گزارش روزانه بورس | ۲۲ دی ۹۷

0
172

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۱۰۰ واحدی به ۱۶۴.۹۲۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۳۸۳۵ میلیارد ریال (۸۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۴۵۹ میلیارد ریال (تقریبا ۶۸۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۵۲۴ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۲۲ دی ماه ۹۷ با افزایش ۱۰۰ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۹۲۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۹۱ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۶۲۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۳۵ واحدی به رقم ۱۷۹ هزار و ۵۹۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۸ واحدی به رقم ۱۲۱ هزار و ۹۱۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۲۷۵ واحدی عدد ۳۲۶ هزار و ۶۰۶ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۲ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۴۱ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۸۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۵۹۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۲ هزار و ۱۴۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی نیم نگاهی به گروه خودرویی‌ها و توقف نماد معاملاتی پیشروهای این گروه داشت که حجم معاملات در اغلب نمادهای معاملاتی کم جان و بی‌رونق بود. این در حالی است که با توجه به متعادل بودن وضعیت بازارهای جهانی معامله‌گران بازار سهم شاهد افزایش عرضه سهام از سوی حقیقی‌ها همزمان با در پیش بودن آخرین موعد تسویه معاملات کارگزاری‌ها بودند. با این همه نمادهایی همچون چادرملو در گروه معدنی‌ها و گروه خودرو و ساخت قطعات همچنان برای خریداران از جذابیت برخوردار بودند. در این بین گروه ساختمانی‌ها و تک سهم‌های بازار همچنان برای بورس‌بازها ساحل امن در وضعیت کنونی بازار هستند.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

رشد ۷۱ درصدی شاخص بورس در ۱۹۵ روز معاملاتی

از ابتدای امسال تاکنون در مدت ۱۹۵ روز معاملاتی تعداد ۴۱۰میلیارد و ۷۶۹میلیون سهم و حق تقدم به ارزش ۱۲۵۶هزار و ۸۰۴میلیارد ریال در ۲۴میلیون و ۷۴۳هزار و ۶۶۵دفعه در بورس اوراق بهادار مورد معامله قرار گرفته است. همچنین بررسی معاملات بازار سهام به تفکیک بازار نشان می دهد در این مدت ۲۸۳میلیارد و ۳۲۱میلیون سهم به ارزش ۷۱۹هزار و ۲۵۲میلیارد ریال در ۱۳میلیون و ۸۷۱هزار و ۳۸۸نوبت در بازار اول؛ ۱۲۰میلیارد و ۲۱۵میلیون سهم به ارزش ۳۸۶هزار و ۸۶۳میلیارد ریال در ۱۰میلیون و ۶۳۱هزار و ۷۳۷نوبت در بازار دوم؛ ۱۰۶میلیون سهم به ارزش ۱۰۵هزار و ۲۱۰میلیارد ریال در ۲۹هزار و ۷۷۳نوبت در بازار بدهی؛ ۲میلیارد و ۷۴۳میلیون سهم به ارزش ۱۸۸میلیارد ریال در ۴ هزار و ۶۷۳نوبت در بازار مشتقه و ۴میلیارد و ۳۸۴میلیون واحد از صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس تهران به ارزش ۴۵هزار و ۲۹۱میلیارد ریال در ۲۰۶هزار و ۹۴نوبت مورد معامله قرار گرفته است. شاخص کل نیز که معاملات امسال بورس را از ارتفاع ۹۶هزار و ۲۹۰واحد آغاز کرده است تاکنون با ۶۸هزار و ۵۳۹واحد افزایش معادل ۷۱درصد رشد را به ثبت رسانده و به ارتفاع ۱۶۴هزار و ۸۲۹واحد رسیده است. شاخص بازار اول نیز در این مدت با ۵۳هزار و ۷۲۷واحد رشد و شاخص بازار دوم با ۱۱۹هزار و ۸۴۴واحد افزایش مواجه شده‌اند. (ایبنا)

حجم تجاری روسیه و چین به رکورد ۱۰۰ میلیارد دلار رسید

به نقل از راشاتودی، «گائو فنگ» سخنگوی وزارت بازرگانی چین گفت: حجم تجارت دو جانبه میان روسیه و چین برای اولین بار در تاریخ دو کشور در نهایت به رقم ۱۰۰ میلیارد دلار رسید. وی گفت: گردش تجاری دو کشور در اواسط دسامبر سال ۲۰۱۸ میلادی به این رقم بی سابقه رسید. همچنین روسیه یکی از شرکای اصلی تجاری برای چین است. روسیه به عنوان دهمین شریک بزرگ تجاری چین است؛ ضمن اینکه چین بعنوان واردکننده اصلی محصولات روسی است و در سال ۲۰۱۷ میلادی ۱۵ درصد از تجارت بین المللی خود را با روسیه انجام داد. پکن آماده توسعه تلاش خود برای مستحکم کردن مناسبات بین دو کشور است. بر اساس تازه ترین اطلاعات منتشر شده از سوی اداره گمرک چین، گردش مالی بین دو کشور از ژانویه تا نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی با ۲۷.۸ درصد رشد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در مجموع به رقم ۹۷.۲۳ میلیارد دلار رسید. صادرات کالاهای چینی به روسیه با ۱۲ درصد افزایش به ۴۳.۴۵ میلیارد دلار رسید؛ در حالی که فروش کالاهای روسی به چین با ۴۴.۳ درصد افزایش به ۵۳.۷۸ میلیارد دلار رسید. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی، مدیر ارشد اجرایی مرکز صادرات روسیه گفته بود که برآورد می شود حجم تجاری روسیه و چین با دو برابر افزایش به ۱۰۰ میلیارد دلار خواهد رسید. روسیه و چین در حال بکارگیری ارزهای ملی خود در تسویه حساب های دو جانبه به منظور کنار گذاشتن سلطه دلار آمریکا و دیگر ارزهای غربی به دلیل تحریم های ضد روسی و اعمال فشار تجاری بر روی پکن هست. (ایبنا)

هند با پشت سر گذاشتن آمریکا دومین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود

به نقل از راشاتودی، بانک استاندارد چارترد انگلیس پیش‌بینی کرد تا سال ۲۰۲۰ چین با پشت سر گذاشتن آمریکا به بزرگترین اقتصاد جهان بدل خواهد شد و به احتمال زیاد در بلندمدت نیز هندی‌ها آمریکا را پشت سر گذاشته و به دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از چین تبدیل می‌شود. در گزارش این بانک انگلیسی آمده است: تا سال ۲۰۳۰ از ۱۰ اقتصاد برتر جهان ۷ اقتصاد از کشورهایی هستند که هم اکنون جزو بازارهای نوظهور محسوب می‌شوند. بانک استاندارد چارترد انگلیس معتقد است این احتمال وجود دارد که اندونزی نیز احتمالا به جمع ۵ کشور با بزرگترین اقتصاد بپیوندد. هند به احتمال زیاد اصلی‌ترین نقش‌آفرین رشد اقتصاد جهانی خواهد بود و باتوجه به اصلاحاتی که در این کشور در جریان است رشد اقتصادی این کشور در دهه ۲۰۲۰ به ۷.۸ درصد خواهد رسید. اصلی‌ترین اصلاحاتی که هم اکنون در هند در جریان است اعمال مالیات‌های جدید بر کالاهای تولید داخل و خدمات در این کشور در کنار طرح کد ورشکستگی در هند با نام اختصاری IBC است. بالا رفتن متوسط سن جمعیت در جهان تاثیر بسزایی بر کاهش رشد اقتصاد جهانی طی سال‌های آینده خواهد داشت اما این مسئله بر هند تاثیر زیادی نخواهد گذاشت چرا که این کشور از بالاترین نرخ جوانان در جمعیت خود برخوردار است و حدود نیمی از جمعیت آن جوانان زیر ۲۵ سال هستند. هند تا سال ۲۰۳۰ به صد میلیون شغل در حوزه تولید و خدمات نیاز دارد تا بتواند تقاضای اشتغال در این کشور پاسخ دهد. (فارس)

ثبت بهترین عملکرد یوان در ۱۳سال اخیر

به گزارش بلومبرگ، افزایش ارزش یوان در برابر دلار طی یک هفته اخیر باعث شده است تا بورس چین و هنگ کنگ به مقاصد جذاب‌تری برای سرمایه گذاران خارجی تبدیل شوند و جریان نقدی ورودی به چین از ماه دسامبر بدین سوافزایشی چشمگیر داشته باشد. ارزش یوان در برابر دلار در ۱۴ روز اخیر صعودی بوده است و تا پایان آخرین دور از معاملات، هر دلار به ازای ۶.۷۶۲۲ یوان مبادله شده است.کن پنگ، استراتژیست موسسه “سیتی گروپگ در همین رابطه گفت: سرمایه گذاران نسبت به یوان امیدوار شده‌اند و به لطف تضعیف دلار، چشم انداز یوان در بلندمدت مثبت‌تر شده است. دلار اکنون در پایین‌ترین سطح خود از ماه سپتامبر سال گذشته قرار دارد و این کاهش با تداوم تعطیلی دولت آمریکا و اظهارات متناقض در خصوص سیاست نرخ بهره بانک مرکزی این کشور تشدید شده است. به گفته بانک ” مورگان استنلی” انتظار می‌رود سالانه ۱۲ میلیارد دلار سرمایه خارجی روانه بازار سهام ۱۲ تریلیون دلاری چین شود. یوان بهترین عملکرد هفته گذشته را در بین ارزهای آسیایی داشت و در حال حاضر هر یورو به ازای ۷.۷۵۳۴ یوان، هر پوند به ازای ۸.۶۸۳۵ یوان، هر دلار استرالیا به ازای ۴.۸۷۹۷ یوان، هر دلار کانادا به ازای ۵.۰۹۷۵ یوان و هر دلار سنگاپور به ازای ۴.۹۹۷۷ یوان مبادله می‌شود. همچنین هر یوان به ازای ۱۰.۴۰۲۴ روپیه هند و ۱۶.۰۱۵۷ ین ژاپن مبادله می‌شود. (اقتصاد آنلاین)

درآمد ۱۵هزار میلیارد تومانی گمرک در۹ماه

رئیس کل گمرک از درآمدهای ۹ ماهه این دستگاه خبر داد. طی ۹ ماه گذشته از سال‌جاری، گمرک ایران بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان درآمد داشته است. از این میزان ۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان به‌صورت نقدی و ۶ هزار میلیارد تومان به‌صورت ضمانت‌نامه بوده است. با توجه به اینکه امسال ۱۳۳۹ قلم کالا ممنوعیت واردات دارد و عمده این کالاها، کالاهای با ماخذ بالا بوده امید داریم بیش از ۸۰ درصد درآمدهای مصوب وصول شود. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید