گزارش روزانه بورس | ۲۰ آذر ۹۷

0
169

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۶۸۰ واحدی به ۱۶۶.۲۳۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۳۳۹۵ میلیارد ریال (۲۰۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۲۲۲ میلیارد ریال (تقریبا ۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۳۴۱۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۰ آذر ماه ۹۷ با کاهش ۶۸۰ واحدی به رقم ۱۶۶ هزار و ۲۳۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما بدون تغییر چندانی عدد ۲۷هزار و ۷۱۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۵۶۹ واحدی به رقم ۱۷۸ هزار و ۴۹۴ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۴۲۲ واحدی به رقم ۱۲۲ هزار و ۸۸۴ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۷۴۰ واحدی عدد ۳۲۹ هزار و ۱۳۴ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۲ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۵۵ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۳۹ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۳۵۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۲ هزار و ۵۶۵ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام با معاملاتی کم حجم و متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی روبه‌رو بود درحالی‌که قطع شدن دوباره ارتباط میان OMSها با هسته معاملات مدیریت فناوری سازمان بورس، معامله‌گران برخط از بازار امروز فرابورس جاماندند. بسترهای معاملاتی بازار سرمایه ایران و لزوم ارائه خدمات پشتیبانی از سوی تأمین‌کننده این بسترها در حالی با توجه به شرایط تحریمی کشور ریسک بسترهای معاملاتی و دسترسی معامله‌گران به بازار را افزایش داده که هنوز برای بومی‌سازی و حل مشکلات این بسترها با توجه به هزینه و زمان سنگین آن اراده‌ جدی وجود ندارد.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

موج نوسان در بورس‌های دنیا

آمارهای معاملاتی در بازارهای سهام در روز جاری نشان می دهد که بورس های اروپا با نوسان همراه شدند به طوری که افت ۰.۷ درصدی شاخص فوتسی لندن و کاهش ۱.۱ درصدی شاخص داکس آلمان در حالی به ثبت رسید که کک فرانسه نیز یک درصد افت را به ثبت رساند. این در حالی است که، انتشار گزارش‌ های بازار کار آمریکا و نتایج ضعیف‌ آمار اقتصادی، دلار این کشور را در برابر ارزهای مطرح جهان به شدت تضعیف کرد. ارقام مربوط به دستمزد ساعتی و تعداد مشاغل ایجاد شده در ماه نوامبر بسیار ضعیف‌تر از پیش‌بینی ها بود و همین امر منجر به کاهش قیمت دلار آمریکا تا معاملات امروز در بازار ارز جهانی شد. اما در بریتانیا، با توجه به مخالفت برخی از احزاب با طرح برگزیت و اختلاف نظر در درون حزب حاکم، احتمال عدم تصویب طرح ترزا می در پارلمان وجود دارد. در بازارهای آسیایی نیز روند کاهشی شاخص ها به چشم می خورد و شانگهای چین با کاهش ۰.۶ درصدی رو به رو شد. اس اند پی استرالیا ۲.۲ درصد منفی شد و شاخص اصلی بورس کره جنوبی نیز روند نزولی یک درصدی را تجربه کرد. در ژاپن، شاخص نیکی افت ۲.۱ درصدی داشت در حالی که آمارهای این کشور نیز نشان دهنده این است که در چهار ماهه سوم اوضاع اقتصادی در این کشور نسبت به چهارسال گذشته وخیم تر بوده است. (خبرگزاری ایبنا)

چالش‌های صادرات به لبنان

در نخستین نشست کمیته مشترک ایران و لبنان، اولویت‌ها و راه‌های حضور موثر در بازار این کشور مورد بحث قرار گرفت. در این نشست، اعضا وجود تعرفه ۲۰ درصدی برای ورود کالاهای ایرانی به خاک لبنان را مانعی جدی در برابر تجار ایرانی دانستند و تاکید کردند این تعرفه برای هیچ‌یک از رقبای آنها در این بازار منظور نشده و فقط مختص ایرانیان است. لبنان، بازار خوبی برای ارائه انواع خدمات است. البته می‌توانیم در حوزه انرژی، گردشگری، ساختمان‌سازی و کشاورزی نیز زمینه تعامل و همکاری را فراهم کنیم همکاری در بازسازی سوریه نیز پروژه دیگری است که به اعتقاد کرباسی ایران می‌تواند با لبنان در آن همکاری داشته باشد. دسترسی به سوریه از طریق لبنان آسان‌تر است. میزان واردات این کشور سالانه حدود ۲۰ میلیارد دلار و میزان صادرات آن بالغ‌بر ۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود. در این کشور صنعت بزرگی وجود ندارد اما تجارت بسیار رونق گرفته و در بخش خدمات پیشرفت‌های قابل‌ملاحظه‌ای وجود داشته است. ۷۷ بانک در این کشور فعال هستند که همگی متعلق به بخش‌خصوصی است. باید توجه داشت که رفتار اقتصادی این کشور با دیگر کشورهای عربی متفاوت بوده و به سبک اروپا کار می‌کنند. حتی نوع مصرف آنها نیز با کشورهای عربی فرق می‌کند. میزان سرمایه‌گذاری خارجی که به‌صورت سالانه در این کشور اتفاق می‌افتد را حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیارد دلار عنوان کرد و از برنامه‌ریزی‌های بلندمدت فعالان اقتصادی لبنان برای سرمایه‌گذاری در بازار سایر کشورها خبر داد. مدیر میز لبنان در وزارت امورخارجه از برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی خط هوایی تجاری بین دو کشور خبر داد. متاسفانه شرکت‌های ایرانی بعد از اینکه فعالیت خود را در این بازار آغاز می‌کنند به تدریج کیفیت را از دست داده و کم‌کم قیمت را هم افزایش می‌دهند، این رویکرد موجب می‌شود به مرور، محصولات ایرانی از بازار لبنان حذف شوند. (دنیای اقتصاد)

ایران بزرگترین تخفیف یک دهه گذشته را به خریداران نفت می‌دهد

به نقل از رویترز؛ براساس اسناد قیمتی که توسط رویترز مشاهده شده است ایران نفت سبک خود را برای ماه ژانویه یک دلار کمتر از ماه قبل عرضه خواهد کرد. ایران همچنین قیمت نفت را برای ۳ گرید دیگر نفت خام هم برای خریداران آسیایی کاهش داده‌ است، این کاهش قیمت در راستای رقابت با عربستان است و باعث شده قیمت نفت خام ایران بزرگترین تخفیف نفتی را در یک دهه گذشته نسبت به نفت عربستان برای سومین ماه پیاپی از ماه نوامبر تاکنون داشته باشد. براساس محاسبات رویترز، قیمت نفت خام سبک ایران برای ماه ژانویه ۳۰ سنت ارزان‌تر از نفت خام سبک عربستان است و نفت سنگین ایران حدود ۱.۲۵ دلار کمتر از نفت گرید متوسط عربستان عرضه خواهد شد. نفت خام فروزان ایران حدود ۱.۱۰ دلار در بشکه کمتر از نفت عرب‌مدیوم است. واردات نفت خام چین از ایران قرار است پس از اینکه ۲ پالایشگاه دولتی این کشور که بزرگترین واردکنندگان نفت خام جهان نیز محسوب می‌شوند از معافیت‌های تحریمی آمریکا استفاده کنند افزایش خواهد یافت. ژاپن و کره جنوبی هم آماده می‌شوند تا واردات نفت از ایران را در ماه ژانویه از سر بگیرند. شرکت نفتی هیدوستان پس از یک فاصله شش ماهه خرید نفت از ایران را ادامه خواهد داد. شرکت‌های ایندیان اویل مانگالور و شرکت‌های پتروشیمی در مجموع ۹ میلیون بشکه در ماه ژانویه وارد می‌کنند. شرکت پتروشیمی «فورموسی» تایوان فورموسی گفته بود نفت ایران را به‌رغم اینکه می‌تواند از معافیت‌های تحریمی آمریکا استفاده کند وارد نخواهد کرد زیرا ساز و کارهای پرداخت آن فراهم نیست. (خبرگزاری فارس)

سقوط رویپه به دنبال استعفاء رییس بانک مرکزی هند

به نقل از رویترز، به دنبال استعفاء غیر منتظره «یورجیت پاتل» رییس رزرو بانک هند، ارزش روپیه هند و نیز اوراق قرضه با کاهش قابل توجهی روبر شد و باعث شد که بازار به سرمایه گذاران شوک وارد کند. نگرانی ها در مورد نتایج انتخابات ایالتی باعث شده که تجار هوشیار باقی بمانند. در همین حال ارزش رویپه هند در ۲۴ ساعت گذشته با روند نزولی روبرو شد و ابتدا هر ۷۲.۱۳۵۰ روپیه به یک دلار رسید و سپس به روند کاهشی خود ادامه داد و هر ۷۱.۳۵ روپیه در برابر یک دلار قرار گرفت. همچنین ارزش اوراق قرضه ۱۰ ساله هندی هم به ۷.۶۴ درصد رسید. بر همین اساس، شاخص بورس NSE هند هم ۱.۳ درصد کاهش پیدا کرد و در نهایت با جبران بخشی از ضرر خود با اوفت ۰.۹ درصدی روبرو شد. در حال حاضر سرمایه گذاران منتظر نتایج انتخابات ایالتی بمنظور سرنخ های بیشتر تجاری خواهند بود. بر پایه این گزارش، رییس رزرو بانک هند بعداز ماه ها درگیری با دولت بر سر مسائل سیاسی در انتخابات ملی پیش رو که نگرانی ها را در مورد آسیب رسیدن به استقلال بانک مرکزی افزایش داده بود بطور ناگهانی استعفاء داد. (خبرگزاری ایبنا)

چین با واردات ۱۰.۴۳ میلیون بشکه نفت در روز رکورد ثبت کرد

به نقل از رویترز، آمار اراده گمرک چین نشان می‌دهد که واردات نفت خام چین در ماه گذشته میلادی یعنی نوامبر بطور میانگین به بیش از ۱۰ میلیون بشکه در روز رسید که این بالاترین رکورد واردات نفت چین محسوب می‌شود. در همین حال واردات نفت خام چین در ماه نوامبر به ۱۰.۴۳ میلیون بشکه در روز رسید که بالاترین رقم در تاریخ این کشور است و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۸.۵ درصد افزایش نشان می‌دهد و رکورد قبلی این کشور که در ماه اکتبر سال جاری میلادی با رقم ۹.۶۱ میلیون بشکه در روز ثبت شده بود را شکست. همچنین در ماه نوامبر، پالایشگاه های مستقل چینی حجم قابل توجهی نفت خریداری کردند که باعث ثبت این رکورد شد. ۲ ماه پیش، دولت چین سهم واردات نفت را برای پالایشگاه های غیر دولتی تا ۴۲ درصد افزایش داد. چین در حال تخصیص دادن مجموع واردات تا ۲۰۲ میلیون تن یا ۴.۰۶ میلیون بشکه در روز برای پالایشگاه های غیر دولتی در سال آینده میلادی است. بر پایه این گزارش، اطلاعات گمرک چین نشان می‌دهد که واردات نفت چین بین ژانویه تا نوامبر سال جاری میلادی بطور متوسط ۹.۱۷ میلیون بشکه در روز بوده است که در مقایسه با مدت زمان مشابه سال قبل یک رکورد جدید محسوب می‌شود. (خبرگزاری ایبنا)

نظر بدهید