گزارش روزانه بورس | ۲۵ دی ۹۷

0
166

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با افزایش ۷۴۹ واحدی به ۱۶۵.۴۴۵ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۷۲۸۶ میلیارد ریال (۱۴۱۳ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۵۰۵۷ میلیارد ریال (تقریبا ۲۴۱۲ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۸۵۱۸ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز سه شنبه ۲۵ دی ماه ۹۷ با افزایش ۷۴۹واحدی به رقم ۱۶۵ هزار و ۴۴۵ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش ۲۱۳ واحدی عدد ۲۹ هزار و ۱۹۷ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش ۶۴۳ واحدی به رقم ۱۸۰ هزار و ۵۳۰ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش ۵۷۳ واحدی به رقم ۱۲۲ هزار و ۶۰۲ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش ۱۳۹۰ واحدی عدد ۳۲۶ هزار و ۱۳۰ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش ۲۸ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۹۷۷ واحد نشست.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۷۲۸ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن دو میلیارد و ۵۰۶ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۸۵ هزار و ۵۰۸ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام در حالی معاملاتی متعادل و توأم با تثبیت گردش نقدینگی در گروه‌های پیشرو همچون بانک‌ها و خودرویی‌ها و همچنین تجهیزاتی‌ها را به نظاره نشست که با رشد قیمت جهانی نفت خام، گروه پالایشی‌ها دوباره نوسانی شد. این در حالی است که چشم‌انداز اقتصاد جهانی هنوز خاکستری بوده و چندان نمی‌توان به دورنمای بازارها با قطعیت سخن گفت.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷

بورس

توزیع ۵۳ میلیون تُن کالای اساسی توسط تعاونی‌ها

معاون وزارت صمت اعلام کرد : قرار است ۵۳ میلیون تُن کالای اساسی را تعاونی‌ها توزیع کنند که برای این منظور ۸.۵ میلیارد یورو از هزینه این طرح را در اختیار اتاق تعاون قرار خواهیم داد تا تعاونی‌ها کالاهای اساسی را توزیع کنند. با توجه به تشکیل اتاق جنگ علیه ایران از سوی آمریکا، تنها راه نجات کشور، تولید و صادرات است و کنار این دو، تنظیم بازار و اشتغال نیز خود به خود ایجاد خواهد شد. وی یکی دیگر از اشکالات موجود در کشور در فضای جنگ اقتصادی را صادرات کالاهای خام دانست و ادامه داد: این روند بدترین جفا به کشور است. به طور مثال ما با صادرات گوجه مخالف بودیم اما گوجه کشاورزان بوشهری روی دست آنها بود و کشاورزی این منطقه در حال نابود شدن بود که وزیر صنعت، معدن و تجارت با صدور مجوز صادرات گوجه از استان بوشهر موافقت کرد ولی اعضای ستاد تنظیم بازار مخالف بودند و می‌گفتند باید سیب‌زمینی و گوجه به شکل رب یا فرآورده صادر شود. در این ستاد رقم خرید شیرخام از دامدار کیلویی ۲۰۰۰ تومان تعیین شد، اما اتفاق بدی که افتاد، این بود که بخشی از شیرخشک قاچاق می‌شد. صلاح نمی‌دانیم که شیرخشک وارد شود چون به اندازه کافی شیر در کشور تولید شده و سالانه ۹ میلیون تن تولید شیرخام داریم. آمادگی داریم برای سال آینده سقف مالیات شرکت‌ها را معادل سقف مالیاتی سال قبل تعیین کنیم و وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با این موضوع موافق است. در حال حاضر، ۱۶ فروند کشتی حامل نهاده‌های دامی معادل یک میلیون تن نهاده، ۴۵ روز است که در حال پرداخت دموراژ به کشتی است که هزینه دموراژ هر کشتی روزی ۱۵۰ میلیون تومان می‌شود و واردکننده نهاده‌ها مجبور است این مبلغ را در قیمت تمام شده نهاده‌ها وارد کرده و سبب افزایش قیمت آن از ۱۲۲۰ تومان در هر کیلو به ۱۳۵۰ تومان شده است. در سال جاری ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تُن کاهش تولید سیب داشتیم و از سوی دیگر ۶ برابر سال گذشته صادرات این محصول را داشته‌ایم. من مطمئن هستم که در شب عید سال جاری با مشکل کمبود سیب درختی مواجه خواهیم شد. قرار است در ستاد تنظیم بازار مصوب کنیم که بخشی از توزیع گوشت وارداتی به تعاونی‌های مصرف واگذار شود. همچنین از هفته آینده هفته‌ای ۵ هزار تُن دام زنده کوچک از فرودگاه پیام وارد شده و ۲۴ ساعت بعد کشتار و توزیع می‌شود. قبادی در رابطه با لاستیک کامیون گفت: در سفر اخیری که با ظریف به هند داشتیم، قرار شد این کشور ما را از تحریم لاستیک خارج کرده و از امروز لاستیک از هند وارد کنیم. (ایبنا)

یک میلیون بشکه میعانات گازی ایران فردا در کره‌جنوبی پهلو می‌گیرد

به نقل از رویترز، یک منبع آگاه اعلام کرد که یک خریدار کره جنوبی نفت ایران قرار است در حدود دو میلیون بشکه از میعانات گازی ایران را در بزودی تحویل گیرد. این محموله به عنوان اولین نفت وارداتی ایران به کره جنوبی بعداز ۴ ماه وقفه به دلیل تحریم های مجدد آمریکا علیه بخش نفت ایران است که در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی وضع شد. اولین محموله شامل تقریبا ۹۶۰ هزار بشکه میعانات گازی از نوع نفت خام سبک که معمولات از طریق گازمایع تولید می شود است و انتظار می رود که در این هفته به بندر اینچئون کره جنوبی برسد. کشتی سیلور حامل ۹۵۵ هزار بشکه میعانات گازی ایران است که باتوجه به اطلاعات رهگیری کشتی ها قرار است فردا به کره جنوبی برسد؛ ضمن اینکه محموله دوم هم شامل ۹۹۰ هزار بشکه میعانات گازی است که در ماه فوریه به کره جنوبی خواهد رسید. در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی کره جنوبی موفق به اخذ معافیت واردات نفت ایران از آمریکا شد و می تواند روزانه ۲۰۰ هزار بشکه نفت از ایران وارد کند که عمده آن میعانات گازی است. همچنین مالک پالایشگاه «اس کی اینوویشن» کره جنوبی گفت: انتظار می رود خریدان کره ای نفت ایران خرید خود را از اواخر ماه جاری میلادی یا اوایل ماه فوریه شروع کنند. (ایبنا)

مخالفت همتی با مصوبه خودرویی

رئیس کل بانک مرکزی با ترخیص خودروهای وارداتی که دارای قبض انبار هستند، مخالفت کرده و گفته است دولت اجازه ورود بدون انتقال ارز خودروهای وارد شده به گمرکات از این تاریخ به بعد را نخواهد داد. واردات بدون انتقال ارز موجب می شود منشا تامین ارز جهت واردات خودرو مشخص نباشد و این در حالی است که طی ماههای گذشته بانک مرکزی تمام تلاش خود را مصروف آن کرده که با حاکم کردن نظم بر بازار ارز، حساب دخل و خرج ارزی کشور را بدست بگیرد. اما مصوبه اخیر هیات وزیران که اجازه می دهد خودروهای وارداتی بدون انتقال ارز وارد کشور شوند، بهانه تازه ای برای بی نظمی در بازار ارز خواهد بود. هیات وزیران در مصوبه ای که ۱۶ دی ماه برای ترخیص ۱۳ هزار دستگاه خودروی دپو شده در گمرکات داشت، در بند یک آن، اجازه ثبت سفارش بدون انتقال ارز این خودروهای وارداتی را داده بود. در بند یک این مصوبه آمده بود: ثبت سفارش برای واردات خودروهای سواری (بدون رعایت سال ساخت) که تا تاریخ ابلاغ این تصویب نامه دارای قبض انبار اماکن گمرکی، مناطق آزاد تجاری-صنعتی یا مناطق ویژه اقتصادی می باشند، به صورت بدون انتقال ارز و از محل ارز متقاضی با اظهار منشا ارز به بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بلامانع می باشد. همچنین کلیه ثبت سفارشات قبلی خودرو (اعم از بانکی و غیربانکی) لغو می شود. موضع تازه عبدالناصر همتی در مخالفت با واردات خودروهای مذکور بدون انتقال ارز در حالی است که طی روزهای گذشته همگان انتظار داشتند وزارت صنعت هرچه زودتر با ابلاغ آیین نامه موضوع بند ۷ مصوبه هیات وزیران به گمرک، زمینه ترخیص ۱۳ هزار خودروی وارداتی دپو شده در گمرکات را فراهم کند. به نظر می رسد با مخالفت رئیس کل بانک مرکزی، اجرای این مصوبه عملا متوقف خواهد شد. (مهر)

سهم یوآن در ذخایر ارزی بانک‌های مرکزی جهان به ۱۵ درصد رسید

به نقل از اسپوتنیک، بر اساس تازه ترین برآوردهای انجام گرفته شده یوآن ۱۵ درصد از مجموع ذخایر ارزی بانک های مرکزی جهان را به خود اختصاص می دهد که این رقم حاکی از رشد ۱۰ درصدی در مقایسه با سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ میلادی دارد. همچنین بانک مرکزی روسیه ذخایر یوآن خود را نسبت به سایر بانک های مرکزی جهان تقریبا ۱۰ برابر افزایش داده که حدود یک چهارم مجموع ذخایر یوآن جهانی را در اختیار دارد. در حال حاضر استراتژی روسیه تنوع بخشی ذخایر ارزی خود است. از سویی، مجموع ذخایر ارزی بانک مرکزی روسیه و دارایی های طلای آن بین ژوئن ۲۰۱۷ تا ژوئن ۲۰۱۸ میلادی با ۴۰.۴ میلیارد دلار افزایش به رقم ۴۵۸.۱ میلیارد دلار رسید که سپر کارآمدی برای اقتصاد روسیه در برابر تحریم های واشنگتن تلقی می شود. (ایبنا)

نظر بدهید