گزارش روزانه بورس | ۱۶ دی ۹۷

0
202

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۶۸ واحدی به ۱۶۱,۲۷۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۷۳۹ میلیارد ریال (۵۹۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۰۷۹ میلیارد ریال (تقریبا ۱۰۵۶ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۱۶۶ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یک شنبه ۱۶ دی ماه ۹۷ با افزایش ۱۶۸ واحدی به رقم ۱۶۱ هزار و ۲۷۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۸ واحدی عدد ۲۷ هزار و ۹۲۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۷۷ واحدی به رقم ۱۷۵ هزار و ۹۷۱ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۲۲ واحدی به رقم ۱۱۸ هزار و ۹۰۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۳۴۲ واحدی عدد ۳۲۰ هزار و ۸۳۰ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۱ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۸۳ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۷۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۴۸۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۶۵ هزار و ۲۰۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم‌حجم را در اغلب نمادهای معاملاتی نظاره‌گر بود که اقبال برای جمع‌آوری سهام گروه بانک‌ها با توجه به انتظار برای تجدید ارزیابی دارایی‌ها و به سود نشستن نمادهای این گروه باعث شد تا با وجود عرضه تدریجی از سوی حقوقی‌ها اما همچنان تقاضا برای جمع‌آوری سهام در این گروه توأم با صف‌نشینی خریداران روبه‌رو شود.

این در حالی است که تک‌سهم‌ها و شرکت‌های کوچک به لحاظ سرمایه برای بورس‌بازها جذابیت دوچندانی برای شناسایی بازدهی دارد که از آنها می‌توان به گروه غذایی‌ها،‌ لبنیات، گروه بیمه،‌ دارویی‌ها،‌ قندی‌ها و در نهایت شرکت‌های سرمایه‌گذاری اشاره کرد.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

تولید ۱.۳ میلیارد بشکه نفت در سال ۹۵

براساس ترازنامه هیدروکربوری سال ۹۵ که اخیرا منتشر شده است، ایران در سال ۹۵ یک میلیارد و ۳۷۰ میلیون و ۳۷۰ هزار بشکه نفت تولید کرد.
که از این میزان تولید، ۷۶۵ میلیون بشکه صادر کرد که می‌توان گفت در سال ۹۵ تقریبا روزانه ۲ میلیون بشکه نفت صادر شده است.
همچنین میزان مصرف نفت تولید شده در سال ۹۵ در پالایشگاه های داخل کشور به میزان ۶۱۰ میلیون و ۳۵۰ هزار بشکه بود که می‌توان گفت روزانه به میزان یک میلیون ۶۰۰ هزار شکه نفت در داخل کشور فراورش شده است.
موضوع جالب توجه صفر بودن عملیات سوآپ نفت خام است که در سال ۹۵ مسئولان صنعت نفت کشور از راه‌اندازی مجدد سوآپ و آماده بودن برای انجام عملیات سوآپ خبر داده بودند. (فارس)

کاهش نرخ تورم کشورهای منطقه یورو

کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی به محدود شدن رشد بهای انرژی در اروپا کمک کرده است. متوسط نرخ تورم ۱۹ کشور عضو منطقه یورو در سال ۲۰۱۸ معادل ۱.۶ درصد اعلام شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۰.۳ درصد کمتر است. به گفته مرکز آمار اتحادیه اروپا، کاهش تورم در بخش انرژی مهم‌ترین عامل کاهنده نرخ تورم در منطقه یورو بوده است به گونه‌ای که تورم این بخش از ۹.۱ درصد در ماه نوامبر به ۵.۵ درصد در ماه دسامبر کاهش پیدا کرده است.
نرخ تورم منطقه یورو ۰.۱ درصد بالاتر از پیش‌بینی‌های قبلی است. این نرخ هم چنین اندکی کمتر از تورم ۲ درصدی هدفگذاری شده توسط بانک مرکزی اروپا است. بخش انرژی، مواد غذایی و تنباکو کماکان پرچمداران افزایش قیمت در منطقه یورو هستند. پایین‌ترین نرخ تورم دوازده ماهه کشورهای عضو اتحادیه اروپا مربوط به دانمارک با ۰.۷ درصد، ایسلند با ۰.۸ درصد و پرتغال با ۰.۹ درصد بوده و بیشترین نرخ تورم نیز در کشورهای استونی، مجارستان و رومانی با ۳.۲ درصد به ثبت رسیده است. (ایسنا)

لایحه حذف چهار صفر از پول ملی تقدیم دولت شد

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در نشستی که به دعوت فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، سیاست‌های پولی و ارزی دولت را تشریح کرد. طبق اعلام روابط عمومی بانک مرکزی، رئیس کل این بانک که صبح امروز در جمع اعضای فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی سخن می‌گفت؛ با اشاره به مجموعه اقدامات بانک مرکزی اظهار کرد: در حوزه ریالی و ارز، بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است و این نهاد روند تعادلی نرخ ارز را با تدبیر و رعایت عوامل دخیل در بازار پیش می‌برد و همان طور که قبلا نیز گفته‌ام این روند تعادلی بازار ارز نباید براساس هیجانات کوتاه‌مدت پیش برده شود.
همچنین در ادامه همتی با توجه به مجموعه اقدامات در حال انجام پیش‌بینی کرد که عرضه ارز توسط صادرکنندگان غیرنفتی شتاب بیشتری بگیرد. بنا به اظهارات رئیس شورای پول و اعتبار، مهمترین اقدام پیش‌روی بانک مرکزی اصلاح نظام بانکی و سامان دادن به این مهم است؛ به گفته همتی این موضوع نیز از حساسیت و اهمیت بسیاری برخوردار است و نباید شتابزده عمل شود.
رئیس کل بانک مرکزی صیانت از سپرده‌های مردم و ثبات بازار پول را مهمترین دغدغه بانک مرکزی خواند و تأکید کرد که این امر، اصل مهم بانک مرکزی در پیشبرد طرح اصلاح نظام بانکی است.
در این جلسه همتی اعلام کرد که لایحه حذف چهار صفر از پول ملی روز گذشته از سوی بانک مرکزی تقدیم دولت شده است و امیدوارم هر چه سریع‌تر این مهم به نتیجه برسد. (تجارت نیوز)

پیش‌بینی وضعیت تنش آبی در سال ۱۴۰۰

نهاد پژوهشی مجلس همچنین پیش‌بینی می‌کند که چنانچه وضعیت به همین روال پیش برود در سال ۱۴۰۰ قریب به ۸۰ درصد از جمعیت کشور درگیر تنش آب شرب خواهند شد که معادل ۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور خواهد بود. این گزارش ادامه می‌دهد که آمار و ارقام مذکور حاکی از آن است که ادامه وضع موجود تنش آب شرب در کشور، وضعیت بسیار وخیم و ناپایداری را از منظر تامین آب شرب برای کشور رقم خواهد زد و به یقین جهت‌گیری برنامه‌های کشور از هم‌اکنون باید در جهت حل مشکل باشد. (مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی)

نظر بدهید