گزارش روزانه بورس | ۲۴ دی ۹۷

0
174

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۰۲ واحدی به ۱۶۴,۶۹۶ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۶۴۲۹ میلیارد ریال (۱۷۱۷ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۳۴۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱۸۸۸ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۱۶۸ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۴ دی ماه ۹۷ با افزایش ۲۰۲ واحدی به رقم ۱۶۴ هزار و ۶۹۶ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۱۸۰ واحدی عدد ۲۸ هزار و ۹۸۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۴۲۳ واحدی به رقم ۱۷۹ هزار و ۸۸۷ واحد دست یافت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۱۵ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۴۹ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۶۲۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که در بازار نقد این بورس ارزش معاملات معادل ۴۷۷ میلیارد تومان درج شد. این رقم ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۶۵ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۶۳ هزار و ۴۴۰ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام د‌ر حالی معاملاتی متعادل ر‌ا نظاره‌گر بو‌د که بیشترین تأثیر د‌ر حجم معاملات ا‌مروز جدای از گروه بانک‌ها و تک‌سهم‌های پیشرو د‌ر گروه خودرویی‌ها به اوراق صکوک مرابحه ایران‌خودرو به ارزش بیش از ۱۴۶ میلیارد تومان تعلق داشت.

در گروه خودرویی‌ها با ادامه افزایش عرضه سهام در گروه سایپا این نماد معاملاتی که دیروز با صف خرید روبرو شده بود، امروز با صف فروش میلیونی به کار خود پایان داد.

این د‌ر حالی است که بازار داغ تک‌سهم‌ها و شرکت‌های برخوردار از سهام شناور پایین همچنان بر‌ا‌ی بورس‌بازها جذابیتی دوچندان د‌ارد. بازار این روزها ترجیح می‌دهد تا با صبوری د‌ر پیش گرفتن به دنبال انتشار خبرهای جدید د‌ر گروه‌هایی با‌شد که آخرین امیدها بر‌ا‌ی حرکت بازار د‌ر ما‌ه‌های پایانی سال هستند.

میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

عرضه یک میلیون بشکه نفت ‎خام سبک در بورس انرژی قطعی شد

مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: اول بهمن ماه، یک میلیون بشکه نفت خام سبک در حجم‎های ۳۵ هزار بشکه‌ای با قیمت پایه ۵۲.۴۲ دلار به ازای هر بشکه عرضه خواهد شد.
سعید خوشرو مدیر امور بین‎الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: دوشنبه اول بهمن سال جاری یک میلیون بشکه نفت خام سبک در حجم‎های ۳۵ هزار بشکه‌ای با قیمت پایه ۵۲.۴۲ دلار به ازای هر بشکه عرضه خواهد شد.
وی با بیان اینکه علاوه بر امکان تسویه حساب با ارزهای بین‎المللی، امکان تسویه کامل با ارز ریال ایران با نرخ سنا از تفاوت‎های عرضه این دوره با دوره‎های قبل است، اظهار کرد: دوره تسویه حساب معاملات نیز از ۶۰ به ۹۰ روز افزایش یافته است.
خوشرو با بیان اینکه مجوزهای لازم از سران سه قوه برای عرضه سه میلیون بشکه نفت خام در بورس انرژی اخذ شده است، افزود: در این مرحله، یک میلیون بشکه نفت خام سبک ایران برای عرضه در نظر گرفته شده و به تناسب فروش، نسبت به حجم عرضه در دوره‎های بعدی تصمیم گیری و اقدام خواهد شد. (ایبنا)

سرمایه‌گذاری ۴۵ میلیارد دلاری قطر در آمریکا

مدیر اجرایی ارشد سازمان سرمایه‌گذاری قطر گفت که این سازمان در نظر دارد ظرف ۲ سال آینده میزان سرمایه‌گذاری خود در آمریکا را که درحال حاضر ۳۰ میلیارد دلار است، به ۴۵ میلیارد دلار افزایش دهد.
او گفت: ما در مورد ۴۵ میلیارد دلار برای بازار آمریکا صحبت می‌کنیم و در مسیر انجام این کار ظرف ۲ سال آینده قرار داریم.
وی ادامه داد: سازمان سرمایه‌گذاری قطر (کیا) به دنبال سرمایه‌گذاری در بخش‌های اساسی مانند املاک، تکنولوژی، یا بورس آمریکا است.
حجم تجارت دو جانبه بین قطر و آمریکا در ۱۰ سال اخیر ۲ برابر شده است. آمریکا در صدر لیست صادرکنندگان به قطر قرار دارد. در دوره ژانویه تا اکتبر سال گذشته، حجم تجارت دو جانبه بین آمریکا و قطر به ۶ میلیارد دلار رسیده است. (مهر)

هزینه ۳۵ میلیارد دلاری دعوای تجاری

برآوردهای «فوربس» نشان می‌دهد که مقادیر دریافتی عوارض در ماه‌های اخیر افزایش یافته است. بر این اساس، درآمد گمرکی دولت آمریکا در نیمه دوم سال مالی ۲۰۱۸ نسبت به نیمه اول جهش یافته است. به‌علاوه این مقادیر در فصل مالی منتهی به دسامبر نسبت به نیمه نخست سال مالی ۲۰۱۸ – پیش از اعمال تعرفه‌های جدید – دو برابر شده است. ارقامی که «فوربس» برآورده کرده به این شرح است: در نیمه نخست ۲۰۱۸ به‌طور میانگین ماهانه درآمدهای گمرکی دولت آمریکا ۱/۳ میلیارد دلار بود؛ در نیمه دوم ۲۰۱۸ این درآمدهای ماهانه به ۸/۳ میلیارد دلار رسید و در نهایت در فصل نخست سال مالی ۲۰۱۹ این مبلغ ماهانه به ۶ میلیارد دلار رسید، افزایشی ۹/ ۲ میلیارد دلاری یا ۹۵ درصدی نسبت به فصل نخست. افزایش ماهانه ۹/۲ دلار عوارض گمرکی، در مجموع یک سال معادل ۳۵ میلیارد دلار است. واقعیت این است که این مبلغ را یا به‌صورت قیمت‌های افزایش یافته، مشتریان پرداخته‌اند، یا از سود کسب‌وکارها کم شده است. در حالت دوم ممکن است فعالیت برخی کسب‌وکارها نیز مختل شود. به‌عنوان مثال تولیدکننده تلویزیون کارولینای جنوبی تاکنون عذر ۱۲۵ کارمند خود را خواسته، یا تولیدکننده ظروف میسوری ۲۰۰ نفر از مجموع ۵۰۰ نیروی‌کار خود را برکنار کرده است. (دنیای اقتصاد)

نظر بدهید