گزارش روزانه بورس | ۲۶ آذر ۹۷

0
211

وضعیت شاخص‌های بورس، قیمت فلزات اساسی و نرخ ارزها

بورس

بورس

ناظر اقتصاد: شاخص‌کل ‌بورس با کاهش ۱۹۵۸ واحدی به ۱۵۹.۷۴۹ واحد رسید. ارزش‌‌‌ معاملات‌ در بورس‌ ۴۵۵۹ میلیارد ریال (۵۹۵ میلیارد ریال مربوط به معاملات بلوکی) و در فرابورس ۴۷۸۵ میلیارد ریال (تقریبا ۱۶۴۱ میلیارد ریال معامله اوراق صکوک‌ و بلوکی) بوده ‌است. مجموع کل معاملات خرد در بازار بورس ‌و فرابورس معادل ۷۱۰۸ میلیارد ریال بوده ‌است.

شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز دوشنبه ۲۶ آذر ماه ۹۷ با کاهش ۱۹۵۸ واحدی به رقم ۱۵۹ هزار و ۷۴۹ واحد رسید. شاخص کل هم ‌وزن اما با کاهش ۱۵۴ واحدی عدد ۲۷هزار و ۱۷۹ واحد را به نمایش گذاشت. شاخص سهام آزاد شناور نیز با کاهش ۲۲۵۴ واحدی به رقم ۱۷۱ هزار و ۲۰۲ واحد دست یافت. شاخص بازار اول اما در حالی با کاهش ۱۹۳۴ واحدی به رقم ۱۱۷ هزار و ۲۶ واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با کاهش ۱۵۲۵ واحدی عدد ۳۲۱ هزار و ۴۳۵ واحد را به نمایش گذاشت. امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با کاهش ۱۶ واحدی بر روی رقم یک هزار و ۸۰۹ واحد متوقف شد.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از ۴۶۱ میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از یک میلیارد و ۶۳۱ میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی ۱۲۷ هزار و ۷۸۳ نوبت داد و ستد بود.

امروز بازار سهام کم حجم‌ترین معاملات را تجربه کرد در حالی که در برخی نمادهای معاملاتی از جمله ذوب‌آهن اصفهان، بانک تجارت، سایپا و بانک ملت معاملات درون گروهی و بازارگردانی سهام همسو با معاملات پرحجم حقیقی‌ها در روندی متعادل دنبال شد. در بازار امروز خبرهایی مبنی بر افزایش ۷۰ تا ۱۳۰ درصدی قیمت خودرو داخلی و اعلام قریب الوقوع آن امروز باعث شد تا علیرغم فشار فروش در سایپا اما اغلب حقیقی‌ها خریدار این سهم مواجه با هزینه‌های مالی باشند. سقوط شاخص کل بورس به کانال ۱۵۹ هزار واحدی و عقب گرد آن به آخرین روزهای تابستان امسال باعث شده تا تحلیل‌های مختلفی مبنی بر انتظار برای ریزش بیشتر شاخص بورس باز هم ادامه یابد. این در حالی است که بازار سهام همچنان از نبود نقدینگی و گردش پول‌های تازه رنج می‌برد.

مقایسه میزان بازدهی و ارزش بازارصنایع زیرمجموعه ستاد با صنایع بورسی از ابتدای سال ۱۳۹۷
بورس

نقدینگی به ۱۷۰۰ هزار میلیارد تومان رسید

بانک مرکزی آمارهای متغیرهای پولی مهرماه را منتشر کرد. بر این اساس حجم نقدینگی کل کشور در پایان مهر ماه امسال به رقم ۱۶۹۳ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان رسیده است. این میزان نسبت به مهر ماه سال گذشته ۲۹۰ هزار و ۷۹۰ میلیارد تومان (۲۰.۷ درصد) افزایش داشته است. البته درصد رشد نقدینگی در مدت مشابه سال قبل ۲.۶ درصد کمتر است اما از لحاظ ریالی در مقایسه با یکسال منتهی به مهر ماه سال ۹۶ رشد بیشتری داشته است. از این میزان، ۱۴۵۱ هزار و ۸۳۰ میلیارد تومان شبه پول و ۲۴۲ هزار و ۱۰ میلیارد تومان پول است. رشد شبه پول و پول در ۱۲ ماهه منتهی به مهر ماه به ترتیب ۲۴.۸ درصد و ۱۳ درصد بوده است. شبه پول به مجموع سپرده‌های پس‌انداز و مدت‌دار سیستم بانکی گفته می‌شود و پول شامل سپرده‌های دیداری مانند سپرده‌های جاری، خالص چک‌ها است. میزان اسکناس مسکوک در دست اشخاص به عدد ۴۵ هزار و ۲۲۰ میلیارد تومان می‌رسد که ۹۵۰ میلیارد تومان (۳۱.۶ درصد) رشد نشان می‌دهد. (خبرگزاری فارس)

قطر به دنبال افزایش سهام خود در دویچه بانک آلمان است

به نقل از رویترز، روزنامه آلمانی هاندلزبلات نوشت، قطر در حال بررسی افزایش سهام خود در دویچه بانک است. بر اساس وب سایت دویچه بانک، در حال حاضر خانواده سلطنتی قطر ۶.۱ درصد از سهام دویچه بانک را در اختیار دارند. به طور کلی می توان گفت با در نظر گرفتن موقعیت های قطر، بیش از ۹ درصد سهام این بانک توسط این کشور کنترل می شود. در همین حال، «یوسف محمد الجیدا» مدیر عامل مرکز مالی قطر که یک نهاد دولتی است، در حاشیه اجلاس دوحه گفت: در یک موسسه مالی بزرگ در آلمان سرمایه گذاری خواهیم کرد و به زودی اعلام خواهد شد. این مقام قطری نامی از شرکت آلمانی نبرد؛ اما تایید که یک شرکت آلمانی است که در آن قطر فعالیت دارد. روزنامه آلمانی هاندلزبلات به این نکته اشاره کرد که «کریستین سوئینگ» مدیر عامل دویچه بانک، تنها مدیر ارشد یک گروه آلمانی شرکت کننده در اجلاس دوحه است و مشخص است که افزایش سرمایه گذاری قطری ها به دویچه بانک بر می گردد. (خبرگزاری تسنیم)

ورود کشتی ۷۳ هزار تنی ذرت به چابهار

محمد راستاد در مراسم افتتاحیه نمایشگاه بین‌المللی دریایی ایران اظهار داشت:‌ تحریم‌ها نمی‌تواند ظرفیت بزرگ دریایی ایران را حذف کند پیش از این هم ما تجربه تحریم‌ها را داشتیم و توانستیم به خوبی نیاز کشور را برای واردات و صادرات حفظ کنیم. ناوگان نفتکش ما همواره رتبه‌های اول تا سوم دنیا را داشته است و کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران هم رتبه سیزدهم دنیا را دارد و اینها همه ظرفیت بزرگی است که حذف آنها از قابلیت دریایی جهان فقط توهم برخی کشورهای منطقه و فرامنطقه‌ای است. به تازگی سازمان بنادر و دریانوردی توانسته است با اتکا به شرکت‌های دانش‌بنیان، طراحی‌ و تولید سیستم «تصمیم بار کشتی» را اجرا کند که از نمونه خارجی مدرن‌تر و ارزان‌تر است و مشاور خوبی برای ورود و خروج ایمن و مناسب کشتی‌ها به بنادر است. روز چهارشنبه هفته جاری در مراسمی تفاهم‌نامه یا قرارداد ۱۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بنادر تجاری کشور منعقد می‌شود. همچنین در آخرین مراحل انعقاد قرارداد احداث بزرگترین پایانه تمام‌مکانیزه مواد معدنی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بندر شهید رجایی هستیم. ظرفیت بندر چابهار از ۲ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن در سال ارتقا یافت و در ۸ ماه امسال ۴۰ درصد رشد فعالیت در این بندر نسبت به مدت مشابه سال قبل داشتیم. در دو هفته اخیر شاهد ورود بزرگترین کشتی که تاکنون به بندر چابهار وارد شده بود هستیم؛ کشتی با ظرفیت ۷۳ هزار تن محموله فله ذرت وارد بندر چابهار شده است. تجهیز پایانه کانتینری بندر شهید رجایی و گنتری‌کرین‌های آن با ۱۰۴ میلیون یورو و ترانس‌تینرها با ۲۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری انجام و نصب شد. در بندر چابهار کشتی با ظرفیت ۱۰۰ هزار تن امکان ورود به این بندر را دارد. (خبرگزاری تسنیم)

قطر ۳۵ درصد از سهم ایتالیا در سه میدان نفتی مکزیک را خرید

به نقل از اسپوتنیک، شرکت نفت دولتی قطر پترولیوم با شرکت نفت انی ایتالیا برای خرید بخشی از سهم شرکت ایتالیایی در سه میدان نفتی مکزیک به توافق رسید. سعد الکعبی وزیر انرژی قطر و مدیرعامل قطر پترولیوم با اعلام این خبر گفت: سهم توافق شده برای واگذاری به قطر توسط انی ایتالیا ۳۵ درصد است و ما خوشحالیم که این توافق را برای خرید این سهم از شرکتی مانند «انی» امضا کنیم و در توسعه و برداشت نفت از این میادین در مکزیک مشارکت داشته باشیم. این اقدام قدمی دیگر در گسترش نفوذ بین‌المللی قطر پترولیوم و حضور این شرکت در مکزیک است. بر اساس توافق انجام شده سهم انی در میادین نفتی آموکا میزتون و تکوآلی مکزیک که در خلیج کمپچه در جنوب خلیج مکزیک واقع هستند به قطر پترولیوم واگذار می‌شود. در اواسط سال ۲۰۱۹ استخراج نفت از خلیج کمپچه آغاز شود. شرکت قطر پترولیوم انتظار دارد تا سال ۲۰۲۱ به همراه شرکت انی ایتالیا در مجموع ۹۰ هزار بشکه در روز از این میادین نفت تولید کند. (خبرگزاری فارس)

نظر بدهید