گزارش روزانه بورس | ۲۱ مهر ۹۷

0
217

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصادشاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۵۹۸۲ واحدی به ۱۷۵.۰۳۳ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۲۱۲ میلیارد ریال (۲۰۸ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۲۸۶ میلیارد ریال (تقریبا ۶۳۰ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۹۶۶۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز شنبه ۲۱ مهرماه ۹۷ با کاهش ۵۹۸۲ واحدی به رقم ۱۷۵ هزار و ۳۳ واحد رسید، شاخص کل هم‌ ‌وزن نیز با کاهش ۶۹۹ واحدی به عدد ۲۸ هزار و ۷۴۰ واحد دست یافت. شاخص آزاد شناور نیز با کاهش ۶۴۲۸ واحدی عدد ۱۸۷ هزار و ۴۱۵ واحد را تجربه کرد، شاخص بازار اول نیز در حالی با کاهش ۴۷۹۶ واحدی به رقم ۱۳۱ هزار و ۸۷۸ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با ۱۰۰۴۸ واحد کاهش به رقم ۳۳۴ هزار و ۵۲۳ واحد دست یافت. شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۷۲ واحدی، عدد یک هزار و ۹۴۰ واحد را تجربه کرد.

ارزش معاملات بورس تهران در پایان معاملات امروز به بیش از ۷۲۱ میلیارد تومان بالغ شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۷۱۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی یکصد هزار و ۵۲۶ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم‌حجم، اما پرتعداد در اغلب نمادهای معاملاتی هم‌زمان با فشار فروش سهام در پایین‌ترین سطح دامنه نوسان قیمت مواجه بود که به نظر می‌رسید علی‌رغم حمایت حقوقی‌هایی همچون صندوق توسعه بازار، اما همچنان موج سهامداران هیجانی برای خروج از بازار و عرضه سهام ادامه دارد. در این بین، روند متعادل معاملات سهم‌های پیش‌رویی همچون ملی صنایع مس ایران، تاپیکو، فولاد مبارکه، با تک‌سهم‌های گروه سنگ‌آهنی‌ها و پالایشی‌ها نشان می‌دهد که انگیزه متولیان بازار سرمایه بر روی حفظ تعادل در بازار بر حمایت از سهم‌های شاخص‌ساز متمرکز شده است. در شرایطی که بازار سهام خود را برای انتشار گزارش‌های عملکردی شش ماهه امسال آماده می‌کند، اما چشم‌انداز کسب و کار در ایران و سیگنال‌هایی که از اقتصاد به گوش می‌رسد، حاکی از وضعیت نه چندان قابل اتکا در عملکرد شرکت‌های بورسی است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

هشدار صندوق بین‌المللی پول نسبت به افزایش بدهی جهانی

صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود افزوده است بدهی ۳۱ کشور جهان، به۶۱ درصد کل تولیدات جهانی رسیده که رقمی معادل ۱۰۱ تریلیون دلار است. تنها زمانی که دولت‌ها حجم و ماهیت دارایی‌های عمومی را بشناسند، قادر به مدیریت موثرتر آن‌ها خواهند بود. درآمد حاصل از فروش دارایی‌های مازاد شرکت‌های دولتی می‌تواند به تنهایی معادل ۳ درصد تولید ناخالص داخلی سالانه آن‌ها باشد. انگلیس، استرالیا و نیوزلند کشورهایی هستند که گام هایی موثر در راستای بهبود مدیریت دارایی‌های خود و کنترل بدهی برداشته‌اند. صندوق بین‌المللی پول با بررسی ترازنامه عمومی چین به این نتیجه رسیده است که در سال‌های اخیر به دلیل استقراض‌های دولتی، حدود ۸ درصد تولید ناخالص داخلی این کشور تحت تاثیر بدهی قرار گرفته است در حالی که اندونزی با سرمایه‌گذاری مناسب در زیرساخت‌هایش توانسته است خزانه دولت را تقویت و درآمدهای آتی خود را افزایش دهد. صندوق به آمریکا نیز هشدار داده است نسبت به بدهی خود فعالانه تر برخورد کند چرا که ردپای بدهی‌های صندوق‌های بازنشستگی، وام‌های رهنی و دانشجویی در رکود اقتصادی این کشور دیده می‌شود. (خبرگزاری ایسنا)

انتقاد ترامپ از افزایش نرخ سود بانکی

دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا تصمیم فدارل رزرو را برای ادامه افزایش نرخ بهره مورد انتقاد قرار داد و گفت: بانک مرکزی ایالات متحده احمق شده است. وی در جمع خبرنگاران در پنسیلوانیا گفت: فکر می کنم که فدرال رزرو در حال اشتباه کردن است. این خیلی بد است. فکر می کنم فدرال رزور احمق شده است. فکر می کنم نباید اینقدر سریع برویم. من نرخ بهره پایین را دوست دارم. بر همین اساس، ترس از افزایش سریع نرخ بهره یکی از عوامل کمک کننده به سقوط بیش از ۸۰۰ واحدی میانگین شاخص صنعتی دواو جونز در روز چهارشنبه بوده است؛ ضمن اینکه شاخص اس اند پی ۵۰۰ هم از ماه فوریه سال جاری میلادی به بعد در روز چهارشنبه بدترین عملکرد روزانه خود را ثبت کرد. بطور کل شاخص سهام در آمریکا در روز چهارشنبه بیش از ۳ درصد کاهش پیدا کرد. در حقیقت این یک نزول خفیف و تعدیل قیمت سهام است که مدت ها منتظر آن بوده ایم؛ اما من واقعا با آنچه فدرال رزرو در حال انجام دادن است، مخالف هستم. همچنین سارا ساندرس مسئول بخش رسانه ای کاخ سفید گفت: اصول و آینده اقتصادی آمریکا بطرز باورنکردنی مستحکم است و سیاست های اقتصادی رییس جمهور ترامپ یک پایه قوی را برای رشد اقتصادی مستمر ایجاد کرده است. (خبرگزاری مهر)

ارزش صادرات ایران به اروپا ۲۶ درصد رشد کرد

در ۶ ماهه نخست امسال بیش از ۵۶ میلیون و ۶۴۴ تن کالای غیرنفتی صادر شد که در مقایسه با نیمه نخست پارسال ۳.۲۷ درصد کاهش داشت. همچنین در این مدت ۱۶ میلیون و ۲۲۰ تن کالا وارد کشور شد که نسبت به مدت مشابه پارسال از لحاظ وزنی ۹.۳ درصد کم شد.

ایتالیا، آلمان، بلژیک، اسپانیا، هلند، فرانسه، انگلستان، یونان، لهستان، اتریش، اسلواکی، پرتغال، دانمارک، کرواسی، سوئیس و جمهوری چک ۱۶ کشور اروپایی هستند که در فهرست یکصد کشور مقصد کالاهای صادراتی ایران قرار دارند ضمن آنکه ایالات متحده آمریکا و مکزیک نیز در مدت یاد شده از مقاصد اصلی صادرات کالاهای ایرانی بوده اند.

محاسبه میانگین صادرات ایران به این کشورها نشان می دهد که این شاخص از لحاظ وزنی ۹۶.۰۴ درصد و از لحاظ ارزشی ۱۹ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشت. بررسی جداول گمرک بیانگر این است که واردات کشورهای دانمارک، مکزیک، اتریش و فرانسه از ایران در نیمه نخست امسال در مقایسه با پارسال از نظر ارزشی و وزنی تغییر محسوسی نداشت اما کرواسی، انگلستان و آلمان کشورهای اروپایی بودند که بیشترین واردات از ایران را داشتند.

مقایسه آمار صادرات نیمه نخست امسال و سال گذشته نشان می دهد، بیشترین رشد صادرات در بین کشورهای اروپایی مربوط به کرواسی است که ۶ هزار و ۹۴۲ تن کالا به ارزش سه میلیون و ۲۳۷ هزار و ۲۹۴ دلار کالا از ایران وارد کرده است؛ واردات کرواسی از ایران از لحاظ وزنی ۱۱۲۱ درصد و از لحاظ ارزشی ۵۵۷.۹۹ درصد رشد داشت. صادرات به انگلستان در نیمه نخست امسال از نظر وزنی ۲۴۶.۴۷ درصد رشد داشت اما از نظر ارزشی ۱۳ درصد کاهش داشت. در این بازه زمانی ۱۹ هزار و ۱۸۶ تن کالا به این کشور صادر شده که ۱۸ میلیون و ۷۳۰ هزار و ۸۷۹ دلار ارز به دست آمده است.

آلمان دیگر کشوری است که بیشترین رشد واردات را در ۶ ماهه نخست ۱۳۹۷ نسبت به ۶ ماهه نخست پارسال داشت و صادرات به آن از نظر وزنی ۲۰۵.۶ درصد و ارزشی ۴.۹۷ درصد رشد داشت. از صادرات ۶۰ هزار و ۹۴۰ تن کالا به آلمان ۱۳۷ میلیون و ۶۲۷ هزار و ۲۲۴ دلار ارز به دست آمد. بررسی جداول آماری گمرک بیانگر این است که در نیمه نخست امسال نسبت به سال گذشته صادرات به اسلواکی و اسپانیا از نظر وزنی در مقایسه با دیگر کشورها کاهش چشمگیری داشته است.

میزان واردات اسلواکی در نیمه نخست امسال در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۶۷.۷۹ درصد از نظر وزنی و ۲۱.۷۹ درصد از نظر ارزشی کم شده است. این کشور ۶۴۹ هزار و ۲۹۶ کیلوگرم کالا به ارزش چهار میلیون و ۱۰۴ هزار و ۶۳۴ دلار از ایران وارد کرد. برابر جداول گمرک اسپانیا در بین صد کشور مقصد عمده صادرات کالاهای ایرانی در نیمه نخست امسال رتبه سی و یکم را داراست. واردات این کشور از ایران نسبت به نیمه نخست پارسال از لحاظ وزنی ۴۸.۵۶ درصد و از حیث ارزشی ۷.۱۱ درصد کاهش داشت. در بازه زمانی مورد نظر ۲۵ هزار و ۵۱۹ تن کالا به ارزش ۵۹ میلیون و ۶۸۲ هزار و ۷۵ دلار صادر شده است.

عمده کالاهای صادراتی به کشورهای اروپایی

برابر بررسی جداول آماری گمرک در ۶ ماه نخست امسال افزایش وزنی ۱۱۲ درصدی صادرات به کشورهای اروپایی شامل کالاهای پتروشیمی همچون گرید فیلم، تست لاین و پلی استیرن غیرقابل انبساط است. همچنین میله ای از فولاد، شمش از آهن، شیشه های فلو، ساییده و صیقل شده، مصنوعات چدن و کف پوش از دیگر اقلامی هستند که اروپایی ها در ۶ ماهه نخست امسال از ایران خریده اند. یکی از نکات جالب در بررسی جداول آماری گمرک نشان می دهد که علاوه بر صادرات خرما و زعفران که جزو کالاهایی هستند که همواره به سراسر دنیا صادر می شود، حجم صادرات هندوانه و آب سیب به قاره سبز نیز قابل توجه است.

آمریکا و مکزیک جزء یکصد کشور واردکننده کالاهای ایرانی

در نیمه نخست امسال ۴۵ میلیون و ۱۱۰ هزار و ۸۸۳ دلار از صادرات یک هزار و ۴۸۷ تن کالای ایرانی به آمریکا ارز به دست آمده است. مقایسه آمار صادراتی نیمه نخست ۹۶ با مدت مشابه سال گذشته بیانگر این است که میزان صادرات از لحاظ وزنی ۱۹.۸۵ درصد و از نظر ارزشی ۳.۸۳ درصد رشد داشت. صادرات به مکزیک در بازه زمانی مورد نظر از نظر وزنی ۹۷.۵۸ درصد و از نظر ارزشی ۷۸ درصد کاهش یافته است. این کشور یک هزار و ۸۶۵ تن کالا همچون کف پوش، سنگهای غیرصیقل داده شده و چرم از ایران وارد کرده است. (خبرگزاری ایرنا)

نظر بدهید