گزارش روزانه بورس | ۲۱ آبان ۹۷

0
234

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۵۴۳ واحدی به ۱۸۲.۲۱۱ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۵۸۸ میلیارد ریال (۲۰۶۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۸۲۲ میلیارد ریال (تقریبا ۱۵۸۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۷۶۴ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۱ آبانماه ۹۷ با افزایش ۱۵۴۳ واحدی به رقم ۱۸۲ هزار و ۲۱۱ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۳۰۱ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۴۸۲ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۱۸۱۴واحدی به رقم ۱۹۲ هزار و ۳۱۲ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۲۲۲ واحدی به رقم ۱۳۵ هزار و ۵۴۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۶۵۹ واحدی عدد ۳۵۶ هزار و ۶۳۴ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۵ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۸۶ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۵۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲ میلیارد و ۴۶۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۵۹ هزار و ۷۰۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که حمایت حقوقی‌های حامی بازار به ویژه از سهم‌های پیشرو با وجود تداوم عرضه‌های مداوم در سهم‌های مختلف باعث شد تا نماگرهای بورس دوباره سبزپوش شوند. افت معنادار قیمت سهام در روزهای معاملاتی گذشته و ترس از تداوم آن در دورنمای کوتاه مدت باعث شده تا اغلب معامله‌گران در این بازار منابع خود را نقد نگه دارند. آنچه که در بازار به خوبی مشهود است، ضعف نقدینگی برای گردش در سهم‌های مختلف حتی در میان سهم‌های ارزنده این بازار است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

عملیات ساخت فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس پایان ‌یافت

عملیات ساخت فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، با نصب برج تقطیر ۷۰۰ تنی این فاز به همت تلاشگران قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) پایان ‌یافت. برج تقطیر ۷۰۰ تنی فاز سوم پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس با ارتفاع ۶۹ متر و به قطر ۱۱ متر به شیوه نامتعارف تاندوم‌لیفت نامتقارن و با استفاده همزمان از سه جرثقیل ۱۲۵۰، ۷۰۰ و ۶۰۰ تنی با موفقیت نصب شد. این سطح از نصب برج‌های تقطیر در این پالایشگاه برای سومین بار توسط جهادگران مدیریت نصب تجهیزات سنگین گروه تخصصی نوح (ع) انجام شد که در شرایط تحریم، امری خطیر و جهادی محسوب می‌شود. با نصب این برج، عملیات ساخت فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس پایان ‌یافت و با راه‌اندازی آن، تولید بنزین روزانه ۱۲ میلیون لیتر افزایش یافته و از ۲۴ میلیون لیتر در روز به ۳۶ میلیون لیتر در روز خواهد رسید. پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس نخستین پالایشگاه طراحی‌شده بر اساس خوراک میعانات گازی کشور با ظرفیت پالایش ۳۶۰ هزار بشکه در روز در قالب سه فاز ۱۲۰ هزار بشکه‌ای با هدف تولید بنزین، گازوییل، گاز مایع و سوخت جت در ۲۵ کیلومتری غرب بندرعباس در زمینی به مساحت ۷۰۰ هکتار توسط قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء(ص) در حال احداث می‌باشد و فاز اول و دوم آن به بهره‌برداری رسیده است. (خبرگزاری مهر)

وزیر انرژی عربستان : قصد نداریم اوپک را منحل کنیم

به نقل از راشاتودی، خبرگزاری دولتی عربستان، العربیه گزارش داد که وزیر انرژی این کشور، خالد الفالح، شایعه‌ها در مورد این که ریاض برای انحلال اوپک برنامه‌ریزی می‌کند را رد کرد. خالد الفالح در نمایشگاه بین‌المللی سوخت در ابوظبی، گفت: من به شما اطمینان می‌دهم به هیچ‌وجه منحل شدن اوپک را در نظر نگرفته‌ایم. دلیلی وجود دارد که به این موسسه تحقیقاتی (که شایعه کرده بود اوپک منحل می‌شود)، اتاق فکر گفته می‌شود؛ آنها باید بتوانند خارج از محدودیت‌ها فکر کنند و نظریه‌پردازی داشته باشند. هفته گذشته وال‌استریت ژورنال گزارش داده بود که دولت عربستان سعودی اتاق فکری را به وجود آورده است که قرار است تاثیر بالقوه منحل شدن گروه اوپک را بر بازارهای نفت بررسی کند. در این گزارش آمده بود که مقامات رده بالای عربستان سعودی انجام این تحقیق را یک اولویت اصلی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی این کشور به حساب آورده‌اند، هرچند قرار نیست این تحقیقات در کوتاه‌مدت بر تصمیمات داخلی دولت برای خروج یا عدم خروج از اوپک، تاثیر بگذارد. (خبرگزاری مهر)

سفره مردم ۴۷.۵درصد گران شد

براساس آماری که مرکز آمار ایران منتشر کرده است، نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در پایان مهر با ۱۱.۴ درصد رشد نسبت به ماه قبل از آن به ۴۷.۵ درصد رسید. این رقم در شهریورماه ۳۶.۱ درصد محاسبه شده بود. براین اساس نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک اول جامعه از ۳۲.۸ درصد در شهریورماه به ۴۶.۲ درصد در مهر افزایش یافته است. این رقم برای دهک دوم جامعه نیز در مهر به ۴۷.۳ درصد رسیده که نسبت به ماه قبل از آن ۱۲.۶ درصد افزایش نشان می‌دهد. دهک سوم شاهد بالاترین تورم خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه بوده به‌نحوی که تورم نقطه‌ای از ۳۵.۴ درصد در شهریور برای این دهک، به ۴۷.۸ درصد در ماه هفتم سال رسیده است. درحالی که نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک چهارم در شهریورماه ۳۵.۷ درصد بود، این رقم در مهرماه به ۴۷.۷ درصد افزایش یافت. همچنین این رقم برای دهک پنجم در هفتمین ماه سال ۴۷.۵ درصد بوده که نسبت به ماه قبل از آن ۱۱.۴ درصد رشد نشان می‌دهد. اما تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک ششم از ۳۵.۹ درصد در شهریورماه به ۴۷.۳ درصد در مهرماه رسیده است. این رقم در هفتمین ماه سال برای دهک هفتم نیز ۴۷.۳ درصد محاسبه شده است که رشدی ۱۱.۴درصدی نسبت به شهریورماه داشته است. تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات برای دهک هشتم در حالی در مهر ۴۷.۰ درصد ارزیابی شده که این رقم در ماه قبل از آن برای این دهک ۳۶.۱ درصد بوده است. دهک نهم اما شاهد کمترین نرخ تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات در مهرماه بوده به‌نحوی که ۴۶.۰ درصد ارزیابی شده است. این رقم برای این دهک در ماه قبل از آن ۳۵.۶ درصد محاسبه شده بود. این رقم برای دهک دهم نیز از ۳۶.۴ درصد در شهریورماه به ۴۶.۵ درصد در مهرماه رسیده که افزایشی ۱۰.۱درصدی را نشان می‌دهد. (دنیای اقتصاد)

کشت ۹۲ درصد زعفران و ۷۱ درصد گل محمدی جهان در ایران

دکتر علیرضا عصاره در مراسم افتتاح چهارمین جشنواره و نمایشگاه ملی گیاهان دارویی، فرآورده‌های طبیعی و طب ایرانی با بیان اینکه دو موضوع سلامت و اقتصاد دغدغه دولت‌ها و ملت‌ها بوده است، اظهار کرد: موضوع سلامت با امیدها و چالش‌هایی روبروست چراکه در این حوزه ارائه روش‌های پیشرفته علمی، سنتز داروهای جدید، ساخت تجهیزات تشخیصی در حوزه پزشکی و استفاده از فناوری‌های خاص مانند سلول‌های بنیادی و بهره‌گیری از علوم شناختی موجب شده که جامعه بشری برای ارتقای سلامت امیدوار باشد. براین اساس در دنیا رویکردهای جدیدی ایجاد شده است به گونه‌ای که گرایش مردم بیشتر به سمت فرآورده‌های طبیعی و استفاده از طب مکمل در کنار طب رایج سوق داده شده است. براساس این رویکرد، در عرصه اقتصاد نیز تلاش بر افزایش سطح زیرکشت گیاهان دارویی است. به گونه‌ای که در کشورهایی چون چین، آمریکا و کانادا سطح زیرکشت گیاهان دارویی از ۳۹۳ هزار میلیارد مترمکعب در سال ۱۹۹۰ به ۳.۵ میلیارد هکتار در سال‌های اخیر رسیده است. وی ارزش وارداتی فرآورده‌های گیاهی را بالغ بر ۱۳۰ میلیارد دلار ذکر کرد و ادامه داد: براساس آمارهای جهانی رشد اقتصادی این حوزه ۲۱ درصد افزایش نشان می‌دهد. دبیر ستاد گیاهان دارویی با بیان اینکه توسعه گیاهان دارویی کاملا متناسب با شرایط کم آبی کشور است، افزود: در حال حاضر ایران دارای ۱۷۰۰ گونه بومی است ولی در حال حاضر تولید مواد خام گیاهی در کشور بالغ بر ۹۵۰ میلیون دلار می‌شود. ارزش افزوده مرحله اول فرآوری که شامل شستشو، بسته‌بندی و خشک کردن گیاهان دارویی می‌شود بالغ بر ۱.۷ میلیارد دلار است که در صورتی که بتوانیم استانداردهای مورد نیاز صنایع مختلف مانند لبنیات یا شوینده‌ها را تامین کنیم با ارزش افزوده ۱۶.۴ میلیارد دلاری مواجه خواهیم شد.

در حال حاضر ۷۱ درصد گل محمدی دنیا در ایران کشت می‌شود که فروش صادراتی این محصولات در قالب گلاب، ۱۵ تا ۲۵ میلیون دلار است و این در حالی است که فروش اسانس خالص گل محمدی هر لیتر آن ۸۰۰۰ تا ۲۲ هزار دلار قیمت دارد.

۹۲ درصد زعفران دنیا در ایران کشت می‌شود و صادرات زعفران خام ایران بالغ بر ۳۸۰ میلیون دلار است که در صورت فرآوری آن می‌توانیم به ارزش افزوده بالاتری دست یابیم. (خبرگزاری ایبنا)

عرضه‌ فرآورده‌های پالایشگاهی در بورس انرژی

امروز دوشنبه ۲۱ آبان ماه کالاهای حلال ۴۰۲، حلال ۴۱۰ و پنتان پالایش نفت کرمانشاه، حلال ۵۰۲، ۵۰۳ و ۵۱۰ پالایش نفت اصفهان، سی اس او پالایش نفت شازند، حلال ۴۱۰ و سی او پالایش نفت آبادان، ریفورمیت پالایش نفت تبریز، نفتای سنگین تصفیه نشده پالایش نفت شیراز، آیزوریسایکل پالایش نفت تهران و نفت سفید شرکت ملی پخش فرآورده های نفت ایران در رینگ داخلی و گاز مایع پالایش گاز فجر جم در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بورس انرژی ایران عرضه می‌شود. روز گذشته نیز، کالاهای آیزوریسایکل، حلال ۴۰۴، نفتای سنگین تصفیه نشده و بلندینگ نفتا حلال ۴۱۰ پالایش نفت شیراز و نفتای سبک پالایش نفت بندرعباس در رینگ داخلی و نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل بازار فیزیکی عرضه شدند. طی معاملات یکشنبه ۹۶،۲۰۰ تن انواع فرآورده هیدروکربوری به ارزش بیش از ۶،۵۴۸ میلیارد و ۹۳۲ میلیون ریال در بازار فیزیکی بورس انرژی ایران داد و ستد شد. همچنین روز گذشته بورس انرژی ایران شاهد دومین عرضه نفت خام سبک شرکت ملی نفت ایران در رینگ بین الملل بازار فیزیکی بود که طی آن ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام با قیمت ۶۴.۹۷ دلار به ازای هر بشکه معامله شد. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید