گزارش روزانه بورس | ۲۴ آذر ۹۷

0
186

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۸۶۶ واحدی به ۱۶۴,۴۸۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۳۴۵۵ میلیارد ریال (۵۶۱ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۳۵۴۷ میلیارد ریال (تقریبا ۸۵۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۵۵۸۹ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه ۲۴ آذر ماه ۹۷ با کاهش ۸۶۶ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۴۸۵ واحد رسید.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۸ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۴۲ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۳۴۶ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۲۶۰ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۱۸ هزار و ۳۶۱ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی کم‌حجم و متعادل را در اغلب نمادهای معاملاتی به نظاره نشست که فقر نقدینگی در بازار و تمرکز بورس‌بازها بر روی تک‌سهم‌های بازار پایه و اغلب فرابورسی باعث شد تا امروز بازار سهام با چشم‌اندازی منفی به کار خود پایان دهد، در عین حال فرا رسیدن موعد تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها نیز در افزایش فروش سهام برای معامله‌گران بی‌تأثیر نبوده است.

روند نزولی معاملات بازار سهام و نگرانی از بابت افت قیمت‌ها باعث شده تا متولیان بازار سهام به دنبال صیانت از حقوق سهامداران خرد، ابزارهای جدیدی تحت عنوان قرارداد آتی سبد سهام ۳۰ شرکت بزرگ و قراردادهای آتی سبد سهام صنایع پربیننده بازار تعریف و از فردا راه‌اندازی کنند.

توسعه ابزارهای مالی در بازار سهام می‌تواند علاوه بر تداوم حفظ صاحبان نقدینگی در این بازار به تنوع و شادابی بازار نیز از طریق جابه‌جایی نقدینگی میان سبدهای گوناگون بینجامد. بازاری که این روزها در جستجوی نقدینگی سردرگم چشم‌اندازی مبهم شده که فقط یک خبر خوب می‌تواند دوباره آن را دگرگون کند.

در شرایطی که متغیرهای موثر بر سودآوری بنگاه‌های بورسی چشم‌انداز روشنی ندارند و با ریسک‌های گوناگونی در قلمرو مناقشات جهانی و سیاست‌گذاری‌های داخلی کلنجار می‌روند، طبیعی است که چنین فضایی بر معاملات حاکم شود. از طرفی، صدای ترس سهامداران از اثر تحریم‌ها بر میزان و کیفیت صدور کالاها مخاطرات سودآوری در بین فعالان سهام را دوچندان کرده است. عیار این ریسک‌ها را می‌توان بر اساس گزارش‌هایی سنجید که از هفته بعد راهی کدال می‌شوند و تصویری عینی‌تری از ریسک‌های حاک بر بازار ارائه می‌دهند.

میزان بازدهی و ارزش صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

کره جنوبی در ماه نوامبر نفتی از ایران نخرید

آمارهای گمرکی نشان داد کره جنوبی در ماه نوامبر برای سومین ماه متوالی هیچ نفتی از ایران وارد نکرد. کره جنوبی و ۷ کشور دیگر در اوایل ماه نوامبر معافیت موقتی از تحریم‌های امریکا علیه ایران دریافت کردند. اما از آنجایی‌که خریداران با ایران برای قراردادهای جدید در حال مذاکره هستند، واردات نفت از این کشور همچنان صفر مانده است. منابع صنعتی قبلا گفته بودند که واردات نفت کره از ایران احتمالا از ماه ژانویه یا فوریه ازسرگرفته می شود.

بر اساس آمارهای گمرکی، واردات نفت کره جنوبی از ایران در بازه زمانی ژانویه تا نوامبر ۵۷.۹ درصد کاهش یافته و به ۷.۱۵ میلیون تن یا ۱۵۷ هزار بشکه در روز رسیده است. این رقم در مدت مشابه سال ۲۰۱۷ نزدیک به ۱۷ میلیون تن بوده است.
کره جنوبی معمولا یکی از خریداران بزرگ نفت ایران در آسیا به شمار می‌رفت. هرچند که حجم دقیق که بر اساس معافیت اجازه دارد از ایران نفت بخرد، مشخص نیست اما منابع آگاه می‌گویند می‌تواند بیش از ۲۰۰ هزار بشکه نفت در روز که بیشتر آن میعانات گازی است از ایران خرید داشته باشد. (فارس)

گزارش اصلاح قانون بانک مرکزی آماده ارائه به صحن شد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: گزارش نهایی کمیسیون اقتصادی درباره اصلاح قانون بانک مرکزی آماده شده و در هفته جاری به صحن علنی مجلس ارائه می شود. محمدرضا پورابراهیمی داورانی درباره طرح اصلاح قانون بانک مرکزی، اظهار داشت: اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ماه‌های اخیر موضوع اصلاح قانون بانک مرکزی را با حضور کارشناسان در دستور کار قرار دادند.

وی در ادامه افزود: اصلاح قانون بانک مرکزی به تحول در ساختار بانک مرکزی منتهی می‌شود چرا که در افزایش اختیارات و استقلال بانک مرکزی و بروزرسانی استانداردهای بانکی نقش مهمی دارد.

پورابراهیمی ادامه داد: کار بررسی طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در کمیسیون اقتصادی در مراحل پایانی است و بزودی گزارش نهایی کمیسیون در این رابطه برای ارائه به صحن علنی مجلس آماده می‌شود.

همچنین، یادآور شد: سیاست‌های بانک مرکزی در مدیریت بازار ارز تاثیرگذار بوده و پیش‌بینی می‌شود روند کاهشی نرخ دلار ادامه یابد. (ایبنا)

چین آماده ازسرگیری واردات نفت آمریکا شد

یکی از مدیران یونی‌پک که مایل نبود نامش فاش شود، به پلاتس گفت: ما واردات نفت از آمریکا را بزودی ازسرخواهیم گرفت و در حال حاضر سرگرم مذاکره در این خصوص هستیم. وی به جزئیات اشاره نکرد اما گفت: زمانی که واردات آغاز شود، حجم آن قابل توجه خواهد بود.

یونی‌پک بازوی بازرگانی سینوپک است که بزرگترین پالایشگاه جهان از نظر میزان ظرفیت پالایش و تولید است.

این مدیر چینی درباره طرح یونی‌پک برای واردات بیشتر نفت آمریکا تا اول مارس که مدت آتش بس تجاری میان دو کشور به پایان می‌رسد، گفت: ما نقشه‌های خودمان را داریم.

اگرچه آتش بس تجاری از سوی دولت ترامپ در اوایل دسامبر اعلام شد اما دولت چین هنوز جزییات مربوط به شرکت‌هایی که کالاهای مختلف آمریکایی را خریداری خواهند کرد، اعلام نکرده است.

برای یک کشتی حدود ۵۶ روز طول می‌کشد تا از خلیج گلف کاست آمریکا که عمده صادرات این کشور بارگیری می‌شود به چین برسد. بعلاوه کریسمس، سال نو و تعطیلات چین در مدت ۹۰ روزه قرار دارد که باعث تاخیر لجستیکی خواهد شد.

خریداران چینی از دولت تضمین خواسته‌اند که محموله‌های آمریکایی که خریداری می‌کنند مشمول تعرفه‌های سنگین قرار نگیرند.

طبق آمار گمرک چین، واردات نفت چین از آمریکا در فاصله ژانویه تا سپتامبر بر مبنای سالانه ۱۵۵ درصد رشد کرد و به ۳۲۶ هزار بشکه در روز به ارزش حدود ۶.۷۴ میلیارد دلار رسید اما حجم واردات در اکتبر که تنش‌های تجاری و تهدید تعرفه‌ها میان دو کشور به اوج رسید، صفر شد. (ایسنا)

نظر بدهید