گزارش روزانه بورس | ۲۲ مهر ۹۷

0
306

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۰۸ واحدی به ۱۷۴.۹۲۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۳۲۲۹ میلیارد ریال و در فرابورس ۴۳۴۴ میلیارد ریال (تقریبا ۸۵۳ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۷۲۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یک شنبه ۲۲ مهرماه ۹۷ با کاهش ۱۰۸ واحدی به رقم ۱۷۴ هزار و ۹۲۴ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۲۹۱واحدی عدد ۲۸ هزار و ۴۴۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲۸۵ واحدی به رقم ۱۸۷ هزار و ۱۳۰ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۷۴ واحدی به رقم ۱۳۱ هزار و ۸۰۳ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۴۳ واحدی عدد ۳۳۴ هزار و ۲۸۰ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۲ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۲۷ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۲۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۳۰۹ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۵۵ هزار و ۸۳۷ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم حجم را به نظاره نشست که با افزایش عرضه سهام از سوی معامله‌گران حقیقی همچنین مواجه بود. در این بین حمایت حقوقی‌هایی همچون صندوق توسعه بازار از سهام‌های پیشرو، کمی از شیب سرازیری افت نماگرهای منتخب بورسی کاست. این در حالی است که با تداوم افت نماگرهای بورسی و کاهش قیمت سهام در فردا و پس‌فردا می‌توان گفت: با صفر شدن بازدهی‌های کسب‌شده در اغلب نمادهای معاملاتی، به خط قرمز افت سرمایه در سبدهای سرمایه‌گذاری خواهد رسید.

“مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷”
بورس

ارز حاصل از صادرات پتروشیمی‌ها باید به سامانه نیما واریز شود

عضو کمیسیون انرژی مجلس، بر ضرورت بازگشت ارز حاصل از صادرات به سامانه نیما تاکید کرد و گفت: ارایه ارز حاصل از تسعیر به پتروشیمی‌ها جلوی توسعه صنایع پایین دستی را گرفته است. در شرایط فعلی دولت باید با ابزارهای پیش رو از ادامه نوسانات نرخ ارز جلوگیری کرده و با تعیین نرخی مشخص به بازار سیاه خرید و فروش‌ها پایان دهد. تجربه نشان داده حمایت از واحدهایی که از شرایط نابه سامان ارزی متضرر نشده اند بی فایده بوده از این رو در خصوص پتروشیمی ها نیز که شرایط مساعدی دارند نباید این پشتیبانی ها ادامه داشته باشد. در این شرایط بحث مهم بر سر وارد کردن ارز حاصل از صادرات پتروشیمی ها در سامانه نیما است که اگر این مهم به تحقق نپیوندد، مشکلات اقتصادی تا حدودی همچنان پابرجا خواهد بود. اعتماد متقابل میان پتروشیمی ها و بانک مرکزی در حوزه دریافت خوراک ارزان باید با ارایه ارز حاصل از صادرات در سامانه نیما تداوم یابد. در حال حاضر که دلار کاهش نرخ چندانی نداشته پتروشیمی ها با صادرات محصولات خود بیشترین میزان سود را به دست خواهند آورد زیرا ارز دریافتی آن ها از تسهیل ارز و با نازل ترین قیمت بوده است. دولت باید دست از پرداخت یارانه به پتروشیمی ها آن هم در شرایط فعلی کشور بردارد زیرا این رویه جلوی توسعه صنایع پایین دستی که عامل اشتغال بوده را گرفته است. در شرایط فعلی دولت باید راهکاری را در پیش بگیرد که ارز بیش از قبل به اقتصاد تزریق شده و به این ترتیب حباب نرخ ها از بین برود. (خبرگزاری ایبنا)

رشد بخش صنعت منفی ۱ درصد شد

شاخص کلیدی عملکرد اقتصادی در اکثر کشورها و از مهمترین نماگرهای کوتاه مدت اقتصادی در آمار رسمی است که در برخی کشورها هم به صورت مستقل و هم در مقایسه با سایر شاخص های کوتاه مدت برای ارزیابی عملکرد اقتصادی و تهیه حساب های ملی مورد استفاده قرارمیگیرد. این شاخص اطلاعاتی را برای ایجاد سیاست های اقتصادی و همچنین پیش بینی آینده اقتصادی فراهم می کند. شاخص مقدار تولید بخش کشاورزی در بهار ۹۷ به ۸۴.۰ واحد رسیده است که نسبت به دوره قبل (زمستان ۹۶) نزدیک به ۳۶.۰ درصد افزایش داشته است. ولی نسبت به دوره مشابه سال قبل (بهار۹۶) به میزان ۱.۳ درصد کاهش داشته است. شاخص مقدار تولید بخش معدن(به استثنای استخراج نفت و گاز طبیعی) در بهار ۹۷ به ۹۸.۴ واحد رسیده است که نسبت به دوره قبل (زمستان ۹۶ ) حدود ۱.۵ درصد و نسبت به دوره مشابه سال قبل ( بهار۱۳۹۶) به میزان ۲.۰ درصد افزایش داشته است. شاخص مقدار تولید بخش صنعت، در بهار ۹۷ به ۹۳.۰ واحد رسیده است که نسبت به دوره قبل (زمستان ۹۶) و دوره مشابه سال قبل (بهار ۹۶) به ترتیب به میزان ۹.۸درصد و ۱.۰درصد کاهش داشته است. نکته قابل توجه آن است که در زمستان ۹۶ این شاخص به عدد ۱۰۳.۱ واحد رسیده که حاکی از مطلوبیت مقدار تولید بخش صنعت در دوره مذکور می باشد. (خبرگزاری تسنیم)

پیش‌بینی افزایش ۲۷ درصدی نقدینگی

درحالیکه علت اصلی مشکلات اقتصادی، افزایش نقدینگی و سرگردانی آن مطرح می‌شود، همچنان میزان آن رو به صعود است و به ۱۶۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است که یک کارشناس اقتصادی پیش‌بینی کرد این رقم در سال آینده با ۲۷ درصد رشد به حدود ۲۲۰۰ هزار میلیارد تومان برسد. طبق آخرین اعلام بانک مرکزی روند رو به رشد حجم نقدینگی همچنان ادامه دارد؛ به طوری که از حدود ۱۵۳۰ هزار میلیارد تومان در پایان اسفندماه سال گذشته، رشدی حدود ۱۱۵ هزار میلیارد تومانی تا پایان مرداد ماه داشته و به بیش از ۱۶۴۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. این در حالی است که افزایش نقدینگی و سرگردانی آن به دلیل اینکه راه‌های مناسبی برای جذب آن تعریف نشده، به سمت بازارهای غیرمولد از جمله ارز و سکه رفته که باعث نوسان و التهاب در این بازارها شده است؛ تا جایی که کارشناسان حادترین موضوع اقتصاد را افزایش نقدینگی‌ بیان می‌کنند. افزایش پایه پولی علت اصلی این حجم از نقدینگی است که توسط بانک مرکزی به صورت مستقیم ایجاد و وارد بازار می‌شود و باعث خلق پول در اقتصاد خواهد شد. اضافه برداشت و کسری بودجه دولت از علل دیگر افزایش حجم نقدینگی است. درآمد دولت بسیار کمتر از مخارج آن است؛ به طوری که اگر ۱۲۰ هزار میلیارد تومان بابت مالیات، ۱۵۰ هزار میلیارد تومان از پول نفت کسب کند باز هم نمی‌تواند مخارج ۴۰۰ هزار میلیارد تومانی خود را تامین کند. حجم نقدینگی در اواخر دوران اصلاحات حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان و در اواخر دولت دهم حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است. (خبرگزاری تسنیم)

نظر بدهید