گزارش روزانه بورس | ۱۵ آبان ۹۷

0
182

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصادشاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۹۴۰ واحدی به ۱۸۵.۱۰۰ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۸۷۹۱ میلیارد ریال (۲۹۸۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۳۰۰ میلیارد ریال (تقریبا ۱۲۲۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۸۸۵ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۱۵ آبانماه ۹۷ با افزایش ۹۴۰ واحدی به رقم ۱۸۵ هزار و ۱۰۰ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۹۶ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۴۴۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۱۸۵ واحدی به رقم ۱۹۵ هزار و ۹۰ واحد دست یافت. شاخص بازار اول در حالی با افزایش ۹۳۲ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۶۰۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷۱۵ واحدی عدد ۳۶۲ هزار و ۷۰۱ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۴ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۲۵ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی بیش از ۸۷۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از دو میلیارد و ۱۲۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۶ هزار و ۲۹۸ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملاتی متعادل و به نسبت کم حجمی را در اغلب نمادهای معاملاتی و در آخرین روز کاری بازار سهام در هفته جاری به نظاره نشست که شروع معاملات امروز همراه با اقبال خریداران سهام برای جمع‌آوری سهم‌های گروه بانکی و مؤسسات اعتباری بود. با این همه استراتژیک کوتاه‌مدت‌نگری باعث شد تا امروز همچون روال گذشته در آخرین روز کاری هفته معامله‌گران برای نقد کردن بازدهی‌ها، اصلاح پورتفوی را در دستور کار قرار دهند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

مرحله جدید عرضه نفت خام در بورس انرژی؛ هر بشکه ۷۱.۵۹ دلار

به نقل از وزارت نفت، بیستم آبان ۱۳۹۷ به عنوان مرحله دوم عرضه نفت خام سبک در رینگ بین‌الملل بورس انرژی اعلام شده و شرکت ملی نفت ایران، قیمت نفت در این مرحله از عرضه را ۷۱ دلار و ۵۹ سنت برای هر بشکه اعلام کرده است. در این نوبت عرضه نیز همانند نوبت قبل، حجم خرید حداقل ۳۵ هزار بشکه تعیین شده است، اما مهلت تسویه بخش ارزی مبلغ صورت‎حساب نهایی (نسبت به اطلاعیه عرضه پیشین) از ۵۰ روز به ۶۰ روز پس از تاریخ بارگیری محموله افزایش یافته است. در نخستین مرحله عرضه نفت خام در رینگ بین‌الملل بورس انرژی، یکشنبه ۶ آبان، هشت محموله ۳۵ هزار بشکه‌ای به قیمت ۷۴ دلار و ۸۵ سنت به ازای هر بشکه از طریق سه کارگزاری خریداری شد. (خبرگزاری مهر)

سوئیفت از تعلیق دسترسی برخی بانک‌های ایران خبر داد

به نقل از رویترز، شبکه جهانی «سوئیفت» (SWIFT انجمن ارتباط مالی بین بانکی بین‌المللی) در بیانیه‌ ای از قطع دسترسی برخی بانک‌های ایران به این سامانه خبر داد. این نهاد در ادعائی مضحک و بدون اشاره به نام بانک های ایرانی مشمول این تعلیق، اعلام کرد که از این اقدام خود متأسف است. «سوئیفت» در این خصوص مدعی شد: در راستای حفظ ثبات و انسجام نظام مالی جهان این تصمیم را اتخاذ کرده است! (خبرگزاری مهر)

قیمت تولیدکننده صنعت در تابستان ۵۲.۸ درصد بالا رفت

به نقل از مرکز آمار ایران، درصد تغییرات متوسط شاخص کل بخش صنعت در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٧ نسبت به متوسط شاخص در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال قبل (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش صنعت) معادل ٣٢,٩ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩۶ (٢٢.٧ درصد)، افزایش داشته است. شاخص قیمت تولیدکننده بخش صنعت در فصل تابستان ١٣٩٧ به عدد ٣۴٠,٣ رسید که نسبت به شاخص فصل قبل (٢٨٩.٠)، ١٧.٧ درصد و شاخص فصل مشابه سال قبل (٢٢٢.٨)، ۵٢.٨ درصد افزایش داشته است. درصد تغییرات متوسط شاخص کل بخش صنعت در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال ١٣٩٧ نسبت به متوسط شاخص در چهار فصل منتهی به فصل تابستان سال قبل (نرخ تورم تولیدکننده کل بخش صنعت) معادل ٣٢.٩ درصد بوده که نسبت به تورم چهار فصل منتهی به فصل زمستان سال ١٣٩۶ (٢٢.٧ درصد)، افزایش داشته است.

شاخص قیمت تولیدکننده در زیر بخش “تولید فلزات اساسی” با ٢٩,٨ درصد افزایش نسبت به فصل قبل از عدد ٣١٣.٩ به ۴٠٧.۵ رسید و بیشترین تاثیر را در افزایش شاخص کل فصل تابستان داشته است. شاخص قیمت تولیدکننده “صنایع تولید زغال سنگ -پالایشگاه‌های نفت” با ٧.۵ درصد،” صنایع مواد غذایی و آشامیدنی ” با ٢١.٨ درصد،” صنایع محصولات شیمیایی” با ٢٣.٧ درصد، “تولید محصولات لاستیکی و پلاستیکی” با ۵۵.۶ درصد، “ماشین‌آلات و دستگاه‌های مولد وانتقال برق” با ۴۵.۵ درصد و “تولید وسایل نقلیه موتوری، تریلر و نیم تریلر” با ۶.٢ درصد افزایش نسبت به فصل قبل، بیش‌ترین تاثیر را در افزایش شاخص صنعت داشته‌اند.

شاخص قیمت تولیدکننده در تمامی زیربخش‌های صنعتی نسبت به فصل قبل با افزایش روبرو بوده است. (خبرگزاری فارس)

ترکیه ۵۰۰ میلیون دلار فرش به آمریکا صادر خواهد کرد

انجمن صادرکنندگان فرش در ترکیه گفت: این کشور قصد دارد تا پایان سال جاری میلادی معادل ۵۰۰ میلیون دلار فرش به آمریکا صادر کند. آمریکا نخستین بازار بزرگ فرش برای ترکیه محسوب می‌شود و تا پایان سال جاری حدود یک سوم از کل ۱.۵ میلیارد دلار صادرات فرش ترکیه به آمریکا خواهد بود. در ۹ ماه نخست سال جاری ترکیه ۳۵۰ میلیون دلار به آمریکا فرش صادر کرده است. پس از آمریکا عربستان و عراق در جایگاه‌های بعدی بزرگترین بازارهای صادراتی فرش برای ترکیه قرار دارند. استان غازی اینتاب ۹۰ درصد کل فرش ماشینی در ترکیه تأمین کرده و ۳۰ درصد کل فرش ماشینی در جهان را نیز عرضه می‌کند. به گفته کاپلان در ۹ ماه نخست سال جاری ۱.۱ میلیارد دلار فرش از غازی اینتاب به جهان صادر شده است. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید