گزارش روزانه بورس | ۱۵ دی ۹۷

0
181

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۰۸ واحدی به ۱۶۱,۱۰۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۲۱۲ میلیارد ریال (۳۷۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲۸۴۷ میلیارد ریال (تقریبا ۸۴۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۵۸۴۶ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۱۵ دی ماه ۹۷ با افزایش ۲۰۸ واحدی به رقم ۱۶۱ هزار و ۱۰۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۳۰ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۰۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۹۰ واحدی به رقم ۱۷۵ هزار و ۶۹۳ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۸۹ واحدی به رقم ۱۱۸ هزار و ۷۸۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷۲۴ واحدی عدد ۳۲۰ هزار و ۴۸۸ واحد را به نمایش گذاشت.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۲۱ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۸۳۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۲ هزار و ۴۱۲ نوبت داد و ستد بود.

امروز در بازار معاملات بلوکی ۱۹۲ میلیون سهم پخش البرز به ارزش ۸۷ میلیارد تومان میان دو حقوقی معامله شد.

امروز بازار سهام معاملاتی کم حجم اما متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که گروه پالایشی‌ها پس از تحمل یک دوره کوتاه اصلاح قیمتی شاهد تحرک بورس‌بازهای حقیقی در این گروه بود.

همزمان گروه‌های غذایی،‌دارویی و تک سهم‌های گروه تجهیزات و قطعه‌سازی‌ها نیز همسو با خبرهای پیرامونی در بازار ارز و افزایش نرخ‌های جدید شاهد اقبال معامله‌گران کم تعداد به ویژه در فرابورس ایران بود. این وضعیت در حالی است که همچنان گروه بانک‌ها و خودرویی‌ها در انتظار خبرهای مورد انتظار خود همگام با بازارگردان‌های سهام شاهد معاملات پرحجم است.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری ایران در هند

شرکت ایرانی ۲۷۵ میلیارد روپیه (چهار میلیارد دلار) در طرح توسعه پالایشگاهی شرکت چنای پترولیوم در جنوب هند سرمایه‌گذاری می‌کند.
ایران در بحبوحه تحریم‌هایی که به صادرات نفتش ضربه زده حدود ۱۵ میلیارد روپیه برای توسعه پالایشگاهی متعلق به شرکت چنای پترولیوم در جنوب هند سرمایه‌گذاری می‌کند.
این شرکت دولتی در حال تقویت ظرفیت تاسیساتی تا ۹ برابر برای پالایش ۹ میلیون تن در سال است و شرکت نفتیران اینترترید ۲۷۵ میلیارد روپیه (چهار میلیارد دلار) در طرح توسعه آن سرمایه‌گذاری کرده است. بقیه سرمایه‌گذاری از طریق وام و سهام خواهد بود که شامل سرمایه تازه از طرف موسس اصلی آن، شرکت ملی هند است.
در حالی که سرمایه‌گذاری نفتیران افزایش سرمایه چنای پترولیوم را راحت‌تر می‌کند، حضور ایران در هند را هم تضمین می‌کند. افزایش تقاضای سوخت، هند را تبدیل به بازاری با ارزش برای تولید کنندگان نفت در جهان کرده است. برای هند تهران همواره یک منبع قابل اطمینان و ارزان بوده است و دلیلی برای این که دهلی‌نو بتواند واشنگتن را برای اعطای معافیت از تحریم‌های محدود کننده تجارت با ایران متقاعد کند.
هند در حال اضافه کردن ظرفیت برای تامین نیازهای سوخت خود است و انتظار می‌رود در دهه‌های آتی از تمام کشورهای دیگر جلو بزند. نفتیران وابسته به شرکت ملی نفت ایران ۱۵.۴ درصد سهام چنای پترولیوم را در اختیار دارد، در حالی که سهم ایندین اویل ۵۱.۳ درصد است.
چنای پترولیم علاوه بر افزایش ظرفیت، در حال ساخت کارخانه‌های پتروشیمی با ظرفیت ۴۷۵ هزار تن در سال است‌. کارخانه‌های جدید پالایش نفت خام کثیف‌تر و ارزان‌تر را امکان‌پذیر می‌سازند و محصولاتی با ارزش افزوده بیشتر تولید می کنند. (بلومبرگ)

آماری از شاغلین فقیر

حدود ۶۰ درصد از خانوارهای فقیر خانوارهایی هستند که سرپرست آنها شاغل یا جویای کار است. در واقع ۶۱ درصد از سرپرستان خانوارهای فقیر شاغل، در بخش مشاغل مزد و حقوق‌بگیر بخش خصوصی، ۱۴.۲۵ درصد به عنوان کارکن مستقل در بخش کشاورزی و ۱۸.۷۳ درصد به عنوان کارکن مستقل در بخش غیرکشاورزی مشغول به کار هستند. این طبقه‌بندی نشان می‌دهد که کارکنان بخش عمومی سهم بسیار ناچیزی در میان خانوارهای فقیر دارند و این واقعیت در تضاد کامل با غالب سیاست‌های حمایتی دولت است که همواره کارکنان دولت را در صف اول دریافت یارانه و حمایت‌های خود قرار می‌دهد.
اشتغال ناقص یکی دیگر از دلایل رشد فقر در بین خانوارهای با سرپرست شاغل است که از سال‌های ۸۴ تا ۹۶ نرخ اشتغال ناقص از شش درصد به ۱۰.۴ درصد افزایش یافته است. افراد دارای اشتغال ناقص شامل تمام شاغلانی است که در هفته مرجع، حاضر در سر کار یا غایب موقت از محل کار بوده، به دلایل اقتصادی نظیر رکود کاری، پیـدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و … کمتر از ۴۴ساعت کار کرده، خواهان و آمـاده برای انجام کار اضـافی در هفته مرجع بوده‌اند. لازم به ذکر است که کارگران فصلی و ساختمانی نمونه‌ای بارز از اشتغال ناقص محسوب می‌شوند. (مرکز پژوهش‌های مجلس)

تورم کالاهای صادراتی ۱۱۸.۵ درصد شد

شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران در ۱۲ ماهه منتهی به ‌آبان ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه پیش از آن ۱۱۸.۵ درصد افزایش داشته است.
بر اساس آمار بانک مرکزی ایران از شاخص بهای کالاهای صادراتی ایران، این شاخص در آبان‌ماه سال جاری نسبت به ‌مهرماه ماه، ۵.۹ درصد کاهش یافته و نسبت به آبان‌ماه سال گذشته نیز افزایش ۲۴۰ درصدی را نشان می‌دهد.
همچنین شاخص بهای این کالاها در هشت‌ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۶۲.۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد و از سوی دیگر این شاخص در ۱۲ ماهه منتهی به آبان‌ماه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل از آن ۱۱۸.۵ درصد افزایش را تجربه کرده است. (ایبنا)

نظر بدهید