گزارش روزانه بورس | ۱۹ دی ۹۷

0
203

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۸۶۲ واحدی به ۱۶۴.۸۲۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۴۳۱ میلیارد ریال (۵۴۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۱۰.۰۴۹ میلیارد ریال (تقریبا ۷۵۲۷ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۴۰۸ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز چهار شنبه ۱۹ دی ماه ۹۷ با افزایش ۸۶۲ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۸۲۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۷۹ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۴۳۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۹۷۱ واحدی به رقم ۱۷۹ هزار و ۵۶۴ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۸۴۵ واحدی به رقم ۱۲۱ هزار و ۸۵۱ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۷۰۴ واحدی عدد ۳۲۶ هزار و ۳۳۱ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۱ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۴۴ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۴۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۸۳۸ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۶ هزار و ۸۱۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی شاهد معاملات متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی همزمان با تکاپوی اغلب معامله‌گران برای شناسایی بازدهی از طریق اصلاح پرتفوی و جابه‌جایی برخی سهم‌ها بودند که مذاکره تجاری میان چین و آمریکا حاکی از چشم‌انداز روشن برای بازارهای جهانی به ویژه کامادیتی‌ها و کالاهای پایه را در پی داشته است. این در حالی است که قیمت جهانی نفت خام نیز امروز با نوسان مثبت روبه‌رو شد و تا مرز ۶۰ دلار برای هر بشکه پیش رفت. بر همین اساس، امروز خریداران سهام ترجیح دادند تا در گروه فلزات اساسی معدنی‌ها و پالایشگاهی‌ها در کنار تک‌سهم‌های پتروشیمی خریدار سهام باشند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

شورای پول و اعتبار «مقررات بازار متشکل معاملات ارزی» را تصویب کرد

روابط عمومی بانک مرکزی، در یک هزار و دویست و شصت و چهارمین جلسه شورای پول و اعتبار که در محل ساختمان بانک مرکزی برگزار شد، موضوع « بازار متشکل معاملات ارزی»، مطرح و مورد تصویب قرار گرفت. بر اساس این مصوبه به منظور ساماندهی و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارا، «بازار متشکل معاملات ارزی» تشکیل می‌شود تا ارزها در آن به طور نقد مطابق مقررات این مصوبه و سایر مقررات مرتبط با آن در بستر الکترونیکی مورد معامله قرار گیرند. همچنین شورای پول و اعتبار در جلسه چهارم دی ماه سال جاری دستورالعمل سپرده ریالی مبتنی بر ارز را در ۱۴ ماده و ۳ تبصره مورد تصویب قرار داد. طبق این دستورالعمل حساب سپرده سرمایه‌گذاری ریالی مبتنی بر ارز، نوعی حساب سپرده سرمایه‌گذاری ‌مدت‌دار خاص ریالی است که به درخواست متقاضی به صورت انفرادی یا مشترک افتتاح می‌شود. در این نوع سپرده، بانک به عنوان وکیل سپرده‌گذار، سپرده تودیع شده را برای سرمایه‌گذاری ارزی به کار می‌گیرد. در سپرده عنوان شده، دریافت و پرداخت وجه صرفاً به ریال است و با استفاده از میانگین موزون نرخ اعلامی فروش نقدی ارز مندرج در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی (سنا) در روز قبل از افتتاح حساب با میانگین موزون نرخ اعلامی خرید نقدی ارز در سامانه نظارت ارز بانک مرکزی (سنا) در روز قبل از بستن یا برداشت حسب مورد، مقدار ارز مبنا برای درج در حساب مزبور تعیین می شود. (ایبنا)

فعالیت دو بیمه P&I ایرانی برای کشتیرانی در شرایط تحریم

مسعود پُل‌مه با بیان اینکه همه حوزه‌های کسب و کار بندر و دریا در زمره فعالیت‌های انجمن کشتیرانی است، گفت: موضوعاتی که توسط انجمن پیگیری می‌شود صرفاً اقتصادی نیست بلکه مباحث آموزشی، حل اختلافات حقوقی، مباحث رسانه‌ای و غیره نیز در رویه کار انجمن وجود دارد. ایران به عنوان کشور دریایی ۹۵ درصد تجارت خود را به دریا متکی است. دبیر کل انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته با بیان اینکه ۹۰ درصد واردات ما از طریق دریا است، گفت: انجمن کشتیرانی بیش از ۲۷۰ عضو حقوقی داشته و ۹۵ درصد فعالیت‌های بندری کشور را تحت نظارت و مدیریت خود دارد. حمل و نقل دریایی اولین نقطه‌ای بود که در تحریم‌های آمریکا مورد هجمه قرار گرفت. با خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها شرکت‌هایی که به نوعی دارای فعالیت‌های اقتصادی با آمریکا بودند بنادر ما را ترک کردند. ۲۰ شرکت لاینری فعال که به بنادر ما می‌آمدند پس از تحریم‌ها بنادر ما را ترک کردند؛ همچنین لیست سیاه آمریکا درباره اشخاص حقیقی و حقوقی ما احیاء شده است اما اینجا می‌گوییم که قابلیت مقابله با تحریم‌ها را داریم ولی به هرحال تحریم‌ها در بخش‌هایی مؤثر واقع شده است. تعدادی از بنادر دنیا ورود کشتی‌های ما را به آنجا تحریم کرده‌اند همچنین بسیاری از شرکت‌های خصوصی نیز به بنادر ما نمی‌آیند. بیمه‌های P&I طیف گسترده‌ای از خدمات به فعالیت‌های دریایی و بندری را تحت پوشش دارد. تعداد کنش‌گران این عرصه محدود است و عمدتاً سهام آمریکایی دارند. این بیمه ارائه خدمت به کشتی‌هایی است که در جهان فعالیت لاینر می‌کنند. پس از تحریم‌ها همه بیمه‌های P&I پوشش بیمه‌ای خود را تا آب‌های سرزمینی ما دارند و بعد از ورود به آب‌های ما بیمه قطع می‌شود. ما تجربه تحریم‌های گذشته را داریم، در این راستا بیمه P&I Club کیش و قشم راه‌اندازی کردیم و با کشورهایی توافق شد که کشتی‌های ما که با بیمه‌های P&I کیش و قشم تردد می‌کنند پذیرش داشته باشند همچنین کشتی‌هایی که وارد آب‌های سرزمینی ما شدند توسط بیمه‌های کیش و قشم، بیمه شوند. با اعمال تحریم‌های آمریکا ۲۰ لاینر خارجی که رتبه بالای جابجایی کالا در سطح بین‌المللی دارند از بنادر ما خارج شدند و ۴۰ درصد نیروهای فعال ما در این حوزه تعدیل شده‌اند. ۳۰ درصد حجم مبادلات بازرگانی خارجی ما در حوزه واردات و ترانزیت به دلیل تحریم‌ها کاهش یافت. (فارس)

مارک موبیوس: هیچ کس نباید در عربستان سعودی سرمایه‌گذاری کند

به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، سرمایه‌گذار سنگین‌وزن بازارهای درحال‌ ظهور، مارک موبیوس، با انتقاد از عربستان سعودی گفت حالا وقت خوبی برای این که پول خود را در عربستان سرمایه‌گذاری کنید نیست و دوران سختی در انتظار عربستان و همسایگان آن است. قتل خاشقجی وضعیت بسیار بدی است و تا جایی که من می‌دانم، فکر می‌کنم که به همین علت نباید در عربستان سعودی سرمایه‌گذاری کنیم، مگر این که تغییر واقعا بزرگی اتفاق بیافتد. فراتر از مسائل مربوط به بدنامی سعودی‌ها، قیمت نفت مشکل بعدی سرمایه‌گذاران است. اگر به قیمت نفت نگاه کنید، این قیمت‌ها برای عربستان سعودی و سایر کشورهای وابسته به نفت، فاجعه هستند. ما در اواخر سال گذشته پیش‌بینی می‌کردیم قیمت‌ها به بشکه‌ای ۱۰۰ دلار برسند، حالا قیمت نفت ۵۷ دلار است. این فاجعه است. برنامه‌های تحول اقتصادی و ویژن ۲۰۳۰ که اقتصاد این کشور را از نفت مستقل می‌کند، وابستگی بالایی به سرمایه‌گذاری خارجی دارد که حالا در حال ترک عربستان هستند. تنها در یک هفته از ماه اکتبر، به دنبال اخبار قتل جمال خاشقجی، سرمایه‌گذاران خارجی ۶۵۰ میلیون دلار را از بورس سهام سعودی بیرون کشیدند، که این بیشترین خروج سرمایه در بین بورسهای خاورمیانه است. بین سپتامبر و نوامبر سال گذشته، دارایی‌های خارجی سهام تداول، بورس عربستان سعودی، ۷ درصد سقوط کرد. اعداد نشان‌دهنده بازگشت به سوی گرایش نزولی سال ۲۰۰۸ هستند. طبق گزارش سرمایه‌گذاری جهانی کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل، از ۳۹.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی انجام شده در آن سال، هر ساله کاسته شد تا در سال ۲۰۱۷ تنها به ۱.۴ میلیارد دلار رسید. این نشان دهنده سقوط بیش از ۸۰ درصدی نسبت به آمار سال ۲۰۱۶ با ۷.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی است. نرخ بیکاری در عربستان به بالاترین میزان خود در دهه اخیر رسیده است و ۱۲.۵ درصد است. بازار کار ۲۰۱۸ عربستان هم پس از این که دولت مالیاتی را بر شرکت‌هایی که کارگران خارجی استخدام می‌کنند، وضع کرد، بدتر هم شد. این اقدام باعث شد بیش از ۹۰۰ هزار نفر نیروی کار از این کشور مهاجرت کنند. اقتصاد عربستان سال گذشته برای اولین بار در یک دهه اخیر، آب رفت. این رشد منفی ناشی از قیمت‌های بالاتر الکتریسیته و سوخت، برای شرکت‌ها و معرفی ۵ درصد مالیات بر ارزش افزوده بود. (مهر)

بدهی مالیاتی۲۶۰۰میلیارد تومانی شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی

مطابق با لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۸، از کل بودجه کشور ۷۵ درصد را بودجه شرکتهای دولتی تشکیل می دهد که در بین شرکتهای دولتی سه شرکت بالاترین سهم از بودجه را به خود اختصاص داده اند به گونه ای که شرکت ملی نفت ایران با ۶۱۱ هزار میلیاردتومان، ۳۶ درصد از کل بودجه ،شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با ۳۰۹ هزار میلیارد تومان ، ۱۸ درصد از کل بودجه و شرکت ملی گاز ایران با ۶۶ هزار میلیارد تومان ، ۴ درصد از کل بودجه کشور را به خود اختصاص داده اند و سهم سایر شرکتهای دولتی از بودجه۲۸۹ هزار میلیارد تومان معادل ۱۷ درصد است. ۲۵ درصد باقیمانده بودجه کشور معادل ۴۰۷ هزار میلیارد تومان نیز به سایر بخش‌ها (بودجه عمومی) اختصاص دارد. این میزان توجه به شرکت های دولتی و این حجم از درآمد در حالی است که با گذشت ۹ ماه از سال، هنوز شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده سهم مالیاتی خود را به سازمان امور مالیاتی پرداخت نکرده است. نادر جنتی معاون مالیات های مستقیم سازمان امور مالیاتی گفت: متاسفانه با گذشت ۹ ماه از سال و با وجود کسری در درآمدهای مالیاتی، شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی مالیات خود را پرداخت نکرده است. این شرکت باید ۲ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کند، اما هنوز اقدامی در این خصوص انجام نداده است. ما درخواست کردیم که مالیات را پرداخت کنند اما توجهی نمی کنند. البته سازمان امور مالیاتی قصد دارد در سه ماه باقی مانده از سال درآمدهای مالیاتی را به طور کامل محقق کند و به همین دلیل پیگیر دریافت رقم مذکور است. (مهر)

میانگین قیمت نفت تا دو سال آینده ۶۷ دلار است

به نقل از اسپوتنیک، در ماه دسامبر بانک جهانی متوسط قیمت نفت را برای سال‌های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ معادل ۷۱ دلار در هر بشکه پیش‌بینی کرده بود. این بانک در گزارش ماه ژوئن خود قیمت نفت را در این دوره ۶۹ دلار ارزیابی کرده بود. در آخرین گزارش این بانک اما نسبت به گزارش ماه دسامبر پیش‌بینی قیمت نفت برای سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ از ۷۱ دلار به ۶۷ دلار در هر بشکه کاهش یافته است. در گزارش بانک جهانی آمده است: انتظار داریم متوسط قیمت نفت در سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ با دو دلار کاهش نسبت به پیش‌بینی ماه ژوئن به ۶۷ دلار در هر بشکه برسد که البته میزان این پیش‌بینی تحت تاثیر ابهامات زیادی است. این بانک همچنین پیش‌بینی خود نسبت به رشد اقتصاد جهانی را با ۰.۱ درصد کاهش به ۲.۹ درصد کاهش داد که دلیل آن نیز کاهش تولید و تجارت و همچنین روند کنونی جنگ تجاری در جهان اعلام شده است. انتظار می‌رود رشد اقتصاد جهانی از پیش‌بینی ۳ درصد در سال ۲۰۱۸ به ۲.۹ درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش یابد. رشد تولید ناخالص داخلی جهان نیز توسط این بانک نسبت به پیش‌بینی قبلی ۰.۱ درصد کاهش یافته و ۲.۸ درصد برای سال ۲۰۱۹ اعلام شده است. بانک جهانی در گزارش خود پیش‌بینی رشد اقتصادی کشورهای توسعه یافته و آمریکا را بدون تغییر به ترتیب ۲ و ۲.۵ درصد اعلام کرده است اما پیش‌بینی خود نسبت به حوزه یورو را ۰.۱ درصد کاهش داد و ۱.۶ درصد اعلام کرد. این گزارش همچنین پیش‌بینی قبلی رشد اقتصادی آمریکا در سال ۲۰۲۰ را کنار گذاشته و رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۰ را ۱.۷ درصد اعلام کرده است. در گزارش بانک جهانی همچنین رشد اقتصادی چین برای سال ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ معادل ۶.۲ درصد در سال اعلام شده است. (فارس)

نظر بدهید