گزارش روزانه بورس | ۱۴ مهر ۹۷

0
411

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد : شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۴۷۴ واحدی به ۱۸۴.۰۸۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌معاملات‌ در بورس‌ ۱۸.۶۸۱ میلیارد ریال و در فرابورس ۱۰.۰۷۹ میلیارد ریال (تقریبا ۴۱۴۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۲۴.۶۲۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۱۴ مهرماه ۹۷ با کاهش ۱۴۷۴ واحدی به رقم ۱۸۴ هزار و ۸۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۵۱۷ واحدی عدد ۳۱ هزار و ۷۰۸ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۹۰۲ واحدی به رقم ۱۹۷ هزار و ۲۶۸ واحد دست یافت. شاخص بازار اول در حالی با کاهش ۹۵۵ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۳۸۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۳۵۶۲ واحدی عدد ۳۵۸ هزار و ۱۴۱ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۵ واحدی بر روی رقم ۲ هزار و ۱۰۹ واحد متوقف شد. ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزار و ۸۶۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۶ میلیارد و ۱۰۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۳۲۱ هزار و ۹۹۳ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی آغازگر معاملاتی به نسبت پرحجم در دامنه نوسان مثبتی همراه با سبزپوش دسته‌جمعی نماگرهای منتخب خود بود که از میانه بازار امروز به یکباره همزمان با برچیده شدن صف‌های خرید و سنگین‌تر شدن فشار عرضه سهام، معامله‌گران بورس تهران شاهد ریزش قیمت‌ها در اغلب نمادهای معاملاتی بودند هرچند که در دقایق پایانی بازار امروز با حمایت حقوقی‌ها و تقویت تقاضا روندی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی در جریان داشت و قیمت پایانی سهام روی مدار مثبت بسته شد، اما فضای حاکم بر معاملات امروز حول و حوش شایعات مختلفی می‌گشت. نخستین شایعه در بازار امروز محدود شدن سقف معاملات اعتباری برخی کارگزاری‌ها و اصرار بر تسویه خریداران بدهکار با سخت‌گیری‌های سازمان بورس عنوان شد که با واکنش این نهاد همه این شایعات رد شد. دومین شایعه نیز موضوع نوسان قیمت ارز و انتظار برای کاهش آن بود که با توجه به تداوم کاهش احتمالی نرخ دلار انتظار برای افت بیشتر قیمت سهام نیز وجود دارد، با این همه با توجه به نوسان قیمت‌ها در بازار ارز به نظر می‌رسد بازار سهام نیز دوشادوش این بازار شاهد نوسان‌های مقطعی خواهد بود. به نظر می‌رسد با توجه به رشد قابل توجه قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی، اغلب معامله‌گران ترجیح می‌دهند تا دست به عصا در تالار شیشه‌ای گام بردارند. رفتاری که با درس عبرت گرفتن از سال‌های گذشته می‌خواهد از اندک بازدهی‌های به دست آورده خود به هر قیمتی که شده صیانت کند.

نظر بدهید