گزارش روزانه بورس | ۲۴ شهریور ۹۷

0
969

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

گزارش بورس

گزارش بورس

گزارش بورس

بررسی تحلیلی بازار سهام

ناظر اقتصاد: شاخص‌ کل ‌بورس با افزایش ۳۰۵۸ واحدی به ۱۵۸.۱۱۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۷.۸۹۹ میلیارد ریال (۵۵۸۹ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۹۵۴۹ میلیارد ریال (تقریبا ۴۸۲۴ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات ‌خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۷.۰۳۵ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه۲۴ شهریور ماه ۹۷ با افزایش ۳۰۵۸ واحدی به رقم ۱۵۸ هزار و ۱۱۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۶۳۴ واحدی عدد ۲۵ هزار و ۹۷۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۱۶۳ واحدی به رقم ۱۶۸ هزار و ۴۰۹ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۳۶۱ واحدی به رقم ۱۱۷ هزار و ۲۸۲ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۰ هزار و ۳۷۴ واحدی عدد ۳۱۱ هزار و ۹۸ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۳۴ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۰۵ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۹۹۵ میلیارد و ۶۴۳ میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از ۳ میلیارد و ۴۸۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۰۰ و ۸۰۷ نوبت داد و ستد بود.

بر اساس این گزارش امروز معامله گران بورس تهران در حالی سبزپوش شدن دسته‌جمعی نماگرهای منتخب بازار را به نظاره نشستند که با وجود انتظارها برای وقوع اتفاق‌های جدید در گروه پتروشیمی‌ها همزمان با باز شدن سقف رقابت معاملات پتروشیمی در بورس کالا، اما تداوم عرضه‌های تدریجی حقوقی‌ها بهانه لازم برای اصلاح قیمت سهام پس از پشت سر گذاشتن رکوردهای پی در پی را فراهم کرد. بازار سهام در هفته جاری همچون سال‌های گذشته تلاش خواهد کرد تا با نقد کردن بازدهی‌های به دست آمده تلاشی دوباره در راستای اصلاح پرتفوی پس از تجدید قوا و به نظاره نشستن جریان نقدینگی موجود برای عبور از مقاومت‌ قیمت در شرکت‌های پیشرو خواهد بود. هرچند که موعد تسویه معاملاتی کارگزاری‌ها نیز در فراهم شدن فضای معاملات امروز و فردا بی‌تأثیر نخواهد بود، اما روند معاملات حاکی از اقبال خریداران اغلب حقیقی در جمع‌آوری سهام دارد. در این زمینه عمق پایین بازار سهام ایران نیاز به عرضه‌های اولیه سهام شرکت‌های خصوصی و همچنین ارزهای هوشمند سازمان خصوصی‌سازی را ضروری کرده است، از طرفی اقدام‌های درست ناظران بازار سرمایه برای کنترل و مدیریت سهم‌های برخوردار از شفافیت پایین و سهام شناوری اندک به ویژه در بازار پایه را دوچندان می‌کند.

نظر بدهید