گزارش روزانه بورس | ۲۴ مهر ۹۷

0
253

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۲۲۳۲ واحدی به ۱۸۲,۸۳۴ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۱۱,۸۳۲ میلیارد ریال (۳۱۲ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۷۹۳۸ میلیارد ریال (تقریبا ۳۳۶۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۱۶,۰۹۶ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۲۴ مهرماه ۹۷ با افزایش ۲۲۳۲ واحدی به رقم ۱۸۲ هزار و ۸۳۴ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۸۸ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۶ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۲۱۳۸ واحدی به رقم ۱۹۵ هزار و ۲۲۸ واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۱۳۱۲ واحدی به رقم ۱۳۷ هزار و ۶۶۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۶۰۴۲ واحدی عدد ۳۴۹ هزار و ۸۶۲ واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۳۲ واحدی بر روی رقم دو هزار و ۲۷ واحد متوقف شد.

امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های تاپیکو با ۲۴۳ واحد ،پتروشیمی پارس با ۱۸۱ واحد و بانک ملت با ۱۵۲ واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند. در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات با ۱۶۹ واحد، پالایش نفت اصفهان با ۱۵۷ واحد و گروه مدیریت سرمایه‌گذاری امید با ۷۲ واحد کاهش، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از یک هزارو ۱۸۳ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از سه میلیارد و ۸۲۲ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۲۴۵ هزار و ۲۴۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملات پرحجمی را در اغلب نمادهای معاملاتی پیشرو بازار به ویژه در گروه بانک‌ها و خودرویی‌ها شاهد بود که تمایل معامله‌گران اغلب حقیقی برای شناسایی سود بر اساس استراتژی کوتاه‌مدت نگری باعث شد تا وضعیت متعادلی در اغلب نمادهای معاملاتی استقرار یابد هرچند که میان تردید و امید همچنان ترس و طمع خودنمایی می‌کند، اما به نظر می‌رسد بازار سهام برای کسب سود از سهم‌های برخوردار از بنیه مالی مناسب همچنان امیدوار است.

سودآورترین زیرمجموعه “فارس”

بزودی سهام پتروشیمی پلیمر آریا ساسول در بورس عرضه اولیه می شود. تعامل بیشتر با بازار سرمایه به عنوان یکی از برنامه های اولویت دار هلدینگ خلیج فارس است،بر این اساس سهام سه شرکت بزرگ پتروشیمی زیرمجموعه در بورس عرضه خواهد شد. به طور قطع پتروشیمی پارس سودآورترین مجموعه هلدینگ خلیج فارس است. عرضه اولیه سهام پتروشیمی نوری (بزرگترین تولیدکننده مواد آروماتیکی جهان) تا پایان سال در بورس انجام می‌شود. (خبرگزاری بورس پرس)

حجم تجارت غیر نفتی در ۶ ماه سال جاری ۴۵ میلیارد دلار شد

حجم تجارت خارجی کشور در ۶ ماه سال جاری بدون احتساب نفت ۴۵ میلیارد دلار بوده و با توجه به روند تجارت پیش بینی می شود، تا پایان سال حجم تجارت خارجی کشور به ۹۰ میلیارد دلار برسد. میزان واردات در ۶ ماهه ابتدای امسال ۲۲ میلیارد و ۱۸۲ میلیون دلار بوده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که این رقم ۲۵ میلیارد دلار بوده است، نشان می‌دهد که واردات ۳ میلیارد دلار کم شده، یعنی ۱۲ درصد کاهش یافته است. (خبرگزاری فارس)

۱۴۳ کیلو محصول باغی به ازای هر ایرانی تولید شد

براساس نتایج طرح آمارگیری مرکز آمار ایران از باغداری‌ کشور در سال ١٣٩۶، ١١,۶ میلیون تن محصولات باغی در کشــور تولیــد شده است. استـان‌های مـازندران، کرمان و آذربایجـان غربی به ترتیب با ١۶، ١٣ و ١١ درصد بیشترین محصولات باغی کشور را تولید کردند. بنابر نتایج این طرح آماری به‌ازای هر فرد ایرانی در این سال، ١۴٣ کیلو محصولات باغی در کشور تولید شده است. (خبرگزاری فارس)

تنزل یک پله‌ای ایران در شاخص رقابت‌پذیری جهانی

در گزارش رقابت‌پذیری سال جاری که با حضور ۱۴۰ کشور توسط مجمع جهانی اقتصاد انجام شده است، ایران با کسب امتیاز ۵۴.۹ (از مقیاس ۰ تا ۱۰۰) در رتبه ۸۹ رتبه‌بندی‌ها جای گرفته است.

گزارش رقابت‌پذیری جهانی، میزان پیچیدگی اقتصاد کشورها، موانع توسعه اقتصادی و نقاط ضعف و قوت اقتصاد هر کشور را در قالب ۱۲ رکن نشان می‌دهد اما در گزارش ۲۰۱۸ با تغییر در نحوه محاسبه امتیازدهی به کشورها مقیاس جدیدی برای سنجش رقابت‌پذیری جهانی و با لحاظ شدن توجه به معیارها و شرایط پویای ناشی از انقلاب صنعتی چهارم، شاخص رقابت‌پذیری جهانی برمبنای انقلاب صنعتی چهارم و پیشرفت‌های متعاقب آن بازطراحی شده است.

مجمع جهانی اقتصاد در طول چهار دهه‌ای که به مطالعه و ارزیابی عوامل مؤثر در رقابت‌پذیری کشورها اشتغال داشته است، شرایط محیط پیرامون و الزامات پویایی کشورها با توجه به واقعیات بیرونی را همواره در نظر گرفته است. با وجود آنکه مجمع جهانی اقتصاد همچنان در قالب ۱۲ رکن، رقابت‌پذیری کشورها را می‌سنجد، اما بر اساس تغییرات صورت گرفته در نماگرها و نحوه محاسبه امتیازها، کشورها نمی‌توانند رتبه و امتیاز رقابت‌پذیری و به‌طورکلی عملکرد سال جاری خود را با سال‌های پیشین منطبق کنند.

درواقع، ۱۱۴ متغیری که در گزارش‌های پیشین رقابت‌پذیری، شاخص رقابت‌پذیری جهانی را تشکیل می‌دادند، به ۹۸ متغیر تقلیل یافته‌اند که از این میان ۶۴ متغیر جدید هستند. همچنین، وزن اطلاعات حاصل از نظرسنجی از مدیران اجرایی بنگاه‌های اقتصادی از ۷۰ درصد به ۳۰ درصد کاهش یافته است و ۷۰ درصد امتیازات بر اساس داده‌های آماری کشورها اندازه‌گیری شده‌اند.

بر اساس برآورد مجمع جهانی اقتصاد چنانچه وضعیت رقابت‌پذیری سال جاری با سال گذشته برمبنای نماگرهای جدید محاسبه شود، ایران با ۰.۴ بهبود امتیاز، یک رتبه نسبت به سال پیش تنزل یافته است.

البته، بر اساس نحوه محاسبه قبلی که کشورها در مقیاس متفاوتی امتیازبندی می‌شدند، کشور سال گذشته با کسب امتیاز ۴.۲۷ رتبه ۶۹ را از میان ۱۳۷ کشور به خود اختصاص داده بود که این رتبه با همانندسازی نسبت به گزارش امسال، ۸۸ (از میان ۱۳۵ کشور) از سوی مجمع جهانی اقتصاد تخمین زده شده است. (اتاق ایران)

نظر بدهید