گزارش روزانه بورس | ۲۳ آبان ۹۷

0
262

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۲۱۷ واحدی به ۱۸۱,۹۹۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۵,۴۵۹ میلیارد ریال (۲۷۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳,۵۵۶ میلیارد ریال (تقریبا ۱,۳۳۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷,۴۰۲ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز چهارشنبه ۲۳ آبان‌ماه ۹۷ با کاهش ۱۲۱۷ واحدی به رقم ۱۸۱ هزار و ۹۹۴ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۱۳۰ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۵۴۴ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۱۴۵۹واحدی به رقم ۱۹۴ هزار و ۱۴۳ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۹۵۳ واحدی به رقم ۱۳۵ هزار و ۲۴۹ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۲۱۵۳ واحدی عدد ۳۵۶ هزار و ۸۶۳ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۳۶ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۵۷ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۵۴۵ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۹۱۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۴۴ هزار و ۶۰۷ نوبت داد و ستد بود.

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی با معاملاتی کم‌حجم به استقبال تعطیلات آخر هفته رفتند که همچون هفته‌ای اخیر آخرین روز معاملاتی این هفته با غلبه فروشندگان بر خریداران سهام همراه بود. امروز بازار سهام در حالی شاهد توقف بازار در روند نزولی بود که خود را آماده عرضه اولیه سهام در روز شنبه و همچنین در ادامه هفته بعد اعلام جزئیات عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری کرده است. این در حالی است که حجم پایین معاملات سهام و غلبه عرضه بر تقاضا حاکی از تداوم روند کجدار و مریز بازار سهام در روزهای بی‌پولی این بازار دارد.

فعالان بازار سهام با ترس از ظاهر شدن علائم تحریم‌های اقتصادی بر چرخه تولید و فروش شرکت‌های کالایی (اعم از پتروشیمی‌ها، فلزات اساسی، کانه‌های فلزی و غیرفلزی) به طور طبیعی از خرید و فروش سهام شرکت‌های مرتبط اندکی فاصله گرفته‌اند. این اتفاق پس از اصلاح نسبی قیمت‌ها طی یک ماه گذشته و با خروج تدریجی بخشی از سرمایه‌های بورسی از سهام یاد شده همراه بوده‌است. موضوعی که اکنون و پس از اصلاح قیمت‌ها، در ضعیف شدن طرف عرضه بسیار موثر بوده‌است. حال آنکه نوسان‌های قیمت‌ بین‌المللی کامودیتی‌ها در جهت منفی‌ست و چشم‌انداز کلی اقتصاد جهانی با جرقه جنگ تجاری آمریکا و چین به استقبال یک رکود مجدد در حرکت است.

به نظر می‌رسد آنچه که بازار سهام این روزها باعث شده همچنان دست به عصا و نظاره‌گر روزهای معاملاتی باشد، بیش از هر چیز تعیین تکلیف نرخ خوراک و سوخت و فروش پتروشیمی‌ها و همچنین گزارش‌های عملکردی سه ماهه سوم شرکت‌ها در پایان آذرماه امسال منوط شده است.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

مخاطرات کسب‌و‌کارهای مناطق مختلف جهان طی ۱۰ سال آینده

مجمع جهانی اقتصاد مخاطرات کسب‌و‌کارهای مناطق مختلف جهان طی ۱۰ سال آینده را معرفی کرده است. این گزارش که به‌طور منظم از سال ۲۰۰۶ تاکنون منتشر شده، بر پایه نظرسنجی از بیش از ۱۲ هزار فعال اقتصادی جهان تهیه می‌شود.

بحران کم‌آبی، تورم افسارگسیخته‌، درگیری بین دولت‌ها، بحران مالی، شکست نهادها یا مکانیسم‌های مالی و بیکاری یا استفاده کمتر از توان نیروی کار، به ترتیب مهم‌ترین مخاطراتی هستند که کسب‌و‌کارهای کشورمان ایران را طی ۱۰ سال آینده مورد تهدید قرار می‌دهند.

مجمع جهانی اقتصاد در این گزارش همچنین مخاطرات کسب‌و‌کارهای جهان را به تفکیک ۸ منطقه مختلف معرفی کرده است. بر این اساس، مهم‌ترین خطراتی که کسب‌و‌کارهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا را تهدید می‌کند، به ترتیب به این شرح است: شوک قیمت‌های انرژی، بیکاری یا استفاده کمتر از توان نیروی کار، حملات تروریستی، شکست حاکمیت منطقه‌ای و جهانی، بحران مالی، حملات سایبری، تورم افسارگسیخته، بحران کم‌آبی، تجارت قاچاق، شکست مکانیسم‌ها یا نهادهای مالی. (دنیای اقتصاد)

فوریت‌های اقتصادی ایران

نمایندگان بخش‌خصوصی پایتخت در جلسه غیرعلنی با حضور علی آقامحمدی، چالش‌های اقتصادی کنونی را برشمردند. به اعتقاد آنها، وضعیت کنونی اقتصاد به‌نحوی است که گویی حلقه محاصره هر روز تنگ‌تر می‌شود. در این شرایط لازم است که در چند بخش اقدامات اورژانسی در دستور کار قرار گیرد.

تصمیم‌گیری عاجل در مورد نرخ حامل‌های انرژی، ساماندهی نرخ ارز، ایجاد کانال‌های غیربانکی با طرف‌های تجاری با توجه به شرایط بانک‌های کشور در دوره جدید تحریم‎ها، مساعد ساختن محیط کسب‌و‌کار و ایجاد ثبات در تصمیم‌گیری از جمله این فوریت‌ها است. (اتاق بازرگانی تهران)

احتمال ورود بازار نفت به مازاد عرضه

در گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی میزان افزایش تقاضای جهانی نفت برای سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ میلادی به ترتیب در سطح ۳.۱ و ۴.۱ میلیون بشکه در روز برآورد شده که این رقم تغییری را نسبت به گزارش پیشین این نهاد نشان نمی‌دهد.

با این وجود آژانس در گزارش خود از احتمال فروکش کردن تقاضا از سوی برخی کشورهای عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی سخن گفته امری که می‌تواند تعادل بازار متاثر سازد. همچنین این نهاد پیش‌بینی عرضه نفت را نسبت به گزارش پیشین ارتقا داده است. براین اساس میزان رشد عرضه نفت در خارج از اوپک برای سال جاری و آتی میلادی به ترتیب در سطح ۴.۲ و ۹.۱ میلیون بشکه برآورد شده است. با در نظر گرفتن این شرایط احتمال ورود بازار نفت به مازاد عرضه در سال آینده میلادی وجود دارد.

ذکر این نکته ضروری است که آژانس بین‌المللی انرژی در گزارش اخیر خود پیش‌بینی تقاضا برای نفت خام اوپک را با کاهشی ۳۰۰ هزار بشکه‌ای در سطح ۳.۳۱ میلیون بشکه تخمین زده است. (دنیای بورس)

میزان عرضه ارز پتروشیمی‌ها

بررسی آمار و ارقام نشان می‌دهد در طول ۲۳۱ روز نخست امسال حدود پنج میلیارد یورو ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی در بازار داخلی عرضه شده است.

در این مدت و در قالب چهار بازه زمانی در مجموع چهار میلیارد و ۹۴۰ میلیون یورو ارز حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی و پلیمری توسط شرکت‌های پتروشیمی روانه بازار داخلی شده است.

آخرین آماری که از سوی شرکت‌های پتروشیمی در این حوزه ارائه شد، حاکی از آن بود که این شرکت‌ها در طول ۲۰۹ روز نخست امسال، ۷۴ درصد از کل ارز حاصل از صادرات را در بازار داخلی عرضه کرده و مابقی که معادل ۲۶ درصد شده صرف خرید کاتالیست، مواد شیمیایی، بازپرداخت وام و فاینانس‌های خارجی، تامین تجهیزات و قطعات یدکی شد. به‌طور کلی طبق آمار ۲۰۹ روزه حدود ۴.۴ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات غیرنفتی در بازار ثانویه عرضه شده که سهم پتروشیمی‌ها در عرضه ارز در بازار ثانویه با ۲.۳ میلیارد دلار به حدود ۵۳ درصد رسیده بود. (ایسنا)

نظر بدهید