گزارش روزانه بورس | ۱۸ آذر ۹۷

0
92

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصادشاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۹۱ واحدی به ۱۶۶.۸۹۱ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵۳۹۲ میلیارد ریال (۱۱۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۱۹۶ میلیارد ریال (تقریبا ۲۱۳۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۳۳۱ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۱۸ آذر ماه ۹۷ با کاهش ۱۹۱ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۸۹۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۸واحدی عدد ۲۷هزار و ۷۵۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۸۱ واحدی به رقم ۱۷۹ هزار و ۱۶۴ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۴ واحدی به رقم ۱۲۳ هزار و ۲۸۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۸۵۲ واحدی عدد ۳۳۰ هزار و ۸۴۴ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۹ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۳۸ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۳۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۴۰۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۷۹ هزار و ۱۳۷ نوبت داد و ستد بود.

براساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی شاهد معاملاتی متعادل و آرام در اغلب نمادهای معاملاتی بود که با تداوم عرضه در خودرویی‌ها روند معاملات متعادل این گروه به سمت شیب نزولی قیمت‌ها پیش رفت، هر چند که متوسط قیمت پایانی سهام روی نقطه مثبت بسته شد. آنچه که در بازار سهام این روزها به عنوان آخرین امیدها برای کسب بازدهی قابل قبول از بورس دست‌کم تا پایان امسال از آن یاد می‌شود، موضوع معافیت مالیاتی افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها برای شرکت‌های مواجه با زیان انباشته و در عین حال موضوع افزایش نرخ در گروه خودرویی‌هاست که به نظر می‌رسد چندان برای فعالان بازار قابل اتکا نیست. در این بین، گروه‌های برخوردار از سهام شناوری پایین و یا آن دسته از شرکت‌هایی که از ارزش بازاری پایین‌تری برخوردار هستند، در کانون توجه نوسان‌گیران قرار گرفته‌اند، در این بین گروه دارویی‌ها و روانکارها در کنار تک‌سهم‌های قند و شکر و تجهیزاتی‌ها در بازار کم‌حجم امروز یکه‌تازی کردند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

ژاپن خرید از هواوی و زد تی یی چین را متوقف می کند

روزنامه یومیوری ژاپن روز شنبه گزارش کرد این خبر پس از آن منتشر شده است که ‘سابرینا منگ وانگژو’ مدیر مالی شرکت ‘هواوی’ به درخواست آمریکا در کانادا بازداشت شد و دادگاهی شد. شرکت های هواوی و زد تی یی بزرگترین شرکت های مخابراتی و سازندگان تلفن های هوشمند چین و جهان هستند که حالا ژاپن می گوید شرکت ها و سازمان های دولتی خود را از معامله با آنها منع می کند. گزارش حاکی است که آمریکا شرکت های دولتی ژاپن را هم بشدت تحت فشار قرار داده است تا مراقب ارتباطات خود با این شرکت های مخابراتی باشند که متهم به جاسوسی هستند. نیوزیلند و استرالیا نیز این شرکت ها را از توسعه شبکه نسل پنجم اینترنت در دو کشور محروم کرده است و پس از آنها نوبت به آمریکا و ژاپن رسیده است تا ممانعت هایی برای فعالیت آنها در نظر بگیرند. با این حال گزارش حاکی است ژاپن ممکن است به طور مستقیم به شرکت های هواوی و زد تی یی اشاره نکند اما قصد دارد تجدید نظری در مقررات و ضوابط امنیتی برای بستن قراردادها در نظر بگیرد که شامل حال شرکت های چینی هم خواهد شد. هواوی به عنوان یک شرکت بزرگ مخابراتی چین که حالا رقیبی جدی برای شرکت اپل آمریکا تبدیل شده از فروشندگان تجهیزات شبکه به شرکت های خصوصی ژاپنی مانند ‘ان تی تی دوکومو’ و شرکت ‘کی دی دی آی’ است.
(خبرگزاری ایبنا)

ماموریت ۲۰۱۹ دروازه‌های تجارت

ماموریت و‌ نقشه راه دروازه‌های تجاری برای سال جدید میلادی مشخص شد. در این راستا سازمان جهانی گمرک (WCO) رویکردهای اصلی و مهم‌ترین اولویت‌های این نهاد، برای تسهیل و آسان‌سازی تجارت در سطح بین‌المللی را تشریح کرده است. سیاست‌گذاری گمرک جهانی برای سال ۲۰۱۹ بر دو هدف «توسعه مرزهای هوشمند» و «حمل‌ونقل یکپارچه و حرکت سریع و هموار کالا» استوار شده است. (دنیای اقتصاد)

هند و امارات هم به فکر مبادله با ارزهای ملی و حذف دلار افتادند

به نقل از راشاتودی، هند و امارات قرارداد سوآپ ارزی امضا کردند تا در کنار افزایش مبادلات تجاری و سرمایه‌گذاری، نقش ارز واسط نظیر دلار را در روابط تجاری خود حذف کنند. بنا به اعلام سفارت هند در امارات این توافق در حال حاضر به میزان ۲ میلیارد درهم امارات معادل ۳۵ میلیارد روپیه هند است. در بیانیه سفارت هند آمده است توافق سوآپ ارزی دو جانبه بین هند و امارات وابستگی دو کشور به ارزهایی نظیر دلار در مبادلات را کاهش می‌دهد. انتظار می‌رود که این توافق به تقویت ارز دو کشور منجر شده و تأثیر نوسانات نرخ ارز که ناشی از حضور ارز ثالث مانند دلار در مبادلات است را کاهش دهد. هند و امارات همچنین توافق کردند تا همکاری‌های خود در حوزه انرژی، امنیت، تجارت، سرمایه‌گذاری،‌هوافضا، دفاعی و دیگر حوزه‌ها را افزایش دهند. حجم مبادلات هند و امارات سالانه بیش از ۵۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود و همین امر باعث شده تا دو کشور بزرگ‌ترین شرکای تجاری یکدیگر باشند. سرمایه‌گذاری مستقیم هند در امارات در سال ۲۰۱۷، ۶.۶ میلیارد دلار بود و در این مدت اماراتی‌ها نیز ۵.۸ میلیارد دلار در هند سرمایه‌گذاری کردند. امارات ششمین صادرکننده نفت به هند محسوب شده و حجم مبادلات غیرنفتی دو کشور ۳۴ میلیارد دلار در سال است. (خبرگزاری فارس)

راه‌اندازی قطار کانتینری-ترکیبی از چین به شیراز

به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، غلامحسین ولدی‌ با اعلام این مطلب بیان کرد: بخش بازرگانی بین‌الملل راه‌آهن فارس برای ورود مواد اولیه برخی شرکت‌ها از چین در حال مذاکره است و منتظر تعیین قیمت حمل توسط کانتینر از چین به شیراز هستیم. وی با بیان به اینکه حمل این بار به شکل ترکیبی صورت می‌گیرد، افزود: در این زمینه باید مجری قیمت را اعلام و برای احداث خطوط آنتنی با شرکت فراسان به نتیجه برسیم‌. با شناسایی بارهای ریل پسند، رایزنی‌های متعددی با صاحبان بار انجام داده‌ایم که از جمله موارد مورد مذاکره، حمل خاک نسوز توسط ریل است. سالانه حدود ۱.۵ میلیون تن از این مواد بین شهرهای آباده، میبد و اردکان و یزد در حال جابه‌جایی است. سالانه بالغ بر ۲ میلیون تن بار پتروشیمی از شیراز به بندرعباس نیز در دستور کار راه‌آهن فارس قرار دارد، تا پایان امسال ۱۰۰ هزار تن از بار این پتروشیمی از طریق ریل حمل می‌شود. اگر واگن‌های لازم از کشور ترکمنستان به ایران منتقل شود می‌توانیم بار پتروشیمی را هم به آسیای میانه بفرستیم. مدیرکل راه‌آهن فارس از احداث سیلوی گندم در ایستگاه راه‌آهن سیوند خبر داد و گفت: با احداث این سیلو، قادر خواهیم بود حدود ۲۵۰ هزار تن جابه‌جایی گندم از سیوند به مقاصد یزد و سیستان و بلوچستان و هشتگرد و اصفهان داشته باشیم، در سال جاری تاکنون قریب ۲۵ هزار تن گندم را جابه‌جا کرده‌ایم و امیدواریم امسال حداقل معادل سال گذشته جابه‌جایی گندم داشته باشیم. طی این مدت حدود ۴۴ هزار و ۴۶۳ تن بار توسط ۷۶۳ دستگاه واگن بارگیری شده است که این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد ۱۳۰۰ درصدی یا به عبارتی ۱۳ برابری خبر می‌دهد‌. این اداره کل طی این مدت ۳۸ هزار و ۱۸۵ تن تخلیه بار داشته، این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال قبل رشد ۳۲ درصدی دارد. (خبرگزاری فارس)

افزایش وابستگی کشورها به گاز ایران با ورود به بازار خرده فروشی

روز گذشته شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد صادرات گاز ایران به عراق از مسیر نفت‌شهر به بغداد که به دلیل زلزله اخیر استان کرمانشاه و آسیب دیدگی در خط ششم سراسری متوقف شده بود، آغاز شده است. آغاز مجدد صادرات گاز به عراق در حالی انجام شده که ایران در شرایط تحریم یک جانبه ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است که این موضوع نشان می دهد در شرایطی که نفت ایران می تواند مورد تحریم قرار گیرد گاز به دلایل مختلفی از جمله وابستگی کشورهای همسایه به آن هرگز قابل تحریم شدن نیست. با این حال یک مقام ارشد بخش انرژی عراق گفته است کشورش برای افزایش تولید گاز خود و توقف واردات گاز از ایران برای تامین سوخت نیروگاه‌های برق این کشور، حداقل ۲ سال دیگر زمان لازم دارد به طوریکه تولید گاز عراق از ۴۰۰ میلیون فوت مکعب در روز در حال حاضر به ۱.۳ میلیون فوت مکعب در روز تا پایان سال ۲۰۲۰ برسد به همین دلیل حداقل تا پایان ۲ سال اینده باید از ایران گاز وارد کنیم. لازم است گفته شود که ایران در قراردادی که به عنوان صادرات گاز به عمان امضا کرده است نیز این موضوع را ذکر کرده که کار شبکه گذاری و ارسال گاز به مشتریان خرده را نیز انجام خواهد داد که این کار می تواند هم اکنون در عراق صورت گیرد و ظاهرا با تغییر دولت عراق و افزایش صادرات گاز به این کشور می توان از این فرصت استفاده کرده و بیش از گذشته عراقی ها را به گاز خودمان وابسته کنیم. یکی از مهم‌ترین قراردادهای صادرات گاز ایران در طول سالیان گذشته همین قرارداد مربوط به عراق است که شامل دو بخش بغداد و بصره می‌شود. در دو قرارداد میان ایران و عراق مقرر شده تا صادرات گاز در سال نخست، روزانه حدود ۶ میلیون مترمکعب، در سال دوم حدود ۱۴ میلیون مترمکعب و در سال سوم تا پایان قرارداد به سقف ۳۰ تا ۳۵ میلیون مترمکعب برسد. میانگین صادرات گاز به بغداد روزانه ۸,۵ تا ۹ میلیون مترمکعب گاز بوده و حتی تا ۱۸ میلیون متر مکعب در روز نیز رسیده است، بر اساس این قرارداد تا خردادماه سال آینده، نخستین سال صادرات گاز ایران به بغداد به پایان رسید و پس از آن مقدار صادرات روزانه گاز به بغداد به ۱۴ میلیون مترمکعب خواهد رسید. آغاز صادرات گاز ایران به بصره، پس از طی مراحل ساخت خطوط انتقال در عراق در مرحله حل و فصل مسائلی میان پیمانکار بخش داخل عراق و کارفرما (وزارت برق عراق) است، در بخش داخل ایران آمادگی کامل، چه از لحاظ تأسیسات و ایستگاه‌ها و خطوط و چه از لحاظ گاز مورد نیاز اعلام شده است. مدیرعامل پیشین شرکت ملی گاز، برقراری صادرات گاز به بصره را در گرو پرداخت هزینه از سوی عراق اعلام کرده بود. آمریکا ماه گذشته اعلام کرد تازمانی که عراق پول واردات انرژی از ایران را به دلار پرداخت نمی کند، می تواند به واردات گاز طبیعی از ایران و تامین انرژی از این کشور در بازه ۴۵ روزه ادامه دهد. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید