گزارش روزانه بورس | ۱۹ آبان ۹۷

0
221

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۸۶۹ واحدی به ۱۸۴,۲۳۱ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۰,۹۵۶ میلیارد ریال (۲۵۹۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۵۷۲ میلیارد ریال (تقریبا ۷۸۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۱,۱۵۳ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۱۹ آبانماه ۹۷ با کاهش ۸۶۹ واحدی به رقم ۱۸۴ هزار و ۲۳۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۴۹ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۴۹۵ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۹۱۰ واحدی به رقم ۱۹۴ هزار و ۱۸۰ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۶۴ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۱۴۵ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۵۸۴ واحدی عدد ۳۶۰ هزار و ۱۱۶ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۳۱ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۹۴ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزار و ۹۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۴ میلیارد و ۱۱۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۰۷ هزار و ۵۶۱ نوبت داد و ستد بود. امروز همچنین کمتر از ۱.۵ میلیون سهم سپرده‌گذاری و تسویه وجوه به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد.

در مجموع امروز بازار سهام همزمان با خروجی مثبت سیگنال‌های تکنیکالی برای گروه خودرو و قطعه‌ساز‌ها شاهد معاملاتی متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود. در این بین گروه بانک‌ها با افزایش عرضه سهام در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد شکل گیری صف فروش در بانک ملت بود.

در گروه بانک‌ها خوش‌بینی نسبت به تجدید ارزیابی دارایی‌ها باعث شده تا تقاضا برای خرید سهام در این گروه طی روزهای اخیر با افزایش روبه‌رو باشد. این در حالی است که با تکذیب شایعه ادغام بانک سرمایه در بانک ملت اندکی از صف فروش این سهم نیز کاسته شد.

افت ۴۴ درصدى جذب سرمایه‌گذارى مستقیم خارجى جهان در نیمه نخست ٢٠١٨

روند جهانى سرمایه‌گذارى مستقیم خارجى(FDI) در نیمه نخست ٢٠١٨ به ۴۳۲ میلیارد دلار رسید که در مقایسه با نیمه دوم سال ٢٠١٧، از ۳۵ درصد کاهش برخوردار بود. جریانات FDI در فصل اول ٢٠١٨ حدود ٩ درصد و در فصل دوم همین سال ٣٨ درصد کاهش یافت. عامل اصلى تنزل روند FDI در نیمه نخست ٢٠١٨، تاثیر منفى ناشى از اصلاحات مالیاتى در آمریکاست. برگشت بخش قابل توجهى از عایدات بنگاه‌هاى آمریکایى سرمایه‌گذار در سایر کشورها به شرکت مادر مستقر در آمریکا، منجر به منفى شدن جریان سرمایه‌گذارى مجدد این بنگاه‌ها در کشورهاى میزبان شد. جریان خروجى FDI از منطقه OECD در نیمه اول ٢٠١٨ بیش از جریان ورودى به این منطقه اقتصادى، کاهش داشت که حدود ۶۵ درصد و معادل ۱۶۵ میلیارد دلار نسبت به نیمه دوم ٢٠١٧ افت کرد.

با وجود کاهش روند عمومى سرمایه‌گذارى مستقیم خارجى کشورهاى OECD, جریان خروجى FDI در برخى از کشورها از جمله آلمان رشد کرد. جریان خروجى FDI از این کشور با افزایش ٨١ درصدى به ۷۶ میلیارد دلار در نیمه نخست ٢٠١٨ رسید. جذب FDI در نیمه نخست در کشور چین معادل ۱۲۵ میلیارد دلار با رشد ١٢٧ درصد، در هند معادل ۲۱.۶ میلیارد دلار با رشد ۱۲.۵ درصد، در ترکیه معادل ۴.۷ میلیارد دلار با افت ۶ درصد و در عربستان سعودى معادل ٢.٢ میلیارد دلار با رشد ۱۵۵ درصد بوده است. (معاونت بررسى‌هاى اقتصادى اتاق تهران)

چراغ سبز دولت به ارز شناور

اولین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی به ریاست وزیر جدید اقتصاد، به چراغ سبز به ارز شناور ختم شد و فرهاد دژپسند از ضرورت رفع نواقص سامانه نیما با هدف اجرایی شدن نظام نرخ ارز شناور مدیریت‌شده خبر داد.

کارشناسان در تحلیل این تصمیم معتقدند اگر هدف از رفع نواقص سامانه نیما، کشف نرخ بر مبنای عرضه و تقاضا است، علاوه‌بر افزایش عمق و شفافیت در بازار، ابزار جدیدی برای مدیریت ارزی است؛

اما اگر سیاست‌گذار همچنان به‌دنبال قیمت‌گذاری و کنترل محدوده نوسانات قیمت در بازار دوم باشد، فایده‌ای دربرندارد. (دنیای اقتصاد)

میزان خرید نفت کشورهای معاف از تحریم نفتی ایران

کره جنوبی؛ سومین وارد کننده و اولین متوقف‌کننده نفت با معافیتی که از طرف آمریکا اخذ کرده ۲۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت می‌خرد.

چین روزانه ۳۶۰ هزار بشکه از ایران نفت می‌خرد؛ در زمان تحریم‌ها به علت جنگ تجاری با ایالات متحده امریکا، هرچند به میزان کم‌تر، اما خرید نفت از ایران را ادامه داد.

ژاپن آماده برای از سرگیری واردات نفت از ایران/ هنوز میزانی که اجازه دارد از ایران نفت خریداری کند، مشخص نشده است.

پالایشگاه‌های هندی در انتظار بارگیری حدود ۹ میلیون بشکه نفت/ این پالایشگاه‌ها پول خریدشان را در یک حساب امانی هندی واریز خواهند کرد.

نام عراق نیز در میان معاف‌شدگان نفتی ایران قرار دارد اما هنوز مشخص نشده چه میزان از ایران نفت وارد خواهد کرد.

میزان خرید قطعی سایر کشورها مانند ترکیه تایوان، یونان همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. (اقتصاد نیوز)

پرداخت اولین بسته حمایت غذایی دولت تا پایان آبان

حسن روحانی بعد از پایان جلسه سران قوا: اولین بسته حمایت غذایی دولت برای اقشار آسیب پذیر تا پایان آبان ماه پرداخت می‌شود. تا پایان سال جاری نیز در چندین نوبت بسته‌های حمایت غذایی به اقشار آسیب‌پذیر و مردم پرداخت خواهد شد تا بتواند مقداری از فشارهای اقتصادی را جبران کند. در بودجه سال آینده برای حقوق و دستمزد نیز تدابیری اتخاذ شده که تا حدی بتواند مشکلات اقتصادی را جبران کند. در زمینه کالاهای اساسی هیچ مشکلی نداریم. (فارس)

نظر بدهید