گزارش روزانه بورس | ۱۷ دی ۹۷

0
159

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۰۴۷ واحدی به ۱۶۲,۳۲۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۹۳۱ میلیارد ریال (۶۱۰ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۶۱۸ میلیارد ریال (تقریبا ۸۴۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۰۹۹ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۱۷ دی ماه ۹۷ با افزایش ۱۰۴۷ واحدی به رقم ۱۶۲ هزار و ۳۲۳ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۸۱ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۱۰۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۱۹۷ واحدی به رقم ۱۷۷ هزار و ۱۶۸ واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۶ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۰۹ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۹۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن ۲ میلیارد و ۴۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۶۱ هزار و ۵۰۴ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی شاهد تکاپوی سهامداران حرفه‌ای برای جابه جایی از گروه بانک‌ها به سمت گروه پالایشی‌ها، فلزات اساسی،‌ پتروشیمی و تک‌سهم‌های خودرویی بود که به نظر می‌رسید، بازار همچنان بر مبنای استراتژی کوتاه‌مدت‌نگری، نوسان‌گیری را تنها استراتژی خود با توجه به رفتار حقوقی‌ها با صندوق‌های حامی بازار می‌داند. در این بین، همچنان تک‌سهم‌ها از جمله در گروه دارویی و غذایی برای معامله‌گران خودنمایی می‌کند.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

روند روبه رشد تامین ارز واردات در بازار نیما

طی دو روز گذشته تامین ارز واردات در بازار نیما از محل عرضه ارز صادرکنندگان و نیز عرضه ارز توسط بانک مرکزی روند افزایشی و رو به رشد به خود گرفته است.
چند کانال بانکی برای تامین و انتقال ارز با برخی کشورها عملیاتی شده و بر همین اساس این بانک نسبت به تسریع در تخصیص و تامین ارز اقدام کرده است. در همین زمینه بانک‌های کشور موظفند به منظور پاسخگویی و سرعت بیشتر تامین ارز، درخصوص ثبت سفارش‌های انجام شده برای مشتریان خود و نیز خرید ارز مورد نیاز صرافی‌ها، از طریق بخش بین‌الملل آن بانک، هماهنگی‌های لازم را با اداره بین‌الملل بانک مرکزی به عمل آورند.
همچنین براساس اطلاعات ثبت شده در سامانه سنا، میزان عرضه ارز صادراتی و نیز خرید و فروش صرافی‌ها طی روزهای اخیر روند افزایشی داشته است و به نظر می‌رسد در سه ماهه پایانی سال میزان عرضه ارز در این بازار روند افزایشی خود را ادامه دهد. (بانک مرکزی)

بیکاری بیش از۴۰ درصدی فارغ‌التحصیلان

رئیس مرکز آمار گفت: سهم فارغ‌التحصیلان از کل بیکاران کشور به حدود ۴۰.۵ درصد افزایش یافته است.
امیدعلی پارسا، نرخ بیکاری جوانان را حدود ۲۷ درصد اعلام کرد و افزود: در مجموع در ۹ماهه امسال حدود ۵۵۰ هزار شغل ایجاد شده که عدد خوبی است اما نسبت به برنامه و نیاز کشور که حدود ۹۰۰ هزار شغل است، کم است.
او با اشاره به علاقه مردم و جوانان برای اشتغال در بخش دولتی گفت: متأسفانه مسیر ایجاد اشتغال و راه‌اندازی کسب‌وکار مسیری دشوار و طولانی است و نسبت به میزان طبیعی و جهانی آن چند برابر بیشتر زمان می‌برد که ناشی از بوروکراسی تودرتوی اداری است.
پارسا گفت: در استان‌ها اگر پنجره واحد سرمایه‌گذاری ایجاد شود، استانداری‌ها کنار ادارات برنامه‌وبودجه استانی می‌توانند زمینه اشتغال بیشتر و جذب سرمایه را فراهم کنند و این فقط عزم و اراده و هماهنگی بین ادارات و مسئولان را می‌خواهد.
رئیس مرکز آمار نیز با بیان این‌که واحدهای کوچک اقتصادی بار عظیمی از اشتغال را بر دوش می‌کشند، خواستار حمایت بیشتر از بنگاه‌های کوچک و متوسط شد و ثبات اقتصادی و جذب سرمایه را از شرایط ایجاد شغل پایدار دانست. (تسنیم)

بحران بدهی خارجی ۱.۹ تریلیون دلاری چین

بدهی خارجی چین در سال میلادی گذشته ۱۴ درصد افزایش یافت و به ۱.۹ تریلیون دلار رسید و به مشکلی بزرگ برای کشور چین و دنیا تبدیل شده است. برای یک اقتصاد ۱۳ تریلیون دلاری این مقدار زیاد نیست ولی ریسک‌های نهفته‌ای وجود دارد. بدهی خارجی چین در دهه گذشته افزایش یافته است.
طبق اطلاعات رسمی، بدهی کوتاه مدت چین ۶۲ درصد کل بدهی را از سپتامبر تشکیل می‌دهد، یعنی ۱.۲ تریلیون دلار باید در سال جاری بازگردانده شود. مسئله نگران‌کننده سرعت افزایش بدهی است‌ . کل بدهی خارجی ۱۴ درصد در سال ۲۰۱۸ و ۳۵ درصد از آغاز ۲۰۱۷ افزایش یافته است.
تصویر واقعی پرمخاطره‌تر است. بدهی خارجی چین طبق پیش‌بینی بازارهای سرمایه دایوا در گزارش ماه اوت بین ۳ و ۳.۵ تریلیون دلار بود.
به عبارت دیگر کل بدهی‌های خارجی پس از محاسبه وام‌های مراکز مالی در هنگ کنگ، نیویورک و جزایر کارائیب که در محاسبات رسمی نمی‌آیند، ۱.۵ تریلیون دلارکمتر بیان شده است. (بلومبرگ)

پرداخت ۳.۰۸۸ میلیارد دلار تسهیلات ارزی در صندوق توسعه ملی

صندوق توسعه ملی از محل قراردادهای عاملیت ارزی با ۱۲ بانک در شش ماهه نخست سال جاری به ۲۷ طرح مختلف ۳ میلیارد و ۸۸ میلیون دلار تسهیلات پرداخت کرده است.
این صندوق در مجموع برای طرح های پالایشگاهی ۲۲۰ میلیون دلار، پتروشیمی ۳۷۸ میلیون دلار، حمل و نقل یک میلیارد و ۸۱۷ ملیون دلار، سایر ۱۶۵ میلیون دلار، صنعت و معدن ۴۶۵ میلیون دلار، طرح های فولادی ۳۲ میلیون دلار و طرح های نیروگاهی ۱۱ ملیون دلار تسهیلات ارزی داده است.
براین اساس بیشترین قرارداد عاملیت ارزی برای پرداخت تسهیلات به طرح‌های اعلام وصول شده متعلق به بانک صنعت و معدن با مبلغ ۷۰۹ میلیون دلار و کمترین نیز متعلق به بانک توسعه تعاون با ۱۱ میلیون دلار بوده است. (ایبنا)

نظر بدهید