکی جهانی سوئیفت دسترسی نداشته باشند، همچنان می‌تواند از ایران نفت خریداری کند. به گفته مدیر PwC India، اما مزیت شرایط تجاری برای هند جنبه پولی نخواهد داشت زیر هند نفت را بر اساس قیمت پایه خریداری می‌کند بنابراین صرفه جویی نیست اما از جنبه هزینه ارز خارجی، صرفه جویی به حساب می‌آید و به کنترل کسری تجاری هند کمک می‌کند. گوپتا برآورد کرده که تحت تجارت دوجانبه جدید میان هند و ایران، صادرات به ایران ممکن است ۲۰ تا ۲۵ درصد رشد کند. صادرات هند به ایران در سال مالی گذشته ۲.۵ میلیارد دلار بود که معادل کمتر از یک درصد از کل صادرات هند به ارزش ۳۰۲.۸ میلیارد دلار بود. در مقایسه، در سال مالی ۲۰۱۲-۲۰۱۱ که مکانیزم تجارت با روپیه ایجاد شد، واردات ایران از هند حدود پنج میلیارد دلار معادل دو تا ۲.۵ درصد از کل صادرات دهلی‌نو بود. گوپتا انتظار دارد واردات ایران تحت توافقات تجاری جدید دو برابر شود. همچنین امکان پرداخت پول نفت به روپیه در شرایط حساسی برای هند فراهم شده که این کشور با افت شدید ارزش پول خود مواجه شده و توافق برای پرداخت پول به روپیه، از فشار بر ذخایر ارزی خارجی هند کم می‌کند. نفت سنگین ایران رقابتی‌ترین نفت سنگین برای پالایشگاه‌های هندی است. نفت سنگین ایران که به ساحل غربی هند تحویل داده شده است دراکتبر میانگین قیمت ۷۶.۱۰ دلار در هر بشکه را داشته در حالی که قیمت نفت مدیوم عربستان سعودی ۸۰.۱۱ دلار در هر بشکه و قیمت نفت مارس آمریکا ۷۸.۹۹ دلار در هر بشکه بوده است. حدود ۱۰ درصد از ۲۲۰.۴ میلیون تن تقاضای نفتی هند در سال مالی گذشته از سوی ایران تامین شد. (خبرگزاری ایسنا)

سئول از تحریم‌های بانکی و نفتی آمریکا علیه ایران معاف می‌شود

به نقل از رویترز، یک مقام دولت کره جنوبی اعلام کرد کره جنوبی برای واردات نفت از ایران از آمریکا معافیت گرفته است. پس از اینکه برخی از شرکت‌های ساخت و ساز کره جنوبی قراردادهای مرتبط به انرژی خود را در ایران به علت مشکلات تامین مالی لغو کردند، هم‌پیمان آمریکا و یکی از بزرگ ترین واردکنندگان نفت ایران هفته گذشته از واشنگتن خواسته است تا «حداکثر انعطاف‌پذیری» را خود نشان دهد. این مقام کره جنوبی که نخواست نامش فاش شود، گفت: «مواد پتروشیمی در اقتصاد ما مهم هستند و ما خاطرنشان کردیم که اگر ما از تحریم‌های ایران ضربه بخوریم، چالش‌های سختی برای تمام اقتصاد ما ایجاد خواهد کرد.»

کره جنوبی، پنجمین خریدار نفت ایران بیشتر نفت بسیار سبک که به میعانات گازی معروف است را از این کشور می‌خرد. این مقام کره‌ای گفت سئول همچنین معافیتی برای ادامه تراکنش‌های مالی با بانک مرکزی ایران برای واردات نفت از آمریکا دریافت کرده است. (خبرگزاری فارس)

چین ۱۰ میلیارد یوان اسکناس در هنگ گنگ می فروشد

بانک مرکزی چین قرار است در جهت ایجاد سیاست پولی فرامرزی خود و نیز ارتقاء شفافیت بازار و کمک به چشم انداز شرایط نقدینگی یوآن، در روز چهارشنبه در هنگ کنگ اسکناس های یوآن بفروشد. بر همین اساس، بانک مرکزی چین قرار است ۱۰ میلیارد یوان معادل ۱.۴ میلیارد دلار آمریکا از اسکناس های خود را در قالب اسکناس های سه ماه و یکساله بمنظور پاسخگویی به تقاضا در قالب برنامه انتشار بیشتر اسکناس در هنگ کنگ بفروشد. فروش اسکناس های بانک مرکزی چین در نتیجه برداشت صندوق های یوان از نظام بانکی و ایجاد ابزار سیاست پولی است تا به بانک مرکزی این کشور اجازه دهد شرایط نقدینگی فرامرزی یوان را ساده تر و ارزانتر مدیریت کند؛ ضمن اینکه نرخ تبادل یوان را کنترل کند. نقدینگی سفت و سخت یوان باعث افزایش هزینه ها برای تجار به منظور وام گرفتن به یوان در جهت خرید دارایی به دلار آمریکا می‌شود. (خبرگزاری ایبنا)

نظر بدهید