گزارش روزانه بورس | ۲۵ آذر ۹۷

0
157

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۲۷۷۸ واحدی به ۱۶۱.۷۰۷ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۰۴۴ میلیارد ریال (۲۵۶ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۵۷۴ میلیارد ریال (تقریبا ۱۹۸۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۶۳۸۰ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز یکشنبه ۲۵ آذر ماه ۹۷ با کاهش ۲۷۷۸ واحدی به رقم ۱۶۱ هزار و ۷۰۷ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۳۱۸ واحدی عدد ۲۷هزار و ۳۳۳ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۳۰۳۶ واحدی به رقم ۱۷۳ هزار و ۴۵۵ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۲۲۳۵ واحدی به رقم ۱۱۸ هزار و ۹۶۰ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۴۶۲۲ واحدی عدد ۳۲۲ هزار و ۹۶۱ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۵ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۲۶ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۰۴ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۵۵۷ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۱ هزار و ۹۲۴ نوبت داد و ستد بود.

براساس این گزارش، امروز بازار سهام در حالی با معاملاتی کم حجم و رخوت‌آور در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه بود که با آغاز معاملات نخستین قراردادهای آتی بر روی سبد سهام ۳۰ شرکت برتر،‌ روندی نزولی برای قیمت سهام در اغلب نمادهای معاملاتی شکل گرفت. آنچه این روزها بازار سهام بیش از هر چیز طلب می‌کند، گردش نقدینگی و پول‌های پارک‌شده‌ای است که این روزها ترجیح می‌دهند، به سمت بازار سهام با احتیاط بیشتری حرکت کنند. امروز بازار سهام بازاری کم حجم اما متعادل در اغلب نمادهای معاملاتی بود که همزمان با آخرین موعد تسویه معاملات اعتباری کارگزاری‌ها، با غلبه عرضه بر تقاضای سهام در اغلب نمادهای معاملاتی مواجه شد.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

تزریق ۴۰ میلیارد دلاری قطر به بانک‌ها برای خنثی شدن تحریم عربی

به نقل از رویترز، «علی شریف عمادی» وزیر دارایی قطر در اجلاس دوحه ۲۰۱۸ گفت: رشد اقتصادی بخش خصوصی قطر در سال ۲۰۱۸ میلادی با وجود نوسانات در قیمت نفت تقریبا ۶ درصد رشد کرده است. سال گذشته میلادی، اقتصاد این کشور با خروج سرمایه از قطر روبرو شد؛ اما در سال ۲۰۱۸ میلادی بیشترین سهم رشد اقتصادی این کشور به بخش خصوصی اختصاص پیدا کرد. همچنین موسسات بخش عمومی قطر از قبیل صندوق ثروت این کشور بیش از ۴۰ میلیارد دلار به بانک های قطر از نسختین ماه های شروع تحریم عربی علیه دوحه به سرکردگی عربستان سعودی و متحدین آن، تزریق کرده تا تاثیر خروج سرمایه از صندوق ها را در بخش بانکداری کاهش دهند. (خبرگزاری ایبنا)

مدیریت ریسک با قراردادهای آتی سبد سهام

رییس سازمان بورس در مراسم رونمایی از ابزار معاملاتی قراردادهای آتی سبد سهام در بورس تهران که با حضور مدیران ارشد بازار سرمایه برگزار شد اظهار داشت: ابزار آتی روی سبد سهام مورد تایید کمیته فقهی است و این ابزار می تواند فرصت های خوبی برای مدیریت ریسک ایجاد کند. شاپور محمدی در این مراسم گفت: قطعا یکی از اهدافی که ابزار مشتقه دارند ایجاد فرصت های سرمایه گذاری برای کسانی است که به دنبال بازده های بالاتر از بازده های عادی هستند که ناشی از فرصت های آربیتراژی است.

فرصت های آربیتراژی

رییس سازمان بورس افزود: فرصت های آربیتراژی برای ایجاد تعادل در بازار مناسب هستند. یکی از ابزارهای جلوگیری از یک طرفه شدن بازارها، ابزارهای مشتقه هستند که سازمان بورس توانست اختیار معاملات را ایجاد کند که نیاز به توسعه دارد و امروز قرارداد آتی سبد سهام تشکیل می شود. آتی سبد سهام امروز معاملات خود را آغاز می کند تا فرصت های خوبی برای مدیریت ریسک ایجاد کند. تا پایان سال قراردادهای مربوط به فروش استقراضی و همچنین ابزار وارانت به مجموعه ابزارهای کلاسیک ما اضافه خواهد شد. محمدی از در دستورکار قرار گرفتن راه‌اندازی اوراق بیمه اتکایی خبر داد.

تعادل بخشی به بازار سرمایه

آتی روی سبد سهام، یک ابزار بسیار مهم برای تعادل بخشی به بازار سرمایه و ایجاد فرصت برای سرمایه گذاری در کنار مدیریت ریسک است؛ پس در برنامه ریزی سازمان بورس با همکاری ارکان بازار تلاش می شود ابزار فروش استقراضی و وارانت راه اندازی می شود که در نهایت به لحاظ ابزارهای کلاسیک، جعبه ابزار بورس تهران تکمیل می شود و البته ابزارهای اسلامی نیز در حال استفاده است. نهادهای مالی رشد خوبی داشته اند و امسال تا پایان سال به ۶۵٠ نهاد مالی خواهیم رسید که همه در کنار ابزارها، عملیاتی شدن ابزارها و برنامه ها را قوام و دوام می بخشند.

عملیاتی شدن ابزارها

نهادهای مالی رشد خوبی داشته اند و امسال تا پایان سال به ۶۵٠ نهاد مالی خواهیم رسید که همه در کنار ابزارها، عملیاتی شدن ابزارها و برنامه ها را قوام و دوام می بخشند.

وضعیت فروش نفت در بورس

برای عرضه محموله های جدید نفت در بورس انرژی منتظر اعلام رسمی وزارت نفت هستیم و از سمت سازمان بورس مشکلی برای برقراری مجدد فروش نفت در بورس انرژی وجود ندارد. در عین حال مذاکراتی در حوزه فروش ریالی نفت در بورس انرژی صورت گرفته تا این فروش ها صرفا با ریال انجام شود، در حالی که هم اکنون فروش ها به صورت ارزی – ریالی است.

آینده راه اندازی بورس ارز

بانک مرکزی معتقد است که ابتدا باید بازار نقدی ارز را در بازار پول راه اندازی کند و پس از آنکه این بازار در بخش نقد آغاز به کار کرد و قابلیت اخذ نرخ های مرجع برای ارز فراهم شد، آنگاه می توان قراردادهای آتی ارز را نیز راه اندازی کرد، این در شرایطی است که سازمان بورس بعد از اعلام نظر بانک مرکزی و تعیین نرخ مرجع، آمادگی راه اندازی بورس ارز را هم دارد.

فرصت خلق سرمایه

ما در تمام شرایط بازار می توانیم فرصت خلق سرمایه را ایجاد کنیم و با داشتن سبد آتی سهام خدمات تخصصی ارائه می دهیم و در زمانی که حتی بازار نزولی است، تحلیلی خواهیم داشت که سود ایجاد می کند، این در حالی است که با داشتن این ابزارها نهاد مالی متخصص، کارآمد و ثروت سازی خواهیم داشت که سودآور خواهد بود. (ایبنا)

افتتاح کارخانه بوئینگ آمریکا در چین علیرغم جنگ تجاری

به نقل از رویترز، بزرگترین شرکت هواپیماسازی جهان همچنین دیروز طی مراسمی اولین هواپیمای بوئیگ ۷۳۷تکمیل شده در کارخانه خود در منطقه ژوشان در ۲۹۰ کلیومتری جنوب شرق شانگهای را تحویل شرکت هواپیمایی ایرچاینا داد. دو شرکت بوئینگ و ایرباس در تلاش برای جذب سفارشات بیشتر از بازار چین در حال توسعه حضور خود در این کشور هستند. بر اساس پیش بینی ها چین طی دهه آینده با پیشی گرفتن از آمریکا بزرگترین بازار هوانوردی جهان لقب خواهد گرفت. شرکت بوئینگ سال گذشته برای خرید بخش عمده سهام یک شرکت مشترک با کوماک چین ۳۳ میلیون دلار سرمایه گذاری کرد تا این مرکز تکمیل هواپیماهای بوئینگ را راه اندازی نماید. در این کارخانه تجهیزات داخلی هواپیماهای بوئینگ نصب و رنگ آمیزی بدنه انجام می شود. شرکت آمریکایی بوئینگ خود را بزرگترین صادر کننده آمریکا می داند و در سال گذشته میلادی بیش از مورد از هر ۴ هواپیمای تولیدی این شرکت تحویل مشتریان چینی شده است. بوئینگ همچنین پیش بینی کرده که در طی ۲۰ سال آینده برای ساخت ۷۷۰۰ فروند هواپیما به ارزش ۱.۲ تریلیون دلار از چینی ها سفارش بگیرد. (خبرگزاری تسنیم)

تلاش عربستان برای جذب گردشگران غربی به بهانه تورنمنت خودروهای برقی

به نقل از رویترز، با تلاش عربستان برای بازکردن جامعه و متنوع کردن اقتصاد، توریست‌های غربی با یک سیستم جدید ویزا وارد عربستان شدند. هزاران طرفدار مسابقات اتومبیل رانی در منطقه تاریخی درعیه عربستان برای بازدید از تورنمنت ورزشی فرمول ای خودروهای برقی، جمع شدند. کنسرت هایی هم توسط دیوید گاتا و بلک آیز پیز برگزار شد. اکثر شرکت کنندگان سعودی هایی بودند که به چنین تفریحاتی در کشورشان عادت نداشتند، جایی که سینما ها و کنسرت های عمومی ممنوع بود تا زمانی که ولیعهد محمد بن سلمان در سال گذشته تغییراتی ایجاد کرد. هزار خارجی از ۸۰ کشور ویزای جدید «شارک» را دریافت کردند که مربوط می شود به یک رویداد ورزشی خاص.

ملک عبدالعزیز بن ترکی الفیصل گفت:« خوشبختانه ما از این اتفاق درس می‌گیریم و متوجه می شویم برای آینده چه باید کنیم. ولی من از الان به شما می‌گویم که درخواست زیادی وجود دارد». (خبرگزاری تسنیم)

عربستان و امارات ارز مجازی مشترک منتشر می‌کنند

به نقل از اسپوتنیک، عربستان سعودی و امارات از برنامه خود برای ایجاد یک ارز مجازی مشترک برای مبادلات بین مرزی خبر دادند. این در حالی است که سازمان نظارت بر سیاست‌های پولی عربستان هر گونه استفاده از ارزهای مجازی در این کشور را ممنوع کرده است. ارز مجازی جدید که بر مبنای فناوری بلاک چین ایجاد خواهد شد تنها در مبادلات بین بانکی بین امارات و عربستان استفاده خواهد شد و برای استفاده مشترکان نخواهد بود. البته این دو کشور زمان انتشار این ارز را مشخص نکردند. مبارک رشید المنصوری رئیس کل بانک مرکزی امارات اوایل هفته جاری در سمپوزیوم بلاک چین و در برگیری‌های مالی در ابوظبی گفت: این نخستین بار است که ما شاهد همکاری بانک‌ مرکزی با یک کشور دیگر هستیم و امیدواریم که این دستاورد بتواند زمینه را برای همکاری‌های بیشتر در منطقه فراهم کند. ‌البته طرح انتشار ارز مجازی مشترک بین امارات و عربستان هنوز در مرحله مطالعه است و دو کشور از این مرحله گذر نکردند. کارشناسان نسبت به این مسئله و طرح خوشبین نیستند. در ماه جولای گذشته میلادی سازمان نظارت بر سیاست‌های پولی عربستان به شهروندان این کشور نسبت به عواقب منفی مبادلات بیت کوئین هشدار داد و اعلام کرد که این ارز از سوی پادشاهی عربستان مورد تائید نیست. علیرغم این هشدار همین سازمان سعودی در ماه فوریه سال جاری با مؤسسه منتشر کننده ارز مجازی ریپل برای کمک به بانک‌های عربستان در راستای بهبود نظام پرداخت آنها با استفاده از سیستم ایکس کارن قرار داد بسته است. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید